Мартин спечели спринта в Индия и се доближи още малко до Баная

Хорхе Мартин спечели своя четвърти спринт от началото на сезона в MotoGP, след като триумфира в късата надпревара на пистата „Буд“, на която тази седмица се провежда първата Гран При на Индия. Стартът на спринта бе забавен с час и половина, заради пороен дъжд, който удари пистата по време на квалификацията в Moto3 по-рано и наложи дълго чакане, тъй като имаше много вода по пистата.

Пилотът на Прамак Дукати, който преди две седмици направи дубъл в Гран При на Сан Марино, печелейки и двете състезания на „Мизано“, води буквално от старта до финала на днешната надпревара. Испанецът потегли втори и още в първите метри изпревари стартиралият първи Марко Бедзеки (VR46 Дукати), след което не погледна нито за секунда назад и спечели с аванс от 1.3 секунди, след като върна газта в самия край. Иначе по едно време преднината на Мартин достигна 2.5 секунди.

Втори днес финишира световният шампион Франческо Баная (Дукати), който също изпревари Бедзеки още на старта. Тройката днес допълни Марк Маркес (Хонда), а в топ 5 влязоха още Брад Биндър (КТМ) и Бедзеки.

Италианецът бе ударен от съотборника си Лука Марини още в първия завой и потъна до дъното на класирането. След това обаче той направи едно страхотно каране и за само 11 обиколки успя да се върне до челната петица. Последното си изпреварване той направи в последния тур, когато в спирането за четвъртия завой задмина Фабио Куартараро (Ямаха). Дори и тази маневра обаче не попречи на Бедзеки да запише най-бързата обиколка за състезанието именно ввъв финалния тур.

Куартараро финишира шести днес, а точки от спринта взеха още Джак Милър (КТМ), Маверик Винялес (Априлия) и Раул Фернандес (RNF Априлия). Всички те бяха изпреварени сравнително лесно от Бедзеки по пътя на италианеца към челната петица на финала.

В генералното класиране с победата си днес, която общо трета поредна след двойния успех на „Мизано“, Мартин се доближи на 33 точки от лидера Баная. Тройката, с пасив от 69 пункта допълва Бедзеки, който с карането си все пак успя да спечели четири точки днес.

Пълно класиране при пилотите в MotoGP след спринта в Индия

Основното състезание за Гран При на Индия, 13-ти кръг за сезон 2023 в MotoGP, е предвидено за 13:00 часа българско време утре и ще може да бъде следено на живо със Sportal.bg.

Снимки: MotoGP