Световният шампион по бойно самбо от 2008-а Благой Иванов изигра своя 26-и професионален ММА двубой миналия уикенд на събитието UFC Вегас 76. Единственият българин, която по настоящем е част от най-елитната ММА организация в света, записа пета загуба в осми двубой в UFC. След три рунда здрава битка победата бе отсъдена за съперника му Александър Романов, което поставя под въпрос кариерата на Багата в UFC. Българинът заяви преди двубоя с Романов, че резултатът от сблъсъка може да е ключов за това дали кариерата му ще продължи в ММА веригата, или не.
Дори и договорът на Иванов да не бъде подновен, той е оставил своя отпечатък в UFC с епични битки срещу корави бойци като бившия шампион при най-тежките Джуниър Дос Сантос, нокаутьорите Дерик Люис и Тай Туйваса, опитните Марчин Тибура и Бен Ротуел и други. Успехите на родния боец на толкова елитно ниво в ММА със сигурност са повод за гордост на феновете на бойните спортове в България.
Битката на Иванов с Романов ме накара да се замисля. Възможно ли е да има друг спорт, който да е по-подходящ за бойния стил на Багата и той да продължи да радва феновете поне още няколко години?
В тази статия ще ви запозная с няколко причини, поради които смятам, че продължение на кариерата на Благой Иванов във веригата за бокс без ръкавици Bare Knuckle Fighting Championship (BKFC) може да бъде добър избор за 36-годишния биткаджия, който споделя, че огънят в него все още гори и има желание да продължи да се бие.
1. Любовта към бокса
В последните няколко години от кариерата на Иванов се вижда, че българинът залага предимно на бокса. Някои казват, че контузии в колената не позволят на Багата да се бори, или да използва кикове. Дали това е така, или не, фактът е, че 78% от значителните удари на Багата в осемте му двубоя в UFC са нанесени в главите на съперниците му, 20% в тялото и едва 2% са лоу кикове. За 8 двубоя (общо 26 рунда) българинът има едва 15 опита за поваляне, но пък е хвърлил 1042 значителни удара. Майсторът на самбото показа, че може да разменя удари с опасни нокаутьори като Джуниър Дос Сантос, Дерик Люис и Тай Буйваса без да се притеснява и е доказвал, че крошетата му могат да разклатят и най-коравите състезатели в дивизията.
Иванов е свикнал да удря с малка ММА ръкавица, което ще направи преминаването към бокса с голи ръце по-лесно отколкото за един класически боксьор, който се е състезавал и тренирал само с ръкавици от 10 и 12 унции.
2. Никой не понася удари по-добре от Багата
Едно от основните качества на Благой Иванов е това, че той е развил поносимост към удари, каквато рядко се вижда. Българинът е истински терминатор в клетката и не е бил нокаутиран нито веднъж. В тежка категория един удар може да промени всичко, но Иванов е доказал, че може да поеме и най-тежкото кроше и да продължи да преследва и притиска съперника си, без да променя изражението на лицето си. В бой без ръкавици това качество определено ще намери приложение.
3. Две е по-малко от пет
Регламентът на срещите в BKFC позволява не повече от 5 рунда по 2 минути. Багата е боец, който разчита на интервали от експлозии в срещите си, което може и да е в плюс за него в ринга на BKFC. Дългите рундове по 5 минути в ММА определено са тежка задача за кардиото на всеки един боец, особено на състезателите в тежка категория.
4. Възрастта не е просто цифра
Младостта също е оръжие в бойните спортове. Още една причина за това BKFC да не звучи като лоша идея за Багата е, че всички бойци в Топ 5 на тежката категория са на над 30-годишна възраст. Особено впечатление правят четвъртия и петия в ранклистата Дилън Клеклър (41 г.) и Хюстън Алекзандър (51 г.). Доскорошният шампион на веригата при най-тежките, Алан Бълчър, е на 39 години! Трети в класацията е Бен Ротуел (41 г.), който вече има една загуба от Багата в клетката на UFC.
Това означава, че конкуренцията за титлата на BKFC ще бъде една идея по-лесна за Багата. Ако заплащането е също толкова добро, колкото и в UFC, това е бонус към причина номер 4. По-лесни битки за същите (или по-добри) пари! Мнозина бойци на набиращата популярност бойна организация твърдят, че заплатите в BKFC се конкурират с тези в UFC.
Благой Иванов: Мачът срещу Романов решава дали ще остана в UFC
5. Завръщане към корените
Представете си това - бойна галавечер на BKFC в София, оглавена от Благой Иванов-Багата! Битка за титлата в тежка категория! Звучи ли невъзможно? Организацията планира своя дебют в България за ноември и вече привлече няколко български ММА бойци и боксьори. Очакванията са родните спортисти да се изправят срещу чуждестранни състезатели. При успех на това събитие и евентуално присъединяване на Багата към BKFC, ще бъде логично за бойната организация да даде възможност на Иванов да оглави събитие в София. Това ще привлече огромен интерес и ще генерира солидни приходи за компанията.
Веригата за бокс без ръкавици BKFC ще търси таланти в България
Мислите ли, че Благой Иванов трябва да продължи спортната си кариера в BKFC? Има ли уменията и качествата да стане шампион в тази организация? Оставете коментар с мнение по темата.