Финландия измъкна ценна победа в Казахстан, нападател на Нордселанд бележи

Финландия постигна изключително ценна победа като гост на Казахстан с 1:0 в ранния мач от група “H” на квалификациите за Евро 2024, игран в Астана. Единственото попадение отбеляза нападателят на Нордселанд Оливер Антман в 78-ата минута.

През първата част двата тима си размениха няколко по-опасни ситуации. Още в 7-ата минута опасен удар на Бактийор Зайнутдинов не уцели вратата на гостите. Финландците пък отговориха с добър шут в 21-вата минута на Теему Пуки, избит от вратаря на Казахстан Игор Шацкий в ъглов удар. Осем минути по-късно финландският вратар Лукаш Храдецки не се намеси добре при центриране отляво, но за негов късмет топката излезе в корнер. В 31-вата минута пък гол на домакините бе отменен заради нарушение.

Втората част започна с по-добра игра на гостите. В 56-ата минута опасен удар на Йоен Похянпало бе блокиран от защитник на домакините, а шест минути по-късно Расмус Шулер отправи добър далечен шут, но той бе избит от Шацкий.

По-добрата игра на финландците в крайна сметка се увенча с успех в 78-ата минута. След добра комбинация резервата Бенямин Калман изведе Оливер Антман и нападателят на Нордселанд, който ще играе в групите на Лигата на конференциите срещу българския Лудогорец, откри резултата за гостите - 0:1 за Финландия. Само две минути по-късно Калман имаше възможност да удвои аванса на фините, но Шацкий изби.

Казахстан опита да изравни резултата, като в 83-тата минута резервата Рамазан Оразов стреля опасно, но Храдецки успя да избие в корнер. До края на срещата гостите съумяха да задържат ценната си преднина.

Така финландците постигнаха четвърта поредна победа в евроквалификациите, като в тези мачове нямат и допуснат гол. Скандинавците оглавиха групата си с 12 точки, докато Казахстан остава втори с 9 точки, но и с мач повече от Дания и Словения, които ще играят срещите си по-късно тази вечер.