Френската футболна лига беше разтърсена от скандали, след като доста играчи отказаха да станат част от подкрепата срещу хомофобията, планирана за изминалия уикенд. Доста треньори, както и ръководители на отборите, подкрепиха решението на футболистите.
Френската професионална лига (ЛПФ), управителното тяло на Лига 1, поиска от играчите да сложат екипи с номера, които са изписани с цветовете на дъгата. Кампанията е посветена на Световния ден за борба с хомофобията, трансфобията и бифобията, който е в сряда. Но много футболисти отказаха. И синдикатът им (UNFP) ги подкрепи, заявявайки как членовете му не са длъжни да се обвързват с "колективни послания". И също така е учуден, че клубовете ги задължават или притискат да го направят.
Отборът на Тулуза обаче избра позицията на държавната власт и лигата и извади от състава си футболистите, които отказаха да обличат екипи с номера, изписани с цветовете на дъгата. Но защитникът Закария Абдухлал защити решението си и заяви, че няма да участва в такава кампания. "Уважението към другите е ценност, която е много важна за мене. То се разпростира върху другите, но също така включва и уважение към моите собствени разбирания. Следователно, не вярвам да съм най-подходящия човек, който да участва в кампанията, заяви Абдухлал в пост в личния си профил в туитър.
Старши треньорът на Брест Ерик Роа нарече жеста от страна на Лигата "катастрофален" и неподходящ. А неговият коментар предизвика широка критика в социалните медии. "Виждате, че има играчи, които имат проблем с това. Всеки е свободен да изрази мнението си. Лично аз нямам проблем. Но има играчи, които може да имат проблем", каза той. Реално ние какво правим? Влизаме в конфликт със собствените си играчи, карайки ги да мислят по калъп". И допълни, че е много лош момент тази кампания да се отваря в момент, когато много отбори се борят за оцеляването си в елита.
Колегата му Брюно Женезио, който е начело на Рен, обясни как е против всякакъв вид дискриминация. Но категорично "не е сигурен, че е добра идея да се организира ден срещу хомофобията във футбола“. И просто не му е тук мястото".
Но министърът на спорта на Франция Амели Удеа-Кастера е на друго мнение. "Смятам, че клубовете трябва да поемат отговорност за поведението на играчите си. По време на такава кампания, която включва всички по основна тема като борбата с дискриминацията, никой не бива да стои настрани", казва Удеа-Кастера, която е бивш професионален състезател по тенис.