Финал като за световно! Хебър обърна Дея спорт от 0:2 и грабна Купата на България

Отборът на Хебър (Пазарджик) спечели Money+ Купа България 2023 по волейбол при мъжете.

Във финала, игран в зала „Васил Левски“ в Пазарджик пред 1850 зрители, възпитаниците на старши треньора Камило Плачи направиха пълен обрат и победиха Дея Спорт Бургас с 3:2 (15:25, 21:25, 25:22, 25:19, 15:12)

По този начин Хебър защити трофея си от миналата година и спечели общо за четвърти път в историята си Купата на страната.

Вече може да спечелите 200 000 лева от Sportal.bg в новата секция "Домът на феновете"

Двата тима изиграха равностоен и интригуващ двубой, в който Дея Спорт поведе с 2:0 гейма с много ефективна игра в нападение и на блокада, но след това домакините от Пазарджик, вдъхновени от подкрепата на публиката в собствената си зала, вдигнаха значително нивото си на игра във всички елементи и стигнаха до пълен обрат, за да спечелят трофея.

16 Хебър (Пазарджик) - Дея Волей

Двубоят бе достоен завършек на тридневната надпревара, като противопостави двата най-добри тимове за момента. Битката бе спор между двама италиански селекционери – Камило Плачи и Франческо Кадеду, а на полето между трима сънародници - Якопо Масари и Джулио Саби и Стефано Патриарка.

Страхотна блокада на Валентин Братоев с една ръка на атака на Джулио Саби 5:1. Бургазлии поведоха с 6:1. Камило Плачи побърза да вземе прекъсване за Хебър. Дея спорт дръпна със 7 точки при 8:1. Двойна блокада спря атака на Тодор Алексиев за 10:2. Преднината на бургазлии стана 12:5. Шампионите намалиха разликата на 4 точки при 8:12. Мощният начален удар на Николай Учиков доведе до 16:9. Мощна атака на Николай Учиков и 17:10. Фантастична блокада на Валентин Братоев и Стефан Чавдаров доведе до 19:11. Още една перфектна блокада на Валентин Братоев и Стефан Чавдаров срещу атака на Джулио Саби и 20:11. Добромир Димитров замени Александер Туш в състава на Хебър. Трифон Лапков също се появи в игра. Георги Братоев получи удар в коляното и бе заменен от Борислав Николов. Стефан Чавдаров атакува остро в центъра - 22:12. Пореден успешен блок на Валентин Братоев и Стефан Чавдаров срещу Трифон Лапков и 23:12. Ас на Борислав Николов изведе бургазлии до геймбол при 24:12. Ас на Виктор Йосифов - 15:24. Георги Братоев се завърна в игра. Валентин Братоев атакува по острия диагонал за 25:15 за Дея спорт в първата част.

Волейболистите на Дея спорт поведоха с 6:4 и 7:5 в началото на втората част. Блокаут на Джулио Саби и 6:7. Валентин Братоев отигра технично за 9:7. Джулио Саби атакува мощно по блокадата от зона 2 и равенство при 9:9. Стефан Чавдаров атакува успешно в центъра за 10:9 за бургазлии. Ас на Джулио Саби изведе Хебър напред в резултата за първи път от началото на двубоя 12:11 Блокада на Тодор Вълчев възстанови равенството - 12:12. Мощна атака на Николай Учиков по блокадата от зона 2 и Дея отново поведе с 13:12. Остра атака в центъра на Виктор Йосифов и ново равенство при 13:13.  Ас на Николай Учиков 15:14. Ас на Якопо Масари и ново равенство при 16:16. Тодор Алексиев се справи с троен блок и Хебър поведе с 18:17. Николай Учиков атакува мощно по блокадата за 18:18. Джулио Саби атакува в аут и Дея поведе с 19:18. Камило Плачи взе прекъсване шампионите. Николай Учиков отново игра по блокадата за 20:18. Тодор Алексиев атакува в аут - 18:21. При 21:19 Франческо Кадеду взе прекъсване за бургазлии. Пайп на Тодор Вълчев - 22:19. Нова атака на Тодор Вълчев по правата от зона 4 23:19. виктор Йосифов реализира при третата си поредна атака в това разиграване - 20:23. Единична блокада на Виктор Йосифов срещу атака на Стефан Чавдаров - 21:23. Джулио Саби атакува в аут и бургазлии стигнаха до геймбол - 24:21. Тодор Вълчев атакува остро от зона 4 и Дея спечели втората част с 25:21.

Добромир Димитров започна като разпределител за домакините на мястото на Александер Туш. Блокада на Виктор Йосифов и ас на Николай Николов даде преднина от 5:2 на Хебър в началото на третата част.  Блокада на Валентин Братоев срещу атака на Джулио Саби доведе до равенство 5:5. Ас на Тодор Вълчев и Дея поведе с 6:5. Камило Плачи взе прекъсване за шампионите. Блокаут на Джулио Саби - 6:7. Двоен блок Валентин Братоев и Стефано Патриарка спря атака на Джулио Саби - 8:6. Валентин Братоев отигра отлично в атака от зона 4 по диагонала - 9:7.  Единична блокада на Николай Николов срещу атака на Стефан Чавдаров и равенство при 9:9. Ас на Виктор Йосифов изведе Хебър напред с 11:9. Виктор Йосифов атакува успешно за 16:14. Двоен удар на Якопо Масари и равенство при 16:16. шампионите поведоха с 18:16. Франческо Кадеду взе прекъсване за бургазлии. Джулио Саби атакува по диагонала от зона 2 за 20:17. Нова атака на Джулио Саби направи 21:17.  Франческо Кадеду взе второто си прекъсване за Дея спорт в тази част. Блокаут на Якопо Масари - 22:17. Самуил Вълчинов игра с блокадата за 18:22. Отлична комбинация Добромир Димитров - Николай Николов 23:18. последваха 3 поредни точки за Дея спорт, последната дойде след блокада на Самуил Вълчинов - 21:23. Камило Плачи взе прекъсване за шампионите. Отлична комбинация Добромир Димитров - Николай Николов и геймбол за домакините при 24:21. Тодор Вълчев би сервис в мрежата и Хебър спечели третата част с 25:21.

Добромир Димитров и Мартин Симеонов останаха в игра за Хебър и в началото на 4-ия гейм. Ас на Николай Николов даде преднина от 3:1 за Хебър. Мартин Симеонов отигра трудна топка в атака за 5:2. Блокада направи резултата 7:3. Якопо Масари отигра отлично по диагонала от зона 4 за 8:4.  Домакините от Хебър поведоха с 11:5. Валентин Братоев атакува успешно за 7:11. Джулио Саби направи резултата 13:8. Двоен блок спря атака на Тодор Вълчев - 15:9. Единична блокада на Добромир Димитров - 16:9. Франческо Кадеду взе прекъсване за бургаските волейболисти. Ас на Стефан Чавдаров - 11:16. Димитър Дулчев сгреши сервис и Хебър дръпна с 19:12. Стефано Патриарка отигра в атака за 14:19. Николай Николов отигра технично за 21:14. Франческо Кадеду взе ново прекъсване за Дея спорт. Валентин Братоев завърши атака за 16:21. Камило Плачи взе прекъсване за Хебър. Блокада на Валентин Братоев и 17:21. Блокаут на Джулио Саби - 22:17. Джулио Саби атакува мощно от зона 2 по диагонала за 23:17. Николай Учиков отигра трудна топка в атака - 18:23. Виктор Йосифов атакува безкомпромисно в центъра за геймбол за Хебър при 24:18. Валентин Братоев би сервис в мрежата и Хебър спечели 4-ия гейм с 25:18.

Тайбрекът започна равностойно - 2:2. Грешка на Дея даде преднина на Хебър от 4:2. Мартин Симеонов отигра в атака по правата от зона 4 - 5:3. Блокаут на Джулио Саби 6:4. Валентин Братоев се справи в атака  - 5:6. Тодор Вълчев изравни резултата с атака от зона 4 за 7:7. При 8:7 за Хебър двата тима смениха игралните полета. Якопо Масари би сервис в аут - 8:8. Пайп на Валентин Братоев и Дея поведе с 9:8. Камило Плачи взе прекъсване за шампионите. Единичен блок на Стефано Патриарка спря атака на Николай Николов - 10:8. Блокаут на Валентин Братоев от тройна блокада - 11:9. Джулио Саби атакува по диагонала от зона 2 - 10:11. Ас на Джулио Саби и равенство при 11:11. Блокада на Виктор Йосифов спря атака на Валентин Братоев и Хебър поведе с 12:11. Джулио Саби отигра много трудна топка в атака - 13:11. Николай Учиков атакува по блокадата - 12:13. Тодор Алексиев изведе Хебър до мачбол при 14:12. Франческо Кадеду взе прекъсване за бургтазлии.

Най-резултатен бе Джулио Саби с 22 точки (2 аса, 1 блокада), с 14 точки завърши Якопо Масари (1 ас, 2 блокади). 12 точки реализира Николай Николов (2 аса, 1 блокада).

За Дея Николай Учиков приключи с 19 точки (1 ас), с 16 точки завърши Валентин Братоев (6 блокади). 15 точки реализира Тодор Вълчев (3 аса, 1 блокада).

ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) - ДЕЯ СПОРТ (БУРГАС) 3:2 (15:25, 21:25, 25:21, 25:21, 15:12)
ХЕБЪР: Александер Туш 1, Джулио Саби 22, Якопо Масари 14, Тодор Алексиев 4, Виктор Йосифов 11, Николай Николов 12 - Теодор Салпаров-либеро (Мартин Симеонов 3, Трифон Лапков 2, Добромир Димитров 4, Илия Петков)
Старши треньор: КАМИЛО ПЛАЧИ
ДЕЯ СПОРТ: Георги Братоев 4, Николай Учиков 19, Тодор Вълчев 15, Валентин Братоев 16, Стефано Патриарка 9, Стефан Чавдаров 9 - Мартин Иванов-либеро (Иван Дунков-либеро, Борислав Николов 1, Самуил Вълчинов 3, Димитър Василев, Димитър Дулчев 1)
Старши треньор: ФРАНЧЕСКО КАДЕДУ

СЪДИИ: АЛЕКСАНДЪР ВИНАЛИЕВ, СИМЕОН ИВАНОВ.