Добър старт, но разочароващ финал за Никола Цолов в Австрия

Никола Цолов остана далеч от зоната на точките в основното състезание от шестия кръг за сезон 2023 във Формула 3, след като финишира едва 19-ти на „Ред Бул Ринг“ в Австрия.

Българският пилот на АРТ Гран При направи добър старт на дългата надпревара в Щирия, печелейки две позиции, за да заеме 15-то място в края на първия от общо 26 тура. След това обаче темпото на българина спадна и той прекара почти цялата дистанция отбранявайки се от атаките на своите съперници. На моменти Никола дори изпадаше извън топ 20 в подреждането.

Никола Цолов не успя да вземе точки в първото си мокро състезание във Формула 3

Във финалните обиколки Българския лъв стабилизира своето темпо, но тогава попадна в едно сравнително дълго DRS влакче и му беше трудно да прогресира. В крайна сметка той финишира на 19-та позиция, като изкачването му се дължеше на проблеми за пилотите пред него.

Сред пострадалите бяха и съотборниците на Никола Грегоар Соси и Кейлън Фредерик, които се движеха в зоната на точките, но трябваше да влязат в бокса след контакти с други състезатели. Соси спука гума, след като се докосна с вчерашния победител Пол Арон, който също трябваше да посети механиците си за смяна на предно крило. Фредерик пък смени носа си, след контакт с Мари Боя, който спука гума и също мина през бокса.

Победата в 12-то състезание за годината грабна Зак О'Съливън, който демонстрира отлична работа с меките гуми на Пирели и с доброто си темпо победи лидера в шампионат Габриел Бортолето, който остана втори. Подиумът допълни бразилеца Кайо Колет, който извади огромен късмет в средата на последната обиколка.

Бразилецът беше големият печеливш от дуела между движещите се пред него Себастиан Монтоя и Франко Колапинто, които се докоснаха леко на завой №6 във финалния тур. След този контакт Монтоя мина през зоната за сигурност и потъна до десетото място, докато Колапинто бе изпреварен от Колет.

Аржентинецът все пак задържа четвъртото място, а топ 5 допълни Дино Беганович, който взима и бонус точката за най-бързата обиколка днес. Точки от основната надпревара в Австрия взеха още Джони Едгар, Кристиан Менсъл, Хю Бартър, София Фльорш и Монтоя.

В генералното класиране във Формула 3 лидер с актив от 111 точки остава Бортолето, втори с 85 е петият от днес Беганович, а тройката със 73 допълва днешният победител О'Съливън. Британецът има равен актив с четвърти Пепе Марти, който остана без точки днес. Двамата имат по три победи, но О'Съливън има предимство заради четвъртото си място във вчерашния спринт.

Никола Цолов е на 21-то място без точки на своята сметка. Добрата новина за българина е, че сезонът във Формула 3 продължава още следващата седмица на пистата „Силвърстоун“ във Великобритания.