Шон Дайч преобрази Евертън и "карамелите" удариха Арсенал

В първия мач под ръкодството на Шон Дайч Евертън изглеждаше коренно различно. “Карамелите” изиграха силен двубой и победи лидера в класирането Арсенал с 1:0 на “Гудисън Парк”. Единственото попадение реализира Джеймс Тарковски в 60-ата минута.

Успехът изкачи “карамелите” над зоната на изпадащите и даде надежди на феновете, че тимът ще се спаси. Ако продължи да играе по този начин, Евертън няма да има проблеми с оцеляването, но го очаква тежка битка до края на сезона. Арсенал има преднина от пет точки пред втория Манчестър Сити. За тима на Микел Артета дебют направи новото попълнение Жоржиньо, който се появи в игра в 60-ата минута.

Преди срещата феновете на “карамелите” излязоха на мащабен протест срещу ръководството на клуба. Те са крайно разочаровани от начина, по който се работи и искат смяна на собствеността. В осмата минута на терена имаше пауза поради контузия на Онана. В този момент над стадиона мина самолет, а зад него банер с надписа "най-лошо управляваният клуб".

Евертън започна агресивно, но бързо гостите започнаха да показват, че са по-стойностния отбор. Те организираха няколко атаки, а удар на Партей от дистанция на затрудни Пикфорд. “Артилеристите” имаха предимство във владеенето на топката, но домакините показаха сериозно желани за битка. Към 20-ата минута те стигнаха до поредица от центрирания и ъглови удари, но защитата на Арсенал се справи.

Удар на Калвърт-Люин в 25-ата минута не създаде големи проблеми на Рамсдейл, но “карамелите” бързо спечелиха топката след неубедителни изяви в защитата на лондончани. Онана опита да прехвърли вратаря на гостите, но ударът не бе достатъчно силен и точен. След половин час игра тимът на Микел Артета можеше да поведе. Сака спечели единоборство с Миколенко отдясно и намери Нкетия, който си освободи пространство и стреля от малък ъгъл, но много неточно.

Последва много силен период за Евертън и две добри възможности. Онана преодоля Йодегор отляво и пусна топката успоредно на наказателното поле, но нямаше кой да я засече. Малко по-късно центриране на Макнийл намери в наказателното поле Дукуре, който бе напълно непокрит. Той не успя да насочи добре топката с глава и пропусна отличен шанс да открие резултата.

Двата отбора водеха сериозна битка в средата на терена, а отборът на Шон Дайч бе напълно равностоен на лидера в класирането. В 39-ата минута обаче “артилеристите” бяха близо до гол. Сака стреля от въздуха, топката се отклони и мина покрай Пикфорд, но Коуди бе на точното място и изби от голлинията. В самия край на първата част домакините стигнаха до нова отлична възможност. Калвърт-Люин засече с глава центриране на Коулман, но прати топката покрай вратата.

Евертън започна силно и второто полувреме и бързо стигна до удар. Защитата на гостите отново бе притисната и позволи на Идриса Гей да стреля. Топката се отклони неприятно за вратаря, но Рамсдейл успя да я отрази, а след това се оказа, че е имало засада. Последва по-добър период за Арсенал и в 58-ата минута гостит стигнаха до отлична ситуация пред Пикфорд. Нкетия намери отлично Йодегор, но капитанът на лондончани стреля над вратата.

След час игра Жоржиньо направи своя дебют за “артилеристите”. Той влезе заедно с Леандро Тросар, а терена напуснаха Мартинели и Партей. Секунди по-късно Евертън поведе. След центриране Тарковски бе най-настоятелен в наказателното поле и с глава заби топката в мрежата. Центрирането за гола беше на Макнийл. Така двама бивши играчи на Бърнли, работили там с Шон Дайч, помогнаха да новия мениджър на “карамелите”.

Домакините бяха отлично организирани, не оставяха пространства на съперника и Арсенал не намираше пролуки в защитата. След гола Евертън започна да играе малко по-дефанзивно, но въпреки това успяваше да организира контраатаки. В 75-ата минута лондончани успяха да се справят с разбъркване в своето наказателно поле. Тимът на Артета все вдигна темпото към края и в 78-ата минута Пикфорд блокира удар на Тросар. След това Сака стреля над вратата преди Тросар да нанесе неточен удар. До края тимът на Дайч удържа на опит за натиск на съперника и не почти допусна сериозни ситуации пред вратата си.

ЕВЕРТЪН - АРСЕНАЛ 1:0
1:0 - Тарковски (60)

Снимки: Imago