Луд мач в Разград, Лудогорец още не е шампион

Късметлийски гол и спасена дузпа в 99-ата минута донесоха дълго чакан триумф на Англия при младежите

Младежкият национален отбор на Англия триумфира на Европейското първенство по футбол до 21 години, след като на финала победи връстниците си от Испания с 1:0. Двата тима изиграха много здрав, интригуващ и драматичен двубой на „Аджарабет Арена“ в Грузия, а единственото попадение падна по доста щастлив начин за „младите лъвове“. В добавеното време на първото полувреме Коул Палмър стреля от пряк свободен удар, топката рикошира в гърба на Къртис Джоунс и влезе във вратата на Тенас. Попадението бе записано на сметката на халфа на Ливърпул, който по този начин донесе първа европейска титла на Англия в тази възрастова група от 39 години. С огромна заслуга бе и стражът на островитяните Джеймс Трафърд, който спаси дузпа на Абел Руис в 99-ата минута. Селекцията на Лий Карсли спечели всичките си мачове на Евро 2023, като не допусна нито един гол във вратата си. Освен това днес англичаните прекъснаха серия от 19 поредни мача без загуба на „Ла Рохита“.

В състава на Англия имаше само една промяна в сравнение с полуфинала с Израел (3:0). Макс Аарънс замени Люк Томас. Емил Смит Роу отново започна вместо Джейкъб Рамзи, който получи тежка контузия по-рано в хода на турнира. Испания излезе със същите 11, които започнаха и при погрома над Украйна (5:1). Абел Руис и Серхио Гомес, които имаха по три гола до момента заедно с украинеца Судаков, се бореха за голмайсторския приз на турнира. Никой обаче не успя да увеличи сметката си да излезе еднолично на върха в тази класация.

Младите англичани започнаха по-добре и в петата минута създадоха последователно две чудесни възможности да открият резултата. Първо Смит Роу намери нахлуващия на скорост в наказателното поле Антъни Гордън. Той стреля, но Тенас изби, а Коул Палмър не съумя да направи добавка. Секунди по-късно Гордън проби отляво и центрира ниско, но Гибс-Уайт се размина с топката и не успя да засече отблизо. Пачеко също направи нужното, за да му попречи.

В 13-ата минута и „Ла Рохита“ създаде първата си добра възможност. Баена стреля опасно от границата на наказателното поле, но топката профуча встрани от далечната греда. Шест минути след това Паредес бе изпуснат от отбраната на англичаните и засече с глава центриране от корнер на Серхио Гомес. Топката обаче отново премина встрани. Руис опита да я засече преди да излезе в аут, но не успя.

Испанците поеха контрола, владееха повече топка и създаваха повече неприятности пред вратата на Трафърд. В 32-рата минута Гомес центрира от фаул, но малко не достигна на Миранда да засече с глава. Секунди след това Смит Роу загуби лесно топката и испанците бързо приближиха наказателното поле. Родри стреля, но след рикошет в бранител кълбото профуча покрай вратата.

В самия край на полувремето двубоят стана доста по-динамичен. Англия бе близо до гола в 44-тата минута, когато Колуил засече с глава центриране на Палмър от свободен удар. Топката тупна в земята, след което срещна сглобката на гредите. Секунди след това островитяните поискаха дузпа след падане на Палмър. Сигнал обаче не последва.

В добавеното време на първата част именно талантът на Манчестър Сити даде аванс на Англия, след като изпълни пряк свободен удар, топката рикошира в Къртис Джоунс, който се бе внедрил в стената на испанците и стана непосилна за Тенас. Голът и радостта на Палмър ядосаха щаба на испанците и хора от двете скамейки започнаха масово да се бутат и дърпат. Вследствие на това главният рефер показа два червени картони – по един за двата щаба. Този за Англия бе за Ашли Коул, който е асистент на Карсли. След известно забавяне пък попадението бе записано на името на Къртис Джоунс.

Испания започна много активно второто полувреме и в 50-ата минута топката се озова във вратата на Трафърд, след като Руис засече с глава центрирана не фаул. Попадението обаче правилно бе отменено заради засада.

След тези първи минути обаче отново англичаните започнаха да създават по-опасните ситуации. В 64-тата минута Гибс-Уайт пропусна да реализира след центриране на Гордън отляво, а малко след това Къртис Джоунс излезе очи в очи с Тенас, но стражът на Испания спаси.

В 69-ата минута Руис отново бе изпуснат в наказателното поле и засече с глава перфектно центриране на Гомес, но топката премина на сантиметри встрани и така „Ла Рохита“ пропусна голяма възможност. Секунди след това нападателят стреля от границата на наказателното поле, но Трафърд нямаше проблеми да улови. Това бе и първият точен удар на испанците.

Испанците натиснаха в последните минути и създадоха на няколко пъти суматоха в наказателното поле, но нямаше кой да нанесе удар, който да доведе до първи гол във вратата на Англия на Евро 2023. В 89-ата минута „трите лъва“ пропуснаха да вкарат второ попадение, след като последователно Тенас спаси удар на Харви Елиът и последвалата добавка на Мадуеке.

Голямата драма се разигра в добавеното време. В 97-ата минута след намесата на ВАР главният рефер отсъди дузпа в полза на Испания заради това, че Колуил леко закачи крака на Руис. Самият Руис изпълни наказателния удар, но Трафърд изби удара му, а след това успя да отрази и добавката. Третият изстрел премина високо над вратата. Това означаваше триумф за Англия.

Снимки: Imago