Байерн без проблеми за Купата на Германия в нощта на дебютите

Байерн (Мюнхен) победи с лекота третодивизионния Пройсен (Мюнстер) с 4:0 като гост в мач от 1/32 финалите за Купата на Германия и се класира в следващата фаза на турнира. Попаденията за баварците отбелязаха Ерик Максим Чупо-Мотинг (9'), Конрад Лаймер (40'), Франс Кретциг (45+5') и Матис Тел (86'). Мачът ще се запомни с дебютните попадения на Лаймер и Кретциг, а първи официален мач с екипа на Байерн записаха Даниел Перец, Рафаел Герейро и Таичи Фукуи.  За съжаление на Томас Тухел обаче Серж Гнабри счупи ръката си и бе сменен принудително в началото на мача, като ще трябва да бъде опериран и няма да бъде на линия няколко седмици. Освен всичко друго, срещата бе прекъсната за няколко минути и с колоритен протест от гостуващите фенове.

Двата тима сe бяха срещали само веднъж досега - отново в същата фаза на Купата на Германия през 2014 г., когато баварците печелят като гости с 4:1. Бе спазена и статистиката, че Байерн почти никога не допуска изненади срещу нискоразредни тимове, като в 41 от последните 42 случая отборът продължава напред, като единственото изключение е поражението от Холщайн (Кил) след дузпи на 1/16-финалите през 2021 г.

Томас Тухел нямаше да може да използва контузените Матайс де Лихт, Ким Мин-Жае и Мануел Нойер. С отбора не пътуваха и Томас Мюлер, Дайо Упамекано и Свен Улрайх.

Логично наставникът на Байерн бе предприел редица рокади в състава си. На вратата започна новото израелско попълнение Даниел Перец, който дебютира за баварците. Заради многото отсъстващи защитници в отбраната на Байерн действаха Конрад Лаймер отдясно и Нусаир Мазрауи и Леон Горетцка като централни защитници. Джамал Мусиала и Йошуа Кимих оперираха в средата на терена, а по крилата започнаха Серж Гнабри и Кингсли Коман. Атаката на Байерн ще водеха Ерик Максим Чупо-Мотинг и отлично представящия се млад талант Матис Тел.

На пейката остават намиращите се в отлична форма Хари Кейн и Льорой Сане, както и новото попълнение Рафаел Герейро, който се възстанови от контузия и също очаква да запише дебют за баварците.

Логично немските шампиони веднага взеха инициативата и още в 4-ата минута Леон Горетцка изведе добре Серж Гнабри, който обаче се сблъска с преотстъпения именно от Байерн вратар на домакините Йоханес Шенк и сякаш нарани ръката си, но бързо се върна в игра. Още в 9-ата минута Байерн откри резултата, след като Матис Тел центрира и намери Ерик Максим Чупо-Мотинг, който отблизо се разписа за 0:1. Неприятната новина обаче бе принудителната смяна на Серж Гнабри, който бе заменен две минути по-късно от юношата Франс Кретциг. Домакините имаха първата си добра ситуация в 16-ата минута, но нападателят им Малик Батмаз стреля в ръцете на Перец. Байерн пък можеше да удвои в следващата атака след добър индивидуален рейд на Джамал Мусиала, но неговият шут бе спасен от Шенк.

Последваха няколко добри ситуации за баварците, като първо добро центриране отдясно бе изчистено от защитник на Пройсен (Мюнстер) от голлинията. В 22-рата минута пък Конрад Лаймер намери Ерик Максим Чупо-Мотинг и камерунецът бе близо до втория си гол, но Шенк се намеси великолепно. Минута по-късно опасен удар на Кингсли Коман бе блокиран. Около 30-ата минута пък феновете на Байерн прекъснаха мача за няколко минути, след като хвърляха тенис топки на терена в знак на протест срещу формата за Суперкупата на Германия, заради която баварците едва днес стартираха участието си в турнира за националната купа. След подновяването на играта последва нов добър пробив на Лаймер, който подаде на Мусиала, но ударът му не затрудни стража на домакините.

В 39-ата минута Алфонсо Дейвис центрира добре от корнер и намери Леон Горетцка, който засече страхотно с глава, но последва нова невероятна намеса на Йоханес Шенк. Логичното обаче все пак се случи в 40-ата минута, когато Леон Горетцка центрира отлично за Конрад Лаймер, който с глава удвои аванса на Байерн и вкара първия си гол с екипа на баварците - 0:2. В последните секунди на полувремето влезлият като резерва юноша Франс Кретциг също записа първия си официален гол за баварския гранд, след като се възползва от добро центриране на Йошуа Кимих и  отблизо се разписа.

Втората част също започна с натиск на Байерн, като първо опасен удар на Кингсли Коман бе блокиран, а в 53-тата минута шут на Матис Тел мина встрани от вратата на домакините. Три минути по-късно пък Кимих стреля много неточно. Постепенно темпото на игра поспадна, а Томас Тухел реши да запази някои от титулярите си за важното гостуване на РБ Лайпциг през уикенда. Така дебюти за Байерн записаха Рафаел Герейро и японецът Таичи Фукуи, които замениха Алфонсо Дейвис и Йошуа Кимих. Баварците определено намалиха темпото, макар че Кингсли Коман и Чупо-Мотинг имаха добри възможности да увеличат още аванса на тима. Добрата възможност за Пройсен (Мюнстер) пък дойде след корнер, но Бацоли не успя да засече с глава в 74-тата минута.

Най-чистата възможност за домакините се появи в 81-вата минута, когато резервата Жоел Гродовски напредна добре и стреля опасно, но Даниел Перец спаси. Пет минути по-късно Байерн отбеляза четвърто попадение, когато след добра контраатака Буна Сар намери Матис Тел, който с хубав удар между краката на Шенк отбеляза поредния си гол от началото на сезона.  Кингсли Коман също можеше да се разпише в 88-ата минута, но ударът му облиза напречната греда на Мюнстер. Така повече попадения не последваха и Байерн с лекота продължи към следващата фаза от турнира.

MЮНСТЕР: Шенк, Хан, Кок, тер Хорст, Кулис, Лоренц, Куерева, Мровца, Бацоли, Бьокле, Батмаз

БАЙЕРН (4-4-2): Перец; Лаймер, Мазрауи, Горетцка, Дейвис; Гнабри, Кимих, Мусиала, Коман; Чупо-Мотинг, Тел