Аякс… Кройф… Всичко!

Aякс е основоположник на футболната игра, като каквато се е развила тя през последните над 50 години. До голяма степен съвременният футбол се носи по течението с попътния вятър, задухал от Амстердам преди повече от половин век. Началото на приказката е дадено с назначението Ринус Михелс, който поема отбора от "Де Меер" през 1965 г. и доразвива концепцията на британския специалист Джак Рейнълдс. В старите книги е разказана легендата, че идеята за Тоталния футбол се родила върху смачкан лист в притихнал бар, докато Михелс пийвал бира и гледал кадри от ръгби мач по телевизията. От хора, присъствали на мачовете на ЦСКА с Аякс в началото на 70-те години, може да чуете, че се е създавало впечатление, че нидерландците са с един-двама повече на игрището. Куриозното е, че Генерал Михелс многократно е изтъквал, че не харесва понятието Тотален футбол, наложено от журналистите. Историята е всеизвестна - отбор от дългокоси момчета, които се забавляват на терена и пленяват милиони сърца с играта си. Това е цяла епоха във футбола, белязана с три поредни европейски титли и един фантастичен оранжев спектакъл на световното в Германия през 1974 г., завършил без хепиенд.

Центърът на тази чудна и блестяща нидерландска вселена, родила след себе си през годините други футболни галактики, е Негово величество Йохан Кройф. Той е Алфа и Омега, той е човекът-оркестър, той задвижва събития и процеси, функциониращи и до днес. Знаете добре, че в някои знакови филми се появят герои от бъдещето или от друго пространство, които насочват хода на събитията - Марти Макфлай, Кайл Рийз, Морфей и т.н. През 60-те години на миналия век, само че не във филм, такава роля има и Кройф. Още като тийнейджър Йопи излиза от "матрицата" - майка му се разписва срещу първия му футболен хонорар и лека-полека Йохан се превръща в печеливша футболна суперзвезда. Отделно младият футболист изисква, без пазарлъци, от ръководството на Аякс да получава една от най-високите заплати в отбора. Той е категоричен, че познава всички клубни легенди, които в напреднала възраст се движат все още с велосипеди, а не с лъскави автомобили като шефовете. Кройф е сред първите футболни тузове с импресарио - тъстът му Кор Костер, като първоначално еквивалент в Европа би могъл да му бъде единствено великият му опонент Франц Бекенбауер със своя агент Роберт Шваан. Йохан е първият спортист в Нидерландия, издал музикална плоча, играе с различен екип на Мондиал'74 заради рекламен договор, той е първият със своя спортна марка, той е първата фалшива деветка, първият визионер. Той е.

След злощастния за "лалетата" финал с ФРГ през 1974 г. Йохан I е съкрушен, като един репортер успява да го улови в креслото на самолета на КLM, който прибира сребърните медалисти от Мюнхен. Мегазвездата отронва, че съжалява много, че мечтата на Нидерландия за световния връх е приключила, но и благодари на Господ, че тежките дни на световното вече са зад гърба му. Още два пъти "оранжевите" ще загубят световния финал - от Аржентина в Буенос Айрес без Кройф и от бъкащата от барселонисти Испания, заложила на заветите на Летящия холандец, благодарение на които и до днес бие сърцето на футболна Каталуния и "Ла Масия". А кой вкара шампионския гол от испанците? Каталунският диригент Андрес Иниеста.  

През десетилетията Йохан Велики има куп крилати фрази. Така например той критикува стила на Жозе Моуриньо, като дори заявява, че точно заради този стил не признава успехите на Интер с португалеца. През 1994 г. Кройф хвърля в смут всички в родината си, казвайки, че Денис Бергкамп няма нужните лидерски качества и Нидерландия няма да спечели световното - не може да си поръчаш пържола в рибен ресторант, обяснява Негово величество. Почти всяко лято феновете повтарят, че "екипите не играят" - не и според Йохан Кройф, който винаги е поддържал тезата, че един отбор трябва да играе в ярък и агресивен цвят, с който да хване окото на публиката. Неслучайно Барселона е изцяло в оранжево в онзи финал срещу Сампдория на "Уембли". Приказката за Аякс, Кройф, Тоталния футбол и великолепните времена никога няма да престане да бъде интересна. Даже с годините става още по-пленителна. Йохан, останал без баща още 12-годишен, от най-ранна възраст познава Аякс като петте пръста на ръката си - пробва се и като кетчър в бейзболния тим на клуба, а майка му чисти съблекалнята на "Де Меер". Любопитно е, че Кройф, който има огромно влияние върху развитието на футбола, хвърля някои сериозни критики относно играта в своите последни години. Йохан I е категоричен, че не би имал шанс да пробие в първия отбор на Аякс на базата на властващите съвременни порядки - Кройф винаги е говорил за развиващия се талант, за работата извън стереотипите, за импровизация и за гъвкавостта на отбора спрямо отделните качества на футболистите, което контрастира с вижданията на неговия противник по философия Луис ван Гаал, търсещ преди всичко прагматични и конкретни изпълнители за своята схема.

13 Лудогорец 1:4 Аякс

Като споменахме и Ван Гаал, да кажем няколко по-конкретни думи и за самия Аякс. Това е клубът, който лежи в основата на европейския футбол. Аякс е марка, Аякс е еталон, Аякс е отправната точка. Знае се, че каноните в Амстердам са изградени на база на системата 4-3-3, по която играят всички отбори - от най-малките до първия състав на Аякс. В клубната академия се готвят десет отбора - от U9 до U19, като основните критерии, по които треньорите организират работата си с подрастващите са осем наброй. От над 40 години Аякс следва неписаното правило във всеки двубой на първия отбор, независимо за какъв мач става дума, на терена да има поне един юноша на клуба. Вторият тим на Аякс - "Йонг Аякс", се състезава във второто ниво на местния футбол, а освен това клубът поддържа женски тим, бейзболен отбор, тим по електронни спортове и аматьорски отбор, който се намира в петото ниво на футбола в Ниската земя.

Фигуративно емблемата на колоса от Амстердам - главата на древногръцкия герой Аякс Теламонид, е начертана от 11 линии, символизиращи единайсеторката на отбора. Нидерландският тим е сред първите в европейския футбол с талисман - рисът Лъки, роден на връх Олимп според измислената му биография, като преди няколко години Аякс добави на сцената Лъки Джуниър. Първоначално тимът играе изцяло в черно, след което фланелките минават в червено-бяло райе, а гащетата остават черни - такива са цветовете от флага на Амстердам. Заради същата разцветка на екипите на Спарта (Ротердам) обаче през 1911 г. Аякс прибягва до промяна и облича завинаги бяло-червена фланелка с бели гащета и бели чорапи.

Фен на Аякс пред Sportal.bg: България? Бербатов и Стоичков!
Фен на Аякс пред Sportal.bg: България? Бербатов и Стоичков!

Две са големите футболни битки, които играчите, наречени Божиите синове, водят във вътрешния шампионат - Де Класикер с Фейенорд и Де Топер с ПСВ Айндховен. В исторически план по-старият съперник е Фейенорд, но отборът от Ротердам през годините също е бил верен на прочутото 4-3-3, за разлика от отбора от "Филипс", който винаги е изповядвал различна философия от аяксите. Апропо, по тази причина "глутниците" на Аякс и Фейенорд надделяват над момчетата от Айндховен в отбора на Нидерландия за Мондиал'74. В края на ХХ век Аякс става първият нидерландски клуб на фондовата борса, като в първата година увеличава приходите си с няколко милиона долара. От 2015 г. на фланелките на Аякс рекламира кабелният оператор Ziggo, който по първоначални данни плаща по 8 милиона евро на сезон.

Стигаме и до стадион "Йохан Кройф Арена", за който митичният номер 14 сам твърди приживе, че от комерсиална гледна точка е логично да носи неговото име. Стадионът е построен между 1994 и 1996 г., като идеята за него се ражда покрай кандидатурата на Амстердам за домакин на Олимпийските игри през 1992 г. Първоначално е планирано съоръжението да разполага и с лекоатлетическа писта, но след като Амстердам не печели домакинството това се променя. Ултрамодерният стадион е открит от кралица Беатрикс Нидерландска, а първия гол в историята му бележи черногорската звезда на Милан Деян Савичевич. И до днес "Йохан Кройф Арена" е сред най-луксозните и красиви стадиони в света.

Накрая остава да се попитаме защо великият и работещ по прецизна десетилетна стратегия Аякс не може да спечели Шампионската лига след все по-далечната 1995 г. - от онзи магнетичен състав на Ван Гаал, нокаутирал Милан във Виена? Някой анализатори в Нидерландия посочват като основна причина правилото "Босман", променило изоснови футбола в края на миналия век. Факт е, че след онзи знаменит отбор, пръснал куп талантливи играчи по европейските стадиони, Божиите синове не могат да достигнат повече до върха. Аякс периодично разполага с много добри футболисти, но сравнително бързо те потеглят към топ първенствата. От друга страна съотношението между нидерландци и чужденци в първия отбор също не е като преди. Не всичко обаче е купи и златни медали - в Нидерландия добре знаят това, така че както и да се променя таблицата с европейските шампиони, Аякс винаги ще има запазено място сред водещите клубове. Както и свое кътче в сърцата на футболните романтици.

Филип Друмчев, Амстердам

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти