Лийдс и Нюкасъл поднесоха трилър с три дузпи и червен картон

Лийдс и Нюкасъл завършиха наравно 2:2 в истински трилър с три дузпи в мач от 36-ия кръг на Премиър лийг. Попаденията за домакините бяха дело на Люк Ейлинг (7’) и Расмус Кристенсен (79’), а Патрик Бамфорд пропусна дузпа в средата на първата част при преднина на своя тим, което можеше да насочи двубоя в съвсем различна посока. Джуниор Фирпо, който също носеше сериозна вина за дузпите във вреда на своя тим, в крайна сметка бе изгонен в добавеното време, но това в крайна сметка не се оказа фатално за неговия тим. Почти веднага след това Калъм Уилсън (31’, 79) възстанови равенството от дузпа, а отново от 11-метров наказателен удар изведе своя тим напред.

Срещата започна отлично за Сам Алардайс, за когото това бе първи мач като мениджър на йоркширци на “Елънд Роуд”, като те успяха да поведат още в седмата минута чрез Люк Ейлинг, който се възползва от лоша намеса на Ник Поуп след удар с глава на Уестън Маккени и отблизо прати топката в мрежата за 1:0.

Нюкасъл опита да бъде малко по-активен в предни позиции, но футболистите на “свраките” правеха много грешки в заключителната фаза от своите атаки. Така се стигна до 27-ата минута, когато домакините осъществиха една от малкото си атаки, Джуниор Фирпо влезе в наказателното поле, където Жоелингтон доста необмислено го събори. Това доведе до дузпа за Лийдс още при втората им по-опасна атака. Зад топката застана Патрик Бамфорд, но не изпълни 11-метровия наказателен удар добре и Ник Поуп успя да парира.

Срещата взе тотален обрат още в ответната атака, когато първо именно Фирпо се подхлъзна в наказателното поле, бе изпреварен от Александър Исак, а там пътят му бе пресечен от Максимилиан Вьобер, който събори шведа. Това доведе до дузпа в полза за Нюкасъл, а Калъм Уилсън показа много по-качествено изпълнение и изравни за 1:1.

Срещата започна на високи обороти в началоот на втората част и двата тима показаха сериозно желание да вкарат нови голове, които да им гарантират трите точки. В 65-ата минута центриране в наказателното поле кълбото летеше много опасно към Александър Исак, но с него преди това Джуниор Фирпо игра с ръка. Съдията бе привикан да прегледа с ВАР втори път ситуацията и отсъди нов 11-ментров наказателен удар. Калъм Уилсън отново пое отговорността и реализира за втори път от бялата точка, за да изведе своя тим напред с 2:1.

Лийдс затвърди пълната драма в двубоя десет минути преди края, когато домакините центрираха от корнер, “свраките” не успяха на няколко пъти да изчистят качествено топката, тя попадна в Расмус Кристенсен и той от границата на наказателното поле не без помоща и на рикошет реализира за 2:2. Това обаче не бе всичко за феновете, като в първата минута на добавеното време отново Фирпо извърши нарушение срещу резервата Антъни Гордън на границата на наказателното поле и бе изгонен с втори жулт картон.

Нюкасъл опита да натисне в добавеното време, като най-активен в тези моменти бе Алан Сен-Максимен, но футболистите в бяло самоотвержено успяха да изчистят на няколко пъти. Тази спечелена точка реално не бе в голяма услуга на нито един от двата тима. Лийдс продължава да заема първото място в опасната зона с 31 точки след 36 срещи. Нюкасъл пък продължава да е трети с 66, като има преднина от три пред Манчестър Юнайтед.

Снимки: Gettyimages