Севиля за седми път е господарят на Лига Европа, Рома на Моуриньо потъна в сълзи след дузпи

Севиля отново го направи! Андалусийците станаха за рекорден седми път носител на трофея в Лига Европа! „Рохибланкос“ триумфираха в турнира, след като надвиха Рома във финалния сблъсък помежду им в Будапеща. Редовното време приключи при равенство 1:1 след попадение на Пауло Дибала (35') за „вълците“ и автогол на Джанлука Манчини (55') в полза на испанците. В продълженията не се стигна до нов гол, така че крайният победител беше определен след изпълнение на дузпи, където играчите на Севиля бяха безгрешни, за разлика от тези на техния опонент, а именно Манчини и Рожер Ибаньес

Така севилци спечелиха своя седми финал в турнира, оставайки непобедени и в седемте си сблъсъка за трофея. С този триумф тимът си заслужи участие в следващото издание на Шампионската лига. Междувременно, загубата е първа за наставника на "джалоросите" Жозе Моуриньо в шестия му финал в евротурнирите. От друга страна, колегата му Хосе Луис Мендилибар си тръгна като победител от дебютния си международен финал. Нещо повече, 62-годишният специалист се превърна в най-възрастния наставник, който е ставал шампион в Лига Европа. Рома пък остана без трофей в турнира след втория си загубен финал, като предишният беше през сезон 1990/91. По този начин отборът няма да може да се похвали с втори пореден европейски трофей след този в Лигата на конференциите преди година.

Мендилибар заложи на очаквания стартов състав, който се доближи максимално до този, който отстрани Ювентус в реванша от полуфинала между двата тима. Единствената промяна беше свързана с появата на Алекс Телеш като ляв бек на мястото на наказания Маркос Акуня. Като десен бек стартира капитанът Хесус Навас, който със своите 37 години се превърна в най-възрастния титуляр във финал на турнира от 2008-а насам. В предни позиции Лукас Окампос, Оливер Торес и Брайън Хил отново бяха предпочетени пред героите срещу „Старата госпожа“ Ерик Ламела и Сусо, а на върха на атаката беше Юсеф Ен-Несири, който преди три години се разписа срещу „вълците“.

Голямата новина в стартовите 11 на Моуриньо беше свързана с присъствието на голямата звезда Дибала, който заради своята травма до последно беше под въпрос за това дали щеше да започне от първата минута. Негов партньор в атака беше Тами Ейбрахам, а зад тях действаше капитанът Лоренцо Пелегрини. Леонардо Спинацола също успя да се възстанови от своята контузия, така че играеше като ляв халф-бек. Ибаньес пък получи доверието на Специалния да бъде третият защитник, редом до сигурните в това отношение Манчини и Крис Смолинг.

Преди началото на мача имаше специално шоу на терена на ултрамодерната „Пушкаш Арена“ в унгарската столица, като след края на краткото представление беше изнесен трофеят на турнира, покрай който минаха титулярите на двата отбора.

Междувременно, трибуните бяха препълнени с 67 хиляди зрители, като агитките на двата тима показаха своите хореографии за финала. Ултрасите на Севиля издигнаха голям транспарант, на който беше изобразен белобрад старец с орел, кацнал на дясното му рамо, и трофея на Лига Европа зад тях. Над банера беше изписано: „Нашата империя“. Тифозите на Рома им отговориха, като изобразиха надписа: „Децата на Вълчицата“, както и италианското знаме.

177 Севиля - Рома: финалът на Лига Европа

След спокойни начални десет минути, в 12-ата дойде първото голово положение в мача. Тогава Спинацола получи топката на удобна позиция, но ударът му беше в обсега на Ясин Буну и вратарят успя да го отрази. В следващите минути липсваха други възможности за попадение, като преобладаваха разиграванията и физическите сблъсъци. Така се стигна до 32-рата минута, когато ВАР разгледа ситуация в наказателното поле на Севиля, при която Неманя Гудел вдигна високо единия си крак, за да изчисти топката точно пред главата на Ейбрахам, но дузпа не последва.

Все пак само три минути по-късно „вълците“ излязоха напред в резултата. Тогава Браян Кристанте отне топката от Иван Ракитич, а Манчини веднага пусна чудесен пас към Дибала, чийто последвал шут мина покрай Буну за 1:0 в полза на Рома. В 39-ата минута Ен-Несири леко отклони топката с глава при центриране на Телеш, след което Руи Патрисио я улови без проблем. Четири минути след това Фернандо стреля с глава при корнер, но го направи неточно. Дълбоко в 7-минутното добавено време на първата част Ракитич нацели единия страничен стълб на противниковата врата със свой далечен шут.

Мендилибар реагира на почивката, пускайки в игра Сусо и Ламела с надеждата те да се разпишат както направиха срещу Ювентус на "Рамон Санчес Писхуан". В 51-вата минута Окампос пробва задна ножица, която се оказа напълно несполучлива. Малко след това Телеш отправи мощен шут, който профуча над вратата. Натискът на испанците се отплати в 55-ата минута, когато Навас направи остро центриране, а Манчини си отбеляза автогол под натиска на Ен-Несири.

В 67-ата минута "джалоросите" без малко не възстановиха своя аванс. Тогава при центриране от фал Ейбрахам отклони топката във въздуха, но Буну успя да я избие. След това настана разбъркване, което завърши с удар на Ибаньес в аут. Последва бърза проверка с ВАР, която не показа нищо нередно. Веднага след тази ситуация Дибала беше заменен от Жоржиньо Вайналдум. В 69-ата минута Окампос се отчете с пропуск, а малко по-късно удар на Телеш беше блокиран за корнер.

В 75-ата минута Ибаньес посегна с крак срещу Окампос, който се свлече в наказателното поле, а Антъни Тейлър веднага посочи бялата точка. От ВАР обаче дадоха сигнал за преразглеждане на ситуацията, като главният съдия видя, че защитникът все пак е успял да играе с топката, заради което англичанинът отмени дузпата.

В 82-рата минута римляните на свой ред поискаха дузпа заради игра с ръка на Фернандо. Тейлър обаче беше категоричен, че ръката на бразилеца е била прибрана, като решението му не се промени след бърза проверка на ВАР. Веднага след това "вълците" изпълниха пряк свободен удар, при който воле на резервата Андреа Белоти мина на сантиметри от едната греда. Топката като че ли беше леко отклонена от Буну, но така и не беше отсъден корнер.

В оставащите минути Сусо, Ен-Несири и Фернандо не успяха да отбележат победен гол за Севиля и така за трети пореден сезон финалът в Лига Европа отиде в продължения след 1:1 в редовното време. В петата от допълнителните 30 минути Телеш беше принудително заменен от Карим Рекик. От друга страна, първото продължение премина без никакви възможности за шампионско попадение. Все пак в 107-ата минута Гудел се осмели да нанесе изстрел от голяма дистанция, с който обаче не намери целта.

Десетина минути след това се стигна до напрежение между хората на двете скамейки, в чийто център беше Моуриньо, който беше наказан с жълт картон. В началото на 6-минутното добавено време на второто продължение Ен-Несири стреля с глава, но Патрисио с лекота улови топката. Последваха контузии на Фернандо и Гудел, поради което добавеното време беше удвоено. В 131-вата минута напречната греда спря удар на Смолинг с глава и така крайният победител трябваше да бъде определен след изпълнение на дузпи.

В тях андалусийците показаха по-здрави нерви, като точни бяха последователно Окампос, Ламела, Ракитич и Монтиел, който се разписа от втория си опит, след като Патрисио непозволено спаси първия му такъв. Именно аржентинският бранител преди няколко месеца вкара и последната дузпа, с която неговата родина триумфира на Мондиал 2022.

От друга страна, само един от тримата избраници на Моуриньо реализира своята дузпа. Става въпрос за първия изпълнител – Кристанте, докато ударите от бялата точка на съотборниците му Манчини и Ибаньес бяха отразени от Буну.

Това означаваше само едно: безпрецедентен седми триумф за Севиля в Лига Европа след тези през 2006, 2007, 2014, 2015, 2016 и 2020 г.

СЕВИЛЯ - РОМА 5:2 (1:1 в редовното време и продълженията, 4:1 при дузпите)

0:1 Дибала (35')

1:1 Манчини (55' - автогол)