Десподов поведе Лудогорец за трудна победа във Варна, "орлите" излязоха на върха

Лудогорец стартира с труден успех пролетния полусезон, надигравайки с 2:1 Спартак (Варна) като гост в мач от 19-ия кръг на efbet Лига. С успеха футболистите на Анте Шимунджа оглавиха класирането в групата преди утрешния двубой на ЦСКА - София в Стара Загора. Кирил Десподов откри резултата в 9-ата минута, а в 20-ата Игор Тиаго удвои. Да Силва върна едно попадение в 57-ата минута.

"Орлите" създадоха доста положения преди попадението на домакините, с които можеха да решат рано-рано сблъсъка, но ги пропиляха и към края мача им се наложи да заложат предимно на отбрана, за да задържат крехката си преднина.

От своя страна Спартак се хвърли смело напред при дебюта на новия си треньор Димитър Димитров. През първата част това не се оказа печеливш ход за "соколите", които получиха два гола, а можеха да инкасират и още. След почивката обаче нещата се промениха и домакините, подкрепяни от своята публика, създадоха далеч по-сериозни главоболия на по-класния си опонент.

За тази среща наставникът на Лудогорец Анте Шимунджа не можеше да разчита на Якуб Пьотровски, който не попадна в групата. В центъра на отбраната стартира привлеченият от Майорка Франко Русо. Аут поради контузии бяха Рик Джонатан и Алмейда.

Първата по-сериозна опасност бе пред вратата на гостите, когато Жоао Марио стреля с глава след центриране отляво, но над напречната греда.

Лудогорец отговори подобаващо малко по-късно. Текпетей изведе Тиаго сам срещу вратаря в 9-ата минута, бразилецът копна топката над домакинския страж, а притичалият Десподов я прати в мрежата от трудна позиция.

Спартак не се стъписа и само 120 секунди по-късно можеше да изравни след пробив на Ивей и завършващ шут на Руменов от чиста позиция, но Вердон изчисти пред голлинията. В 17-ата минута Ивей отново изтормози гостуващата отбрана, а ударът му рикошира коварно в крак на противников футболист и се насочи към горния десен ъгъл на вратата пазена от Падт, но нидерландецът прояви класа и изби в корнер.

И когато Спартак опита да пресира Лудогорец в собствената му половина, "орлите" организираха мълниеносна атака, която доведе до втори гол. Това се случи в 20-ата минута. Русо намери с дълъг диагонален пас Фон Витри. Защитникът бързо изведе Текпетей отдясно, а крилото веднага пусна към Тиаго, който с едно докосване простреля Фигейредо за 2:0.

В 23-ата минута Нонато пропусна да се разпише от близка дистанция след подаване на Десподов, тъй като шутира над напречната греда от 6-7 метра. Секунди по-късно Тиаго пропусна очи в очи със стража на варненци.

Второто полувреме започна с две много добри възможности пред Лудогорец за трети гол. При първата Десподов се озова сам срещу вратаря под ъгъл и пробва пас към Тиаго, но сбърка. В 47-ата минута отново крилото на "орлите" получи отлично извеждащо подаване от Текпетей, след което пусна топката покрай Фигейредо, но изстрелът му излезе в аут.

Само 120 секунди по-късно Микелс отправи страхотен фалцов шут, който се отклони в лявата греда. Лудогорец отговори със сериозен пропуск на Десподов в 52-ата минута, когато футболист №1 на България за 2022 г. не успя да преодолее Фигейредо след удар от 5-6 метра.

В 55-ата вратарят на Спартак спаси още веднъж, този път изстрел с глава на Тиаго.

Пропуските на гостите бяха наказани от Да Силва в 57-ата минута, когато футболистът на Спартак овладя добре в наказателното поле на "орлите" и технично реализира.

След попадението играта се изнерви и фаловете зачестиха, което развали добрата динамика до този момент. Това логично се отрази и на положенията пред двете врати, които до края на срещата липсваха и Лудогорец отмъкна трите точки, с които оглави класирането в групата преди утрешното гостуване на ЦСКА - София в Стара Загора.

СПАРТАК (ВАРНА) - ЛУДОГОРЕЦ 1:2

0:1 Кирил Десподов 9
0:2 Игор Тиаго 20
1:2 Да Силва 57

СПАРТАК (ВАРНА): 31. Фигейредо, 14. Ивей, 3. Карамоко, 6. Да Силва, 66. Цветков, 17. Беолусов, 22. Хименез, 10. Руменов, 7. Микелс, 23. Марио, 47. Антуи

ЛУДОГОРЕЦ: 1. Падт, 16. Фон Витри, 22. Русо, 24. Вердон, 3. Недялков, 20. Нонато, 23. Шоу, 30. Нареси, 37. Текпетей, 11. Десподов, 9. Тиаго

Вече може да спечелите 200 000 лева от Sportal.bg в новата секция "Домът на феновете"

Снимки: Startphoto