Пеко Баная триумфира в историческия първи спринт на MotoGP

Световният шампион Франческо Баная триумфира в историческия първи спринт в MotoGP, който се проведе на пистата „Портимао“ като част от уикенда за Гран При на Португалия, с която този уикенд стартира сезон 2023 в кралския клас.

Италианецът започна 12-обиколковата надпревара от втората позиция на стартовата решетка и практически запази своето място в първите завои на състезанието, в които трябваше да контраатакува новия си съотборник Енеа Бастианини. Звяра направи страхотно потегляне от шестата позиция на стартовата решетка, за да влезе втори в първата крива, но бе атакуван от Баная в третата, което позволи и на Хорхе Мартин (Прамак Дукати) да изпревари Бастианини.

Тази битка между тримата пилоти на Дукати позволи на потеглилия от полпозишъна Марк Маркес (Хонда) да се откъсне пред колоната. Испанецът обаче бе настигнат и изпреварен от Баная и Мартин още в началото на втория тур.

В неговия пети завой Лука Марини (ВР46 Дукати) допусна грешка и падна, отнасяйки със себе си и Бастианини, като и двамата отпаднаха. Инцидентът бе разгледан от комисарите, които го обявиха за състезателен и няма да има последствия за Марини.

В старта на третата обиколка Мартин излезе на първата позиция и бе начело до петия завой на финалния тур. В него той допусна грешка, която позволи на Баная да си върна първото място и да спечели спринта. За Мартин остана втората позиция, а трети в спринтовата надпревара финишира Маркес.

Испанецът в един момент бе потънал до петото място зад двамата водачи, Джак Милър (КТМ) и Мигел Оливейра (РНФ Априлия). Той обаче успя да се върне на почетната стълбичка с доза късмет, след като първо се възползва от агресивната атака на Оливейра срещу Милър в началото на 11-я тур, която отвори вратата и пред испанеца. След това, във финалната обиколка Оливейра допусна грешка в завои 10 и 11, която го смъкна до седмото място, за сметка на Маркес, Милър, Маверик Винялес (Априлия) и Алейш Еспаргаро (Априлия). Зад Оливейра последните две позиции в зоната на точките заеха Йоан Зарко (Прамак Дукати) и Алекс Маркес (Грезини Дукати).

На само 0.213 секунди от последната точка днес финишира бившият световен шампион Фабио Куартараро (Ямаха), който потегли 11-ти и потъна до дъното на топ 20, след падането на Жоан Мир (Хонда) в края на първата обиколка. Испанецът загуби контрол над своята машина в спирането за 13-та крива, което принуди Куартараро да мине по по-външна траектория, което го смъкна до 19-та позиция. В последствие френският състезател направи няколко изпреварвания, но това не му беше достатъчно, за да вземе точка днес.

Основната надпревара за Гран При на Португалия ще се проведе утре и ще стартира в 16:00 часа българско време и ще може да бъде следена на живо със Sportal.bg. В нея от полпозишъна отново ще стартира Марк Маркес, който ще подели първата редица с Баная и Мартин. Самото основно състезание ще бъде с дължина от 25 обиколки.

Снимки: Imago