РБ Лайпциг и Манчестър Сити не успяха да се победят в супер мач

Отборите на РБ Лайпциг и Манчестър Сити не успяха да се победят и завършиха 1:1 в първи мач от 1/8-финалите на Шампионската. За Манчестър Сити се разписа Рияд Марез (27'), а равенството възстанови Йошко Гвардиол (70'). "Гражданите" доминираха тотално през първото полувреме и се оттеглиха на почивката с притежание на топката от 80% във времето, а след това домакините излязоха напълно променени и само могат да съжаляват, че не постигнаха пълен обрат.

Домакините от РБ Лайпциг първоначално опитаха да противодействат на "гражданите" в схема 4-4-2, но бързо преляха в 4-5-1. В защита блестеше бронзовият медалист от Мондиал 2022 в Катар - Йошко Гвардиол. В центъра пък действаха Доминик Собослай и Конрад Лаймер, които неколкократно създадоха главоболия на англичаните при отнемането и изнасянето на топката. На върха на атаката Марко Розе пусна двама чисти нападатели в лицето на опитния Тимо Вернер и Андре Силва, като впоследствие първият мина зад втория, който застана самостоятелно най-отпред.

Манчестър Сити излезе със състав, който по всичко личеше, че няма да се примири с нищо друго освен победата. На вратата бе несменяемият титуляр Едерсон, който не бе под рамката на вратата в груповата фаза само в 2 срещи, а на домашна сцена в Премиър лийг пази за Сити във всичките им 24 мача до момента. Нататък в отбрана последната линия пазиха Кайл Уокър и Нейтън Аке, а в центъра на терена действаше опитния Илкай Гюндоган. На върха на атаката пък беше мощното трио Рияд Марез, Джак Грийлиш и Ерлинг Холанд.

В началните минути отборът на Манчестър Сити бе този, който опита да овладее инициативата и контролираше топката малко повече спрямо съперниците си. До голово положение пред вратата на домакините обаче не се стигна дълго време. Дори те от своя страна можеха да организират опасна контраатака, но Андре Силва се оказа в положение на засада.

14 минути след началото гостите от Англия стигнаха до първия точен удар. Рубен Диаш скочи в наказателното поле, за да засече топката от статичното положение и забоде удара си с глава, но стража на домакините - Янис Бласвих, не срещна никакви затруднения и улови топката спокойно в ръцете си.

Вече може да спечелите 200 000 лева от Sportal.bg в новата секция "Домът на феновете"

Веднага след това домакините опитаха да организират нещо опасно, но отново Андре Силва се озова в положение на засада и не стигна до изстрел към вратата, пазена от Едерсон.

Малко по-късно "гражданите" получиха право да изпълнят пряк свободен удар. Зад топката застана Рияд Марез, чийто удар отново бе извън целта.

Постепенно РБ Лайпциг премина в схема с един централен нападате в лицето на Андре Силва, който обаче бе успешно затворен от бранителите на Манчестър Сити.

В 27-ата минута логиката най-накрая възтържествува и "гражданите" откриха резултата. Домакините допуснаха елементарна грешка, губейки топката в центъра на терена и от там търъгна светкавично настъпление към вратата им, завършило с подаване Джак Грийлиш към Рияд Марез, който изпрати топката в долния десен ъгъл на вратата, пазена от Янис Бласвих.

Само три минути след гола Манчестър Сити можеше да покачи преднината си, но ударът на Родри с глава излезе извън очертанията на игрището.

След това "гражданите" продължиха да владеят топката и по-рядко да създават голови положения, а РБ Лайпциг трудно преминаваше централната линия. Така в 36-ата минута Едерсон овладя топката след подаване на Силва и стреля, но ударът му мина над напречната греда.

В 40-ата минута Сити отново застраши вратата на домакините. Този път след изпълнение на ъглов удар Родри засече топката с глава, но я прати високо над вратата.

Малко преди да изтече редовното време на първото полувреме РБ Лайпциг най-накрая бе на път да измисли нещо креативно в преден план, но Тимо Вернер се засуети и не успя да намери с точен пас на време опасно навлизащия в наказателното поле на "гражданите" Андре Силва. Все пак във втората минута на добавеното време Вернер се реваншира и стреля, но не намери пролука към мрежата на Манчестър Сити. Така двата тима се оттеглиха на почивката при миниммална преднина за гостите от 1:0.

Второто полувреме започна огледално на първото. Домакините опитаха да натиснат, подаваха си, но така и не успяха да отправят удар в началните минути.

Манчестър Сити обаче бързо показаха, че няма да подценят втората част, въпреки че водят и голмайсторът от първото полувреме Рияд Марез бе близо до отбелязването на втори гол, но ударът му бе блокиран от бранител на домакините.

Само три минути по-късно РБ Лайпциг можеше също да вкара, но тогава Хендрикс не бе точен. И отново той в 55-ата минута не успя да дари своите с дългоочакваното изравнително попадение. Тогава защитникът си поведе топката, напредна и стреля на сантиметри от вратата на Едерсон.

РБ Лайпциг продължи да търси гола и в 63-ата минута отново всички щаба на германците се хванаха за главите, когато Андре Силва направи впечатляващ пробив, след който стреля, но не успя да порази вратата на Едерсон, който уверено хвана топката. В 67-ата минута Тимо Вернер подаде към Андре Силва, но се появи защитник, който осуети плановете на домакините в последния момент.

В 70-ата минута обаче най-накрая падна крепостта на Манчестър Сити. Марсел Халстенберг остави на Йошко Гвардиол най-лесната задача отблизо след центриране, елиминирало вратаря, и последният не сгреши с отиграването си с глава в средата на мрежата, за да възстанови равенството. 50 хиляди по трибуните на "Ред Бул Арена" изригнаха и вдъхнаха надеждата на своите любимци, че могат да направят нещо наистина много голямо.

Само 4 минути след гола Гваридол беше близо до това да направи пълния обрат за своите, но Едерсон Парира коварния удар по земя, който бе напът да се озове в долния десен ъгъл на вратата, пазена от него.

След това РБ Лайпциг наистина си повярва, че може да постигне нещо повече и за едно значително време затвори възпитаниците на Джосеп Гуардиола в собствената им половина. Това обаче отвори пространства за контраатаки от страна на "гражданите", но домакините проявиха далновидност и неколкократно парираха в зародиш опитите на противника да ги шокира.

В добавеното време нервите започнаха да взимат връх и се стихна до нарушения и жълт картон. Той дойде точно няколко секунди преди да изтече редовното време, когато един от най-добрите за РБ Лайпциг - Бенямин Хендрикс, извърши никому нарушение, с което си изпроси официално предупреждение.

"Гражданите" усетиха, че си върнаха част от психологическото приимущество и стигнаха до пряк свободен удар, от който обаче не се възползваха, а го пропиляха след нескопосано заучено положение и дори можеха да допуснат опасна контраатака, но домакините не ораганизираха достатъчно бързо и не създадоха опасност, която да завършат с гол. Така равенството се запази всичко важно остана да се реши в реванша.

Ответният сблъсък между Манчестър Сити и РБ Лайпциг на английска земя е на 14 март (вторник) и е от 22:00 българско време.