Меси измъкна слаб ПСЖ в последните секунди след страхотно зрелище

Отборът на Пари Сен Жермен най-после спечели, след като победи в изумително зрелище Лил с 4:3 в страхотен мач от 24-тия кръг на френската Лига 1 на "Парк де Пренс". Парижани пропиляха два гола аванс, след като водеха с голове на Килиан Мбапе (12’) и Неймар (17’), но гостите осъществиха пълен обрат с попадения на Бафоде Диаките (24’), Джонатан Дейвид  от дузпа (58’) и Джонатан Бамба (69’). Килиан Мбапе изравни за 3:3 с втория си гол в 87-ата минута, а Лео Меси вкара решителното попадение за парижани в петата минута на даденото от съдията продължение на редовното време. Гостите от Лил пък могат горчиво да съжаляват, след като изиграха отличен мач и пропуснаха куп положения. Звездата на ПСЖ Неймар бе сменен принудително в началото на второто полувреме, като съмненията са за сериозна негова контузия в глезена.

С победата си ПСЖ прекъсна неприятната си серия от три последователни загуби във всички турнири и продължава да е лидер в класирането, като вече има 8 точки аванс и мач повече пред втория в класирането Марсилия. Лил пък падна до шестата позиция в таблицата.

Днес парижани излязоха с големите си звезди като титуляри в атака - Килиан Мбапе, Лео Меси и Неймар. Тимът имаше някои кадрови проблеми, като контузени бяха капитанът Маркиньос, Ашраф Хакими, Ренато Санчес и Норди Мукиеле.

Тимът на Лил разчиташе на Джонатан Дейвид, Джонатан Бамба и Рами Кабела да създават неприятности за Донарума. За Лил не играха Адам Унас и Исмайли. "Песовете" със сигурност искаха да измъкнат нещо от разклатения си звезден съперник, а и имат да си връщат заради предишните разгромни загуби от ПСЖ.

Още в първата минута дойде много чиста ситуация за Лил. Тимъти Уеа стреля опасно отдалеч, но Донарума успя да избие със сетни усилия. В петата минута ПСЖ отвърна на удара. Мбапе проби отляво и подаде на Неймар, чийто опасен удар бе блокиран. Непосредствено след това бразилецът центрира към Меси, който стреля от близост, но стражът на Лил Люка Шевалие изби в корнер. В 10-ата минута Лил получи нова страхотна възможност за гол. Преснел Кимпембе допусна груба грешка в защита и върна лошо топката назад. Тя бе пресечена от нападателя на Лил Джонатан Дейвид, който се опита да прехвърли Донарума, но италианският страж успя да избие в корнер.

Само две минути по-късно дойде мигът гениалност на Килиан Мбапе. Талантливата френска звезда на ПСЖ получи топката от Неймар и се впусна в индивидуален рейд отляво, излъга няколко защитници на Лил и успя да промуши топката под  плонжа  на Шевалие за 1:0. За капак пък контузия получи и португалският бранител и капитан на гостите Жозе Фонте, който бе сменен принудително. Парижани нанесоха втори удар само пет минути по-късно. Нуно Мендеш подаде на Витиня, който подаде топката към Неймар, който с лекота чукна топката в мрежата - 2:0 за ПСЖ след само 17 минути игра.

Само четири минути по-късно дойде още едно чисто положение за Лил. Тимъти Уеа центрира добре отляво и Джонатан Дейвид отправи опасен удар с глава, който Донарума майсторски изби, а при добавката канадският национал не улучи вратата. В 24-ата минута обаче логичното се случи и Лил върна едно попадение. След късо изпълнение на корнер Андре Гомеш центрира и Бафоде Диаките се извиси и вкара с глава за 2:1. В 31-вата минута пък левият бек на ПСЖ Нуно Мендеш бе заменен принудително заради получен по-рано удар. На негово място влезе Хуан Бернат. Пет минути след това опасен удар на Джонатан Дейвид бе блокиран от Кимпембе, а малко след това Ангел Гомес стреля неточно отдалеч.

В 41-вата минута пък отново Мбапе бе замесен в опасна ситуация пред вратата на Лил, но в крайна сметка Шевалие се намеси. Минута по-късно пък Лил пропусна поредното си положение, след като Реми Кабела стреля встрани от Донарума. Минута преди края на първата част дойдоха още ситуации пред вратата на ПСЖ, след като първо удар на Джонатан Дейвид бе блокиран от Серхио Рамос, а от последвалия корнер Кимпембе изчисти, но Донарума трябваше отново да избива. В самия край на полувремето Меси центрира от корнер, а Преснел Кимпембе пропусна да се разпише с глава от непосредствена близост.

В началото на втората част звездата на ПСЖ Неймар получи контузия в глезена и също бе сменен принудително. Бразилецът бе изнесен на носилка, като се държеше за главата. На негово място влезе Юго Екитике. В 52-рата минута Мбапе тества с далечен удар Шевалие, който спаси. Проблемите на ПСЖ не спряха дотук. В 56-ата минута след изпълнение на корнер за Лил Марко Верати задържа Тиаго Джало в наказателното си поле и реферът Уили Делажо посочи бялата точка. Това предизвика бурните протести на играчите на ПСЖ и на треньора им Кристоф Галтие. В крайна сметка дузпата остана, а Джонатан Дейвид бе безкомпромисен при изпълнението й - 2:2 в 58-ата минута.

Кошмарът за ПСЖ обаче тепърва предстоеше. В 69-ата минута Андре Гомеш подаде на Джонатан Бамба, който напредна и с бомбен удар с десния крак направи пълен обрат - 2:3 за гостите! Веднага последваха бурни освирквания от трибуните на "Парк де Пренс" към любимците им. ПСЖ се опита да реагира, като след четири минути влезлият като резерва Екитике стреля в ръцете на Шевалие. Парижани натиснаха отчаяно, като първо Хуан Бернат стреля опасно в 83-тата минута, но стражът на Лил спаси, а минута по-късно Мбапе също тества вратаря на гостите с далечен удар. Все пак нападенията на ПСЖ дадоха резултат и в 87-ата минута парижани изравниха. Хуан Бернат пусна добър пас към Килиан Мбапе, който засече с левия крак за 3:3.

Решителното попадение дойде в петата минута на даденото от съдията продължение. Лео Меси бе фаулиран на границата на наказателното поле. Аржентинецът сам пое отговорност и стреля от пряк свободния удар, като реализира за 4:3 за бурна радост на публиката и съотборниците си. С този гол Меси може би спаси главата на треньора си Кристоф Галтие. Така ПСЖ се поздрави с драматична победа в един изключителен мач.

ПСЖ: Донарума; Пембеле, Кимпембе, Рамос, Нуно Мендеш; Витиня, Верати, Руис; Меси, Неймар, Мбапе

ЛИЛ: Шевалие; Диаките, Фонте, Джало, Уеа; Андре Гомеш, Андре; Анхел Гомес, Кабела, Бамба; Дейвид