Никола Цолов не успя да вземе точки в първото си мокро състезание във Формула 3

Никола Цолов финишира на 16-то място в спринтовото състезание от шестия състезателен уикенд за сезон 2023 във Формула 3 на пистата „Ред Бул Ринг“ в Австрия. За Никола това беше дебютно състезание на напълно мокра писта не само във Формула 3, но и в едноместните формули като цяло.

Тази неопитности на Българския лъв си пролича в първите обиколки на надпреварата, в които той загуби няколко позиции и прекара първата половина на дистанцията от 20 тура на 21-то място. След това обаче Никола намери сцепление и отново демонстрира добрата си работа с гумите на Пирели, за да се придвижи напред в подреждането.

В последните две обиколки българинът бе въвлечен в един трибой с Никита Бедрин и Леонардо Форнароли за 15-та позиция, като дори имаше един лек контакт между Цолов и Бедрин в спирането за завой №4 в предпоследната обиколка. Въпреки този контакт и двамата продължиха участието си и във финалния тур Никола изпревари своя съперник отново в завой №4, за да финишира 16-ти.

Заради дъжда пилотите получиха правото да направят една допълнителна загряваща обиколка зад колата на сигурността, която бе извадена от състезателната дистанция, която трябваше да бъде 21 тура. Малко след нейната среда Бернд Мейландър трябваше отново да излезе на трасето, след един инцидент между Рафаел Виягомес и Оливър Грей в завой №4 в 11-та обиколка.

Грей удари своя съперник и го завъртя, след което отново имаше контакт между двамата. След този втори удар състезанието и за двамата приключи, тъй като окачванията на техните коли се счупиха.

Излизането на колата на сигурността имаше огромно отражение върху битката за победата, тъй като нейното излизане позволи на Пол Арон, Габриеле Мини и Кайо Колет да настигнат ранния лидер Пепе Марти. В последните обиколки в челото имаше страхотна битка, в която победата беше спечелена от Арон, втори завърши Мини, а трети остана Колет. Марти пък финишира чак шести, след като във финалния тур той беше изпреварен още от Зак О'Съливън и Джони Едгар. Точки от състезанието на „Ред Бул Ринг“ взеха още Кейлън Фредерик, Дино Беганович, Себастиан Монтоя и Габриел Бортолето.

В генералното класиране лидер с 93 точки остава Бортолето, втори пасив от 20 пункта е Марти, а челната тройка с актив от 65 точки допълва Мини. Днешният победител Арон е четвърти с равен актив с този на Мини. Никола Цолов заема 20-то място в подреждането с все още нулев актив.

Шестия състезателен уикенд във Формула 3 за 2023 година приключва утре в 9:25 часа сутринта българско време с основното състезание. То ще бъде с дължина от 24 обиколки, а в него от полпозишъна ще стартира Грегоар Соси. Цолов отново ще заема 17-то място на стартовата решетка.