Отново един гол стигна на Барселона, но този път и късметът помогна

Тимът на Барселона пак дръпна с 6 точки на Реал Мадрид в битката за първото място в Ла Лига, след като надви Жирона с 1:0 като гост в среща от 19-ия кръг. Педри вкара единствения гол в 61-вата минута в своя юбилеен мач №100 за клуба. Шампионите са с двубой по-малко, като в неделя вечер приемат третия в класирането Реал Сосиедад.

Това е трета поредна победа за “блаугранас” с 1:0, но този път тимът беше плах и неубедителен, като определено трябва да благодари на шанса си. Дълго време съставът на Чави не успяваше да създаде кой знае какво интересно, но извади късмет да накаже една от няколкото грешки на противника, за да вкара гола си. После пък Жирона имаше своите положения, като в 86-ата Иван Мартин пропусна сам срещу Марк-Андре тер Стеген. Барса дори завърши двубоя без нито един нападател, като и тримата, които започнаха, бяха заменени от халфове и защитници.

Лошата новина за гостите е свързана с травмата на Усман Дембеле, който беше заменен още през първото полувреме.

Това беше последният от трите мача наказание на Роберт Левандовски, а аут заради червен картон днес беше и Феран Торес. Треньорът Чави Ернандес отново заложи на Ансу Фати като централен нападател, подпомаган от Усман Дембеле и Рафиня. Позабравеният Ерик Гарсия беше титуляр в центъра на защитата. Педри пък стартира сред резервите, но още преди паузата замени Дембеле.

20-годишният Педри вече има 100 мача за Барселона

Жирона, който е новак в Ла Лига, е в средата на класирането, като по-рано през кампанията измъкна 1:1 срещу Реал Мадрид на “Бернабеу”. Тимът разполага с доста преотстъпените играчи. От тях днес започнаха взетият от Фулъм вратар Пауло Гасанига, Ян Коуто и Янхел Ерера, които са собственост на Манчестър Сити, както и нападателят Тати Кастейянос от Ню Йорк Сити, който е със същия собственик като Манчестър Сити.

Температурата на въздуха в началото на двубоя беше 6 градуса. Домакините имаха първата възможност за гол, след като още в 3-тата минута Ян Коуто се измъкна зад защитата, но в крайна сметка ударът му беше блокиран.

Гостите обаче наложиха огромно предимство при владението на топката - около 80%. В 15-ата минута вратарят Гасанига загуби топката в наказателното си поле, но от последвалия шут на Дембеле не произлезе нищо опасно.

Малко след това Дембеле усети болки в лявото бедро след спринт и поиска смяна, като при излизането си изглеждаше сравнително добре. На негово място се появи Педри.

Играчите на Чави обаче трудно организираха опасни атаки и следващият им шанс пак дойде след грешка на съперника. В 29-ата левият бек Мигел Гутиерес не подаде точно, след което Ансу Фати веднага шутира, но в аут.

И в следващите минути футболистите на Барселона продължиха да са неубедителни, като чак в 41-вата Педри стреля слабо по земя. Малко след това Фати получи жълт картон за опасно влизане в тялото на вратаря на Жирона.

Трудностите за Барса увеличи напрежението сред отбора, като в края на първата част картони за оспорване получиха Педри и треньора Чави.

На почивката наставникът замени Алонсо с Жорди Алба. Напрежението обаче продължи да властва, тъй като в 49-ата Гави също видя жълтия цвят на картона за донякъде безразсъдно влизане в краката на Арнау.

Тимът от "Камп Ноу" изпитваше трудности, но в 61-вата най-накрая стигна до попадение. Вкара го Педри, който завърши бърза атака след нова грешка в защитата на Жирона - този път на капитана Хуанпе.

Чак след 70-ата минута домакините успяха да създадат някакво напрежение пред вратата на скучаещия до този момент Марк-Андре тер Стеген. При едно центриране в наказателното поле се създаде впечатление, че Алба и Гарсия извършват нарушения, задържайки футболисти на Жирона. В 75-ата Жул Кунде се намеси след прострелно подаване към Валери Фернандес.

Барселона продължи да не може да наложи превъзходството си по категоричен начин и за последните десетина минути Чави дори смени Фати с Балде, като така тимът остана без нападател в центъра на атаката. После даже излезе и Рафиня за сметка на Кесие. Това като че ли улесни домакините, които набързо създадоха три положения. Иван Мартин пропиля "златен" шанс в 86-ата, когато от 3-4 метра не уцели вратата, макар от повторенията да не се видя дали нямаше засада.

Напрежение пред Тер Стеген имаш до финалните секунди, след като гостите вече играеха главно в защита. Германецът дори се намеси решаващо в последната атака на съперника.

През идната седмица Барса ще играе последователно срещу двата севилски клуба - Бетис (гостуване в сряда) и Севиля (домакинство в неделя).