Аталанта срази Рома и завърза още повече битката за топ 4

Аталанта победи с 3:1 Рома в последния мач от 31-ия кръг на Серия "А" и се включи в групата на отборите с реални шансове да финишират в топ 4, което дава право на участие в Шампионската лига. "Бергамаските" бяха по-ефективни и заслужиха трите точки с голове на Марио Пашалич (39'), Рафаел Толой (74') и Тюн Копмайнерс (84'). Капитанът Лоренцо Пелегрини беше точен за Рома в 83-ата минута, но секунди по-късно непростима грешка на Руи Патрисио прекърши "вълците".

С победата Аталанта събра 52 точки и заема 7-о място в класирането, но е само на 4 точки зад Рома и Милан, които в следващия кръг ще се изправят един срещу друг на "Олимпико" в Рим

Аталанта загуби от Болоня предишното си домакинство, а след това с доста късмет измъкна точка от Фиорентина във Флоренция, но днес показа много по-стойностен футбол. Джан Пиеро Гасперини не можеше да разчита на контузените Адемола Луукман, Ханс Хатебур и Матео Руджери, а в предни позиции започна Дуван Сапата, подкрепян от Пашалич и Копмайнерс.

Рома загуби Крис Смолинг и Жоржиньо Вайналдум при победата над Фейенорд на 1/4-финалите в Лига Европа. Тами Ейбрахам се завърна на върха на атаката, а Пауло Дибала отново се включи през второто полувреме. По двата фланга действаха Мехмет Зеки Челик и Никола Залевски

Първото полувреме беше доста скучно. Рома имаше претенции за нарушение срещу Ейбрахам в наказателното поле, но от повторенията се видя, че Толой първо е играл с топката. В 39-ата минута Дуван Сапата проби отляво и качи топката на крака на Пашалич, който от въздуха разстреля Руи Патрисио - 1:0.

След почивката домакините се прибраха в собствената си половина, а Моуриньо направи четворна смяна и премина към система с четирима защитници. Ключова роля до края на двубоя обаче изигра една от резервите на Аталанта - Хосе Луис Паломино. Бившият защитник на Лудогорец се появи в 73-ата минута и веднага се оказа в центъра на събитията. Негов удар с глава беше спасен от Руи Патрисио, но Толой не сбърка при добавката.

В 83-ата минута появилият се вместо Ейбрахам Андреа Белоти комбинира технично с Пелегрини и той намали на 1:2. Ентусиазмът на "джалоросите" обаче продължи броени секунди. След подновяването на играта последва дълъг пас към Копмайнерс, но той бе блокиран от Диего Йоренте. Руи Патрисио излезе да улови топката, но някак я изпусна и тя отиде в краката на Копмайнерс. Нидерландецът се ориентира бързо и сложи точка на спора.

Загубата не беше единственият проблем за Рома. В добавеното време Йоренте и Дибала получиха контузии, а Моуриньо вече беше извършил всичките си смени. Йоренте напусна терена със сълзи на очи, а Дибала, който бе грубо фаулиран от сънародника си Паломино, доигра срещата, но накуцвайки.

Снимки: Gettyimages