Лудогорец взе солидна преднина и обезсмисли реванша с Хебър - на живо от Разград след 4:0

Маркес с изненадваща победа в квалификацията преди Гран При на Португалия

Шесткратният световен шампион в MotoGP Марк Маркес поднесе първата по-голяма изненада за новия сезон в кралския клас, след като спечели първата квалификация за 2023 година.

Пилотът на Хонда стигна до полпозишъна за Гран При на Португалия с време от 1:37.226, което той записа в своя финален летящ на „Портимао“. В него испанецът използва като маркер заводския пилот на Дукати Енеа Бастианини, което бе и една от основните причини Маркес да стигне до първото място.

Втори на стартовата решетка ще се нареди действащият световен шампион Франческо Баная (Дукати), който бе с 0.064 секунди по-бавен от победителя в квалификацията. Третото място в нея бе за представителя на Прамак Дукати Хорхе Мартин, който изостана с 0.228 от първия.

Местният любимец Мигел Оливейра (РНФ Априлия), ще потегли четвърти по-късно днес и утре, а заедно с него на втория ред ще се наредят Джак Милър (КТМ) и Бастианини. Милър бе най-бърз след първите излизания във втората фаза на квалификацията, но падна още във второто си и не успя да подобри своя резултат и загуби четири места.

Третата редица ще бъде за Маверик Винялес (Априлия) и двамата пилоти на ВР46 Дукати – Марко Бедзеки и Лука Марини, а на четвъртия ще се наредят Йоан Зарко (Прамак Дукати), Фабио Куартараро (Ямаха) и Алейш Еспаргаро (Априлия).

Маркес и Оливейра бяха двамата пилоти, които стигнаха до битката за разпределението на позиции на първите четири редици на стартовата решетка, след като преминаха през първата фаза на квалификация. След нея участието си в сесията за място приключиха Алекс Маркес (Грезини Дукати), Жоан Мир (Хонда), Брад Биндър (КТМ), Алекс Ринс (ЛСР Хонда), Франко Морбидели (Ямаха), Такааки Накагами (ЛСР Хонда), Аугусто Фернандес (Тех3 ГАСГАС), Раул Фернандес (РНФ Априлия) и Фабио Ди Джанантонио (Грезини Дукати), които ще заемат позициите на последните три редици в спринта днес и основното състезание утре.

Първият исторически спринт в MotoGP започва днес в 17:00 часа българско време. Той ще бъде с дължина от 12 обиколки, а в нея само първите деветима на финала ще вземат точки за генералното класиране. Победителят ще вземе 12, вторият – 9, третия – 7, четвъртият – 6 и така до една точка за деветия.

Снимки: Gettyimages