Гол секунди преди края спаси Байерн (Мюнхен) от голям резил срещу Кьолн

Лидерът в Бундеслигата Байерн (Мюнхен) отново изигра посредствен мач и беше близо до срамна загуба на "Алианц арена", завършвайки 1:1 срещу Кьолн в среща от 17-ия кръг на първенството. Гола за гостите отбеляза Елис Скири (4'), а за домакините точен беше Йошуа Кимих (90')

С равенството Байерн (Мюнхен) събра актив от 36 точки и е само с 4 пред втория РБ Лайпциг. Кьолн пък се намира в средата на таблицата с 21 точки, като има потенциал да се включи в борбата за европейските квоти, но и не е изключено да се озове и в битката за оцеляване при негативна серия.

След като направи официалния си дебют преди седмица срещу РБ Лайпциг, тази седмица Ян Зомер отново стартира под рамката на вратата за Байерн (Мюнхен). Тогава той направи няколко ключови намеси и спаси точката за отбора си. Другият герой от миналия мач - Ерик Максим Чупо-Мотинг, който отбеляза единственото попадение тогава за баварците, също започва. Този път в лицето на единствен нападател, който ще води атаката на червените.

Кьолн пък, който преди седмица разби Вердер (Бремен) със 7:1 и прекъсна негативната си серия от пет последователни мача без успех, също ще запозчне тази вечер само с един чист нападател. Това е Щефен Тигес, който се разписа на два пъти за разгромната победа на отбора от западна Германия. От другите голмайстори старши треньорът ще използва халфовете Денис Хюсейнбашич, Елис Скири и Линтон Маина, докато Марко Фридел, който отбеляза последния седми гол във вратата на Вердер (Бремен) дори не е включен в групата, която пътува до Мюнхен.

Преди да започне мачът двата отбора излязоха със напомняне. Само след три дена ще се отбележи международния ден в памет на жертвите на Холокоста от Втората световна война. Играчите на Байерн (Мюнхен) и Кьолн опънаха тансперанти по този повод преди първуя съдийски сигнал.

Без да губят никакво време гостите от Кьолн започнаха в темпото от последния си мач и вкараха гол директно "от съблекалнята". Само 4 минути след първия съдийски сигнал Елис Скири засече топка от воле в опасна близост до вратата на баварците и разстреля Ян Зомер за откриващия гол в срещата.

Байерн (Мюнхен) опита да се съвземе и бързо установи контрол над топката. Цели десет минути обаче трябваха на възпитаниците на Юлиан Негелсман да отправят точен изстрел. Това направи Серж Гнабри, но твърде слабо, за да притесни по какъвто и да е начин вратата, пазена от Мартин Швебе.

Пет минути по-късно отново Гнабри пропиля изгодна възможност. Домакините организираха високо скоростна контраатака и халф в червено пусна топката в наказателното поле и играчът с номер 7 трябваше само да протегне крак, за да матира Швебе, но не нацели топката и тя се търкулна в аут.

В 23-ата минута Гнабри успя да играе с топката и дори отправи удар, но прати топката в страни от вратата. После баварците поеха контрола над топката и на моменти имаха смазващо предимство в притежателното съотношение, стигащо до 75%, но това не допринесе за нищо и домакините проявиха изключителна немощ в създаването на положения.

Междувременно пък Кьолн можеше да накаже съперниците си с втори гол, но при една суматоха в наказателното поле на баварците късмета не се усмихна на гостите и Матайс де Лихт пресече опасно центиране в 39-ата минута.

В самия край на полувремето Байерн (Мюнхен) създаде и първата си сериозна опасност. В 44-ата минута Бенжамен Павар стреля в рамките на вратата, но Швебе се намеси подобаващо, а няколко секунди по-късно Леон Горецка стреля неточно с глава. Това не беше достатъчно за изравняването и Байерн (Мюнхен) се оттегли с гол пасив на полувремето.

Второто полувреме започна взривоопасно. Байерн (Мюнхен) опита да върне изоставането си мигновенно след почивката, но центрирането на Кингсли Коман в 48-ата минута и изстрелът от дистанция на Матайс де Лихт секунди по-късно не дадоха резултат.

В 54-ата минута Кингсли Коман също да се разпише, но стражът на гостите отново беше на мястото си и неутрализира опасността.

След като мина час игра Байерн (Мюнхен) отново се върна към немощният от към голови положения игрови стил на преса, завършваща редовно с топки в аут или в корнер. Кьолн пък се спраяше перфектно със задачата да обезсилва баварците и да ги изненадва с някоя друга контраатака.

Трябваше да стане 80-ата минута, за да видим ново интерсно положение. Томас Мюлер засече центриране в малкото наказателно поле и опита да стреля рязко с глава, но Швебе обезсмисли усилията му, изчиствайки в ъглов удар.

Секунди преди края на редовното време обаче натискът на баварците най-накрая даде резултат. Топката се спря удобно за Йошуа Кимих и той отправи страховит удар от дистанция, който най-накрая преодоля Швебе. Преди да влезе във вратата кълбото рикошира от горната част на дясната греда, за да се оплете мрежата по красив начин.

Изненадващо добавеното време беше само три минути, което логично не стигна на двата отбора да разгърнат потенциала си за нещо повече и мачът завърши при равен резултат.

Равенството бе второ поред за Байерн (Мюнхен), а Кьолн не познава загубата вече в два поредни мача.

Снимки: Gettyimages