Бедзеки с доминантна победа в Индия, Баная с нула, Мартин припадна след финала

Марко Бедзеки стигна до своята трета победа в MotoGP, след като триумфира в основното състезание за първата в историята Гран При на Индия. Пилотът на VR46 Дукати потегли първи на пистата „Буд“, потъна до третото място в началото, но още преди края на първия тур отново излезе начело.

След като се озова на първото място италианецът наложи темпо, което беше напосилно за неговите съперници и след 21 обиколки завърши на 8.6 секунди пред победителя от вчерашния спринт Хорхе Мартин (Прамак Дукати). Подиума в Индия допълни световният шампион за 2021 година Фабио Куартарар (Ямаха), за когото това е едва второ призово класиране за сезона.

Французинът беше близо и до второто място и дори за момент излезе на него в средата на последния тур след грешка на Мартин в четвъртия завой. След това обаче той беше контраатакуван успешно от испанеца и въпреки последвалите нови атаки на пилота на Ямаха той не успя да се изкачи на второто място преди финала.

След него ясно се видя, че грешката на Мартин е дошла в резултат на преумора, породена от жегата и влагата в Индия, тъй като при прибирането си в бокса той едва не припадна от дехидратацията. По-късно обаче в закрития парк това се случи и церемонията по награждаване бе забавена, за да може да се окаже медицинска помощ на Мартин.

Заради тези тежки условия още вчера бе решено състезанията и в трите класа да са по-къси от първоначално предвиденото. Това в кралския клас бе скъсено с цели три тура, а тези в Moto2 и Moto3 с по един.

По-къси състезания в Индия заради жегите

Четвърти и днес завърши Брад Биндър (КТМ), който се възползва от една неточност на Жоан Мир (Хонда) в 18-та обиколка, за да се изкачи на четвъртото място. Шампионът за 2020 година Мир все пак регистрира своето първо влизане в топ 10 от началото на сезона и първо класиране в топ 5 от Гран При на Каталуния в началото на миналото лято. Точки от Гран При на Индия взеха още Йоан Зарко (Прамак Дукати), Франко Морбидели (Ямаха), Маверик Винялес (Априлия), Марк Маркес (Хонда), Раул Фернандес (RNF Априлия), Такааки Накагами (LCR Хонда), Мигел Оливейра (RNF Априлия), Пол Еспаргаро (Tech3 ГАСГАС), Джак Милър (КТМ) и Щефан Брадъл, който този уикенд кара на мястото на контузения Алекс Ринс в екипа на LCR Хонда.

Голямата новина от Гран При на Индия е нулата, която лидерът в генералното класиране Франческо Баная записа в днешния ден. Италианецът не стигна до финала, след като допусна пилотска грешка в средата на 14-та обиколка. За него това е четвърта нула в неделно състезание от началото на годината.

След нея неговият аванс пред Мартин на върха в генералното класиране бе стопен на само 13 точки седем кръга преди края на сезона. Трети е днешният победител Бедзеки, който изостава с 44 пункта от Баная.

Пълно класиране при пилотите в MotoGP след Гран При на Индия

Битката за титлата в MotoGP, която след Гран При на Индия се завърза сериозно, продължава още следващата седмица с Гран При на Япония на пистата „Мотеги“.

ХРОНОЛОГИЯ НА СЪСТЕЗАНИЕТО ЗА ГРАН ПРИ НА ИНДИЯ В MotoGP:

Старт на състезанието - Брилянтно потегляне за Мартин, който с лекото изпревари Бедзеки още в първите метри. Тръгналият първи италианец бе изпреварен и от Баная в зоната за спиране за първия завой.

1/21 - Баная атакува Мартин в четвъртата крива, което доведе до грешка на испанеца, след която той бе задминат не само от Баная, но и от Бедзеки, за да се озове на третото място.

В края на обиколката Бедзеки излезе начело след една безкомпромисна атака срещу Баная в последната крива на трасето.

3/21 - След първите три обиколки Бедзеки водеше с половин секунда пред Баная, а световният шампион също нямаше много голям аванс пред третия Мартин.

4/21 - Мартин понечи да атакува Баная при преминаването на дългите завои №8 и №9, но се отказа от тази си маневра, тъй като лесно можеше да се стигне до инцидент между него и световния шампион.

5/21 - При втората атака на Мартин обаче се стигна до лек контакт с Баная. Маневрата бе в спирането за завой №4, когато пилотът на Прамак бе от вътрешната страна, а Баная тръгна да затваря траекторията без да усети, че до него има друг пилот. В крайна сметка и двамата останаха в състезанието, като Мартин мина пред Баная. Те обаче вече бяха на над 2.1 секунди зад лидера Бедзеки.

6/21 - Марк Маркес допусна непредизвикана грешка в първия завой и падна от четвъртото място. Испанецът се върна в състезанието, но в дъното на класирането.

7/21 - В края на първата третина от дистанцията авансът на Бедзеки на върха на класирането беше 3.0 секунди, а Мартин и Баная бяха разделяни от само 0.3 в спора за второто място.

10/21 - За само три обиколки Бедзеки добави нови 0.9 секунди към аванса си пред Мартин и Баная, които продължаваха да са като залепени един за друг. Двамата водеха с 1.1 на четвъртия Куартараро, а пети се движеше Мир.

13/21 - Баная си върна второто място с една страхотна маневра от вътрешната страна на завои №8 и №9, които се взимат като една много дълга крива. Тази атака на световния шампион изненада Мартин, който съвсем леко трябваше да изправи мотора си, за да не се стигне до удар между двамата.

14/21 - По-малко от обиколка след тази маневра обаче Баная се озова на земята, след като предната гума не го задържа при преминаването на завой №5. Световният шампион напусна състезанието, което пък отвори врата пред Бедзеки и Мартин да стопят голяма част от преднината на пилота на Дукати в спора за титлата.

17/21 - Онборд кадри от мотора на Мартин показа, че неговият гащеризон се е разкопчал, но испанецът успя да го закопчае на късата права между завои №11 и №12. Подобно неволно нарушение на правилата за безопасност може да доведе до наказание или дори дисквалификация.

18/21 - Биндър се възползва от неточност на Мир в завой №8 и се изкачи на четвъртото място.

21/21 - Мартин допусна грешка в четвъртия завой, която позволи на Куартараро да го изпревари. Много бързо обаче испанецът успя да си върне позицията и я запази до финала.

Край на състезанието - Марко Бедзеки с трета победа за сезон 2023 в MotoGP, Хорхе Мартин финишира втори, на по-малко от 0.2 секунди пред Фабио Куартараро, който регистрира едва втория си подиум за годината.

Снимки: MotoGP