Везенков и скритите козове на Олимпиакос съкрушиха Барселона в суперсблъсъка в Пирея

Отборът на Олимпиакос взе скалпа на Барселона за втори път през настоящия сезон в Евролигата. Тимът на старши треньора Йоргос Барцокас преодоля съпротивата на каталунците с крайното 77:70 (11:20, 18:7, 21:18, 27:25) в голямото дерби на 27-ия кръг в най-силния клубен европейски турнир. По този начин "червено-белите" отново удариха "лос кулес", след като на старта на кампанията спечелиха и сблъсъка в "Палау Блауграна" с 80:70.

Така след изиграните мачове тази вечер Олимпиакос се завръща на първото място в класирането с баланс от 19-8. Барселона остава на втората позиция с 18-9, а трети вече е Реал Мадрид, който има актив от 18-8 срещу името си, след като допусна изненадваща загуба от Баскония с 81:85 в епичен трилър.

Баскония шокира Реал Мадрид със сирената и подари върха на Везенков и компания

Александър Везенков не успя да остави особено голям отпечатък с представянето си през първите 30 минути игра от двубоя, но в най-важните моменти българският национал пое отговорност и помогна за това бившият му отбор да остане далеч назад в резултата. MVP на месец февруари записа 13 точки, 7 борби и 1 открадната топка при 5/16 стрелба от игра за 23 минути на терена, като се отчете с коефициент на полезно действие от само 6. Ниският КПД обаче не отговаря особено на реалността, тъй като с тройка на Везенков Олимпиакос поведе със 70:63, а след това отново той бе точен, за да задържи седемточковата преднина на тима си при 72:65 при оставащи под две минути на таблото.

Иначе големите герои за победата на Олимпиакос бяха състезателите от резервната скамейка. Титулярите на гръцкия гранд изиграха много слаба първа четвърт, в която тимът допусна двуцифрено изоставане, но с влизането на Костас Слукас, Янулис Ларенцакис, Шакийл МакКисик, Алек Питърс и Тарик Блек ситуацията на терена за домакините се преобърна през втората четвърт. Олимпиакос навакса цялото си изоставане и дори успя да излезе напред в резултата на почивката след тройка на МакКисик за 29:27.

След почивката двубоят бе много равностоен, но все пак Везенков и компания не допуснаха да се стигне до същата пагубна ситуация от първата четвърт. Олимпиакос държеше крехък аванс в резултата, а в последния период отново МакКисик, Ларенцакис и останалите от пейката се включиха силно и така гърците удържаха своя съперник по пътя към 19-ата си победа за сезона.

Шакийл МакКисик бе най-резултатен за Олимпиакос с 16 точки и 4 асистенции. Янулис Ларенцакис допринесе с 14 точки и 5 борби, а Александър Везенков се нареди трети сред реализаторите с 13 точки и 7 борби.

Никола Миротич се отличи с 19 точки и 7 борби за Барселона. Нико Лапровитола прибави 15 точки и 8 овладени топки, Сертач Шанлъ наниза 13 точки, а Кори Хигинс се отчете с още 10.