Милан се размина с победата в исторически мач и не успя да се изравни с Интер

Отборите на Милан и Салернитана завършиха наравно 1:1 пред повече от 70 хиляди зрители на „Джузепе Меаца“ в последния двубой от 26-ия кръг на Серия "А". Оливие Жиру (45+1') даде аванс на домакините, но Булае Диа (61') донесе равенството в срещата. Мачът беше исторически за „росонерите“, които за първи път нямаха нито един италианец сред титулярите си.

Стефано Пиоли предприе само две промени в стартовия си състав след нулевото реми с Тотнъм в Шампионската лига. Сандро Тонали получи почивка, като неговото място беше заето от Исмаел Бенасер. Контузеният Жуниор Месиас пък беше заместен от Алексис Салемакерс. На върха на атаката отново беше Жиру, подпомаган основно от Рафаел Леао и Браим Диас. Гостите също бяха подредени в 3-4-2-1 с Диа като централен нападател, който беше подкрепян най-вече от Антонио Кандрева и Григорис Кастанос.

Мачът започна с минута мълчание в памет на починалия Итало Галбиати, който изкара период в клуба като асистент на легендарния наставник Фабио Капело. Началото на двубоя, който се играе пред повече от 70 хиляди зрители, беше при спокойно темпо и без сериозни положения. Първото такова дойде чак в 23-тата минута, когато шут по земя на Леао мина покрай вратата. В 29-ата минута Жиру пробва задна ножица при центриране от корнер, но прати топката точно над напречната греда. Четири минути по-късно грешка на Бенасер даде отлична възможност на Кастанос да открие резултата, но ударът му беше избит от Раде Крунич за корнер.

В 37-ата минута Леао стреля, но също си спечели само ъглов удар. Последва разочароващ шут на Тео Ернандес в движение. В 42-рата минута Малик Тиау допусна груба грешка и позволи на Диа да се отскубне сам срещу вратаря, но Майк Менян излезе от наказателното си поле и хладнокръвно изби топката с крак. Малко след това Крунич опита удар, който се оказа далеч от целта. В добавеното време на първата част Жиру се извиси при центриране от корнер и с третия си гол с глава през тази година даде аванс на домакините.

В 52-рата минута Леао направи поредния си неуспешен опит да се разпише. Четири минути по-късно Кандрева нанесе първия точен удар за "морските кончета" в мача, но той не беше проблем за Менян. В 59-ата минута Жиру си изкара жълт картон, заради който ще пропусне гостуването на Удинезе в събота. Две минути по-късно Диа възстанови равенството, възползвайки се от добра асистенция на Домагой Брадарич. Пиоли веднага реагира с тройна смяна в атака, пускайки Златан Ибрахимович, Дивок Ориги и Шарле Де Кетеларе на местата на Жиру, Леао и Браим Диас

В 63-тата минута Ернандес поиска дузпа за фал на Кулибали срещу него, но съдията не му обърна внимание. Последва воле на Бенасер от дистанция, като топката прелетя над вратата. В 71-вата минута именно алжирецът си спечели дузпа след нарушение на Брадарич срещу него. Федерико Ла Пена обаче получи сигнал от ВАР и след като прегледа ситуацията, реши да отмени дузпата. Малко след това резервата на гостите Кшищоф Пьонтек също поиска да бъде посочена бялата точка след съприкосновение с Фикайо Томори, но получи отказ.

В 76-ата минута Ориги можеше да върне преднината на "росонерите" с гърди, но Гийермо Очоа успя да избие топката. Секунди по-късно Алесандро Флоренци се появи в игра на мястото на Салемакерс и така се завърна в игра след над шестчесечно отсъствие заради контузия. Той веднага се отличи с центриране към Де Кетеларе, който обаче нанесе много неточен удар с глава.

В 82-рата минута Пьонтек стреля опасно от голямо разстояние, но Менян отрази шута му. В 87-ата минута домакините като по чудо не отбелязаха победен гол, след като Очоа първо изби остро центриране на Ернандес, а след това удар от упор на Флоренци беше блокиран от Норберт Гьомбер от голлинията. В добавеното време Очоа отчая и Ибрахимович със свое спасяване. Мачът приключи с разправия между играчите на двата отбора, започната от Ернандес и Диа.

Така Милан пропусна възможността да се изравни с втория Интер (50 т.) и вместо това остана на четвъртата позиция в класирането с актив от 48 точки. Салернитана записа трети пореден мач без загуба под ръководството на Пауло Соуса, като заема 16-ото място с 26 спечелени пункта, увеличавайки дистанцията си спрямо зоната на изпадащите на 7 точки.

МИЛАН - САЛЕРНИТАНА 1:1

1:0 Жиру (45+1')

1:1 Диа (61')

Милан: Менян, Калюлю, Тиау, Томори, Салемакерс, Бенасер, Крунич, Ернандес, Диас, Леао, Жиру

Салернитана: Очоа, Данилюк, Гьомбер, Пирола, Мацоки, Кулибали, Бохинен, Брадарич, Кандрева, Кастанос, Диа

Снимки: Gettyimages