Рекордна победа, шест от шест и 24:0 за Португалия, трима вкараха по два гола в отсъствието на Роналдо

Португалия продължава с пълен актив в квалификациите за Евро 2024, след като тимът на Роберто Мартинес разби с 9:0 Люксембург за шестата си победа в Група J. "Мореплавателите" не само спечелиха всичките си мачове до момента, но продължават с чиста мрежа, като головата им разлика с днешна дата е 24:0. По две попадения тази вечер реализираха Гонсало Инасио, за когото това бяха първи голове за Португалия, Гонсало Рамош, който замести Кристиано Роналдо, и Диого Жота. Рикардо Орта, Бруно Фернандеш и Жоао Феликс също се разписаха, като халфът на Манчестър Юнайтед се отчете с и с три асистенции. Това е най-голямата победа в историята на отбора на Португалия, който до момента имаше три успеха с по 8:0. За Люксембург това бе едва втора загуба в групата. Първата бе отново от Португалия, но "само" с 0:6. Все пак тимът от Великото херцогство има десет точки и заема третото място в групата.

Преди няколко дни Португалия победи Словакия с 1:0, докато Люксембург сломи Исландия с 3:1. През март Роналдо и компания разбиха днешния си съперник с 6:0 като гост, като тогава две попадения отбеляза петкратният носител на "Златната топка".

Днес Португалия бе без голямата си звезда Кристиано Роналдо, който пропусна двубоя заради натрупани жълти картони. Вместо него на върха на атаката започва нападателят на ПСЖ Гонсало Рамош. По двата фланга действаха Рафаел Леао и Диого Жота, който замени Витиня. Семедо и Инасио влязоха в защитната четворка, а Данило също бе титуляр за сметка на Палиня. Общо промените, които прави Роберто Мартинес, бяха пет.

Корекциите в състава на Люксембург бяха три - Бохнерт, капитанът Янс и Рупил започнаха сред титулярите. Бранителят на ЦСКА - София Енес Махмутович също стартира.

Първият корнер за домакините донесе и първата опасна ситуация. Рамош засече с глава центрирането на Бруно Фернандеш, но ударът на нападателя премина встрани от далечната греда. Три минути след това Португалия изпълни втория си ъглов удар. Изпълнението бе по земя, но след това топката бе върната към Бруно Фернандеш, който центрира перфектно с външната част на ходилото, а Инасио засече с глава, пращайки топката до близката греда за 1:0. Това е и първи гол за бранителя на Спортинг с националната фланелка.

Шест минути след това авансът на домакините бе удвоен. Бруно Фернандеш отново имаше значим принос, след като отне топката в близост до наказателното поле, чукна към Бернардо Силва, който веднага намери Рамош в наказателното поле. Нападателят стреля по земя в близкия ъгъл за 2:0.

В 34-тата минута Леао изостри отляво една продължителна атака на домакините, след което намери Рамош малко след границата на наказателното поле. Новото попълнение на ПСЖ много хубаво си пое топката, обърна се и направи 3:0.

Минута след това удар на Диого Жота срещна гредата, а малко по-късно нападателят на Ливърпул пропусна още една добра възможност да увеличи преднината на Португалия. До почивката и Бруно Фернандеш се размина с гола. Все пак в добавеното време на първата част "мореплавателите" стигнаха и до четвърти гол. Той бе повторение на първото попадение в срещата - Бруно Фернандеш центрира отдясно, а Гонсало Инасио засече с глава за 4:0.

В 57-ата минута Бруно Фернандеш изведе Жота зад отбраната на Люксембург. Нападателят на Ливърпул си поведе с глава, след което прехвърли стража на гостите за 5:0. Халфът на Манчестър Юнайтед пък записа третата си асистенция тази вечер.

В 62-рата минута Коща за първи път трябваше да се намесва и го направи подобаващо, спасявайки удар на Барейро.

Пет минути по-късно Диаш намери с дълго подаване Жота, който си пое и пусна към връхлитащия Рикардо Орта. Последният стреля мощно под гредата за 6:0.

В 77-ата минута Жота проби отляво, опита да намери Жоао Феликс в наказателното поле, но пасът му бе пресечен. Топката обаче се върна към него и той направи 7:0. Бруно Фернандеш увеличи в 83-тата минута, след като получи подаване от дълбочина от Отавио и от десетина метра нямаше как да пропусне. Деветият гол бе на сметката на Жоао Феликс, който се разписа с хубав удар от границата на наказателното поле.

Снимки: Imago