Италия вдигна европейската титла при 19-годишните

Италия е новият европейски шампион за юноши до 19 години. Тази вечер "адзурите" победиха Португалия с 1:0 на финала на турнира на стадион "Та Кали" в Малта. Единственото попадение в мача бе дело на Майкъл Кайоде, който се разписа в 19-ата минута, като това се оказа и голът, който донесе титлата на неговия тим.

През първото полувреме Италия доминираше и в 19-ата минута Луис Хаза центрира отляво, Кайоде се извиси и стреля с глава, като след неумела намеса на вратаря Гонсало Рибейро топката се озова в мрежата за 1:0.

През втората част Португалия вдигна оборотите и имаше няколко възможности да стигне до изравнителен гол, но с пропуски се отличиха Густаво Са, Мартим Фернадеш и Еркулано Набиан, който в последната минута отправи бомбен шут, който профуча агонизиращо бизо до вратата, но в аут.

В крайна сметка Италия си отмъсти на Португалия за загубата с 1:5 в груповата фаза и показа съвсем друго лице тази вечер. Така бе сложен край на серията без загуба на "мореплавателите", започнала през март 2022 година.

Това е втора титла за "Скуадра адзура" откакто турнирът се провежда в този формат, като и при първия успех отборът играе на финала срещу Португалия през 2003 година. Иберийците пък остават с 1 спечелена титла през 2018 година (б.р. - побеждават Италия на финала), като за тях това е 5-и загубен финал.