Уест Хам засили Лийдс към Чемпиъншип

Уест Хам стигна до обрат и победа с 3:1 над Лийдс на „Лондон Стейдиъм“ в последното си домакинство за сезона. „Чуковете“ играеха само за честта си и за своите фенове, докато йоркширци се борят за оцеляването си в елита. След този резултат обаче Лийдс се отдалечава от постигането на тази цел, тъй като тимът на Сам Алардайс остава на две точки зад Евертън, който е над чертата. Това означава, че в последния кръг „карамелите“ със сигурност ще се спасят, ако победят Борнемут на „Гудисън“. Това може да се случи и при равенство, при положение че Лийдс не победи Тотнъм с повече от три гола, което изглежда трудно постижимо. Едно е сигурно – йоркширци вече не държат съдбата в ръцете си.

Дейвид Мойс бе направил шест промени в сравнение с реванша от полуфиналите на Лигата на конференциите срещу АЗ Алкмаар. Все пак трима от най-важните играчи на „чуковете“ - Деклан Райс, Джаръд Боуен и Лукас Пакета започнаха. Лукаш Фабиански и Дани Ингс се завърнаха в 11-те, а Антонио и Бенрама останаха на пейката.

В състава на Лийдс имаше две корекции от равенството с Нюкасъл. Паскал Струйк и Адам Форшоу започнаха за сметка на Фирпо, който бе наказан, и Сам Грийнууд, който остана на пейката.

Йоркширци започнаха по-активно този двубой и заслужено взеха аванс в 17-ата минута. Отбраната на Уест Хам не се ориентира добре след дълго изпълнен тъч, след който топката бе пратена в наказателното поле. Там Родриго изпревари Огбона и с хубав удар от въздуха изведе гостите напред. След като поведе, Лийдс се прибра дълбоко в своята половина и в 32-рата минута Уест Хам изравни. Боуен центрира прецизно към далечната греда, където Райс засече. Топката тупна в земята след неговия удар, след което прехвърли Роблес за 1:1.

В 40-ата минута „чуковете“ организираха нова опасна контраатака, но Роблес спаси диагонален изстрел на Емерсон. В добавеното време Лийдс имаше страхотен шанс да излезе отново напред в резултата. Родриго отне топката от Зума, напредна сам и нахлу в наказателното поле, след което върна към Ньонто, който се размина с топката. Тя стигна до Харисън, който обаче стреля лошо.

През второто полувреме Лийдс продължи да бъде пасивен в предни позиции и Уест Хам заслужено стигна до пълен от обрат. В 72-рата минута Ингс изведе много добре Боуен, който стреля в далечния ъгъл. Попадението мина проверката на ВАР за евентуална засада, след което бе валидирано.

В добавеното време Лансини оформи крайния резултат. Пакета направи изключителен слалом между няколко бранители, след което върна, а аржентинецът засече от границата на вратарското поле за крайното 3:1.

Снимки: Imago