Ливърпул се събуди и премина без проблеми през Евертън, надеждите за топ 4 са живи

Ливърпул постигна изключително ценна победа с 2:0 в дербито на Мърсисайд срещу градския съперник Евертън в последен двубой от 23-ия кръг на Премиър лийг. Попаденията за домакините паднаха в двете полувремена благодарение на Мохамед Салах (36’) и Коди Гакпо (49’), за когото това бе и първо попадение с фланелката на тима.

Футболистите на Юрген Клоп изиграха един от най-силните си двубои в последно време и загатнатаха, че не са се отказали от битката за топ 4. С този триумф те прекъснаха и изключително негативната си серия от четири поредни двубоя без победа в първенството. Добрата новина за германския наставник на домакините в днешния ден бе и завръщането на Диого Жота, Роберто Фирмино и Вирджил ван Дайк, като първите двама се появиха и на терена през втората част на мача.

Двубоят започна с доста грешни отигравания от играчите на двата тима. Първата по-интересна ситуация бе в 6-ата минута, когато Жоел Матип допусна топката зад гърба си, но новото лице в тима на гостите - Ели Симс стреля слабо в тялото на Джо Гомес.

В 10-ата минута Дарвин Нунес тръгна на скорост към наказателното поле, но бе спрян със шпагат от Джеймс Тарковски. Салах пое отговорността за изпълнението, но стреля в тялото на стената. В 17-ата минута центриране бе пратено към Дарвин Нунес, създаде се впечатление, че той опитва да стреля, но вместо това се получи добро подаване, но ударът с глава на Коди Гакпо премина покрай вратата.

Постепенно футболистите на Ливърпул успяха да се настанят дълбоко в половината на Евертън и да пристикат противника. “Карамелите” рядко успяваха да изнесат топката в по-предни позиции и да влязат в полето на “червените”.

Постепенно след изминаването на половин час игра футболистите на Шон Дайч станаха малко по-опасни. Те удариха греда в 36-ата минута след корнер след удар на Джеймс Тарковски. Именно след нея топката бе пратена към Дарвин Нунес, той напредна много добре, след което прати пас около границата на наказателното поле и там Салах от движение реализира за 1:0 с десния си крак в полуопразнената от Джордан Пикфорд врата. В добавеното време на двубоя центриране в пеналта не бе изчистено добре и попадна на крака на Нунес, но ударът му спря в тялото на бранител.

Евертън започна по-енергично в първите минути на втората част, но точно тогава дойде новият удар от страна на футболистите на Юрген Клоп след нова отлична контраатака. Андрю Робъртсън успя да напредне в средата на терена, подаде към Салах, който на свой ред пусна веднага към Трент-Александър Арнолд, успоредният пас на десния бранител стигна до Коди Гакпо, а нидерландецът от непосредствена близост покачи на 2:0 с първото си попадение за “червените”.

Малко преди да изтече час игра отново домакините осъществиха нова бърза контраатака, а Салах изведе Дарвин Нунес в наказателното поле, но ударът на уругваеца бе париран от Пикфорд. Отново той стреля опасно и три минути по-късно, но кълбото премина покрай левия стълб на вратата.

Постепенно срещата се успокои, а разиграванията бяха най-вече около средната част на терена. Футболистите на Евертън успяваха да задържат топката в определени периоди, но не намираха никакви качествени разигравания в по-предни позиции, а пресата на Ливърпул работеше много добре. В 80-ата минута Алекс Иуоби успя да напредне добре и да центрира, но опитът на Том Дейвис с глава премина над вратата.

Срещата не премина и без демонстрация на нерви пет минути преди края, когато разкарване на топката от страна на Андрю Робъртсън предизвика гневни реакции и блъскане на играчи и на двата тима, но без това да доведе до нещо сериозно. Малко след това този път появилият се от скамейката Роберто Фирмино изведе Мохамед Салах, но той стигна само до корнер. С тази победа Ливърпул се изкачи с едно място и вече заема деветата позиция с 32 точки.

“Червените” са на 9 от четвъртия Нюкасъл, но и с мач по-малко. За Евертън пък това бе нов провал след доброто представяне и победа срещу лидера Арсенал, а “карамелите” продължават да са в зоната на изпадащите.

Снимки: Gettyimages