Фернандеш донесе отмъщение и 1/8-финал за Португалия

Португалия спечели с 2:0 срещу Уругвай на „Лусаил“ във втория им мач от група Н на Световното първенство в Катар. Така „мореплавателите“ не само, че си отмъстиха за отпадането от този съперник на Мондиал 2018, но и станаха третият 1/8-финалист в настоящия турнир. Големият им герой в мача беше Бруно Фернандеш (54’, 90+2’), който отбеляза и двата гола. При първия имаше съмнения дали е негов, или на Кристиано Роналдо, а вторият беше реализиран от дузпа.

Фернандо Сантош предприе три промени в състава си след победата с 3:2 над Гана, като две от тях бяха принудителни. Ветеранът Пепе се появи в защита на мястото на контузения Данило Перейра. Ляв бек този път беше Нуно Мендеш вместо Рафаел Герейро. В средата на терена пък титуляр беше Вилиам Карвальо заради травмата на Отавио. Триото в атака отново беше съставено от Бернардо Силва, Кристиано Роналдо и Жоао Феликс. Диего Алонсо също извърши три промени в стартовите си 11 след нулевото реми с Южна Корея. Този път липсваха Мартин Касерес, Факундо Пелистри и Луис Суарес, а вместо тях титуляри бяха Себастиан Коатес, Гийермо Варела и Единсон Кавани, който помагаше в атака на Дарвин Нунес.

27 Феновете на Португалия и Уругвай

Първият шут в мача дойде още в третата минута, като с него Матиас Оливера прати топката в аут. Карвальо веднага отговори с воле, което обаче прелетя над вратата. След това дойде ред и на Бруно Фернандеш да пробва мерника си, но и той не намери целта. След изпълнение на корнер в 12-тата минута Хосе Хименес стреля с глава и така се присъедини към направилите пропуск в двубоя. Четири минути по-късно Феликс също отправи шут, но именно Хименес го блокира и се стигна корнер. Малко след това Роналдо пък изпълни пряк свободен удар, при който топката срещна стената и излезе за нов корнер.

49 Португалия 2:0 Уругвай, група "Н"

Последва затишие, което беше нарушено в 33-тата минута. Тогава Родриго Бентанкур дриблира покрай няколко противникови защитници и опита да прокара топката между краката на излезлия да го пресрещне Диого Коща, но вратарят успя да спре удара му. След това Оливера направи пробив отляво и пусна пас към вратата, но нито Нунес, нито Бентанкур успяха да нанесат изстрел. Проблемите с контузиите в състава на Португалия продължиха, тъй като малко преди почивката Мендеш беше принудително заменен от Герейро.

Малко след почивката на терена нахлу мъж, облечен с фланелка на Супермен с надписи в подкрепа на Украйна и иранските жени. Той развя LGBTQ знаме, но беше настигнат и изведен от охраната. В 52-рата минута Феликс получи добра възможност да се разпише, но стреля в аут. Само две минути по-късно Фернандеш центрира в наказателното поле, където Роналдо опита да играе с глава и в крайна сметка топката се озова в мрежата. Не стана ясно дали Кристиано въобще я докосна, като попадението първоначално беше записано на негово име, но минути по-късно то беше приписано на Фернандеш.

В 60-ата минута Нунес пробва далечен шут, който беше уловен от Коща с лекота. Шест минути по-късно Оливера с глава също опита да изравни, но Пепе спря удара му. В 75-ата минута резервата на "урусите" Максимилиано Гомес нанесе чудесен изстрел от границата на наказателното поле, но топката срещна гредата. Три минути по-късно Уругвай отново беше близо до изравнителен гол, но при центриране от пряк свободен удар появилият се от пейката Луис Суарес стреля покрай вратата от близка дистанция. Веднага след това Федерико Валверде изведе с хубав пас влезлия като смяна Хьорхян де Араскаета, но Коща спаси лекия му удар.

Дойде ред и за положение пред резерва на "мореплавателите", като Рафаел Леао се отчете с пропуск. В 86-ата минута Валверде стреля от дистанция, но го направи неточно. Малко след това португалците поискаха дузпа за игра с ръка на Хименес. Първоначално Алиреза Фагхани отказа да посочи бялата точка, но все пак прегледа ситуацията с ВАР и промени решението си в полза на иберийците. Тъй като Роналдо беше заменен в 82-рата минута, Фернандеш изпълни дузпата, с което отбеляза втория си гол в двубоя. Дълбоко в добавеното време халфът можеше да оформи своя хеттрик, но Серхио Роше изби топката с крак. Секунди след това гредата също спря играча на Манчестър Юнайтед, който трябваше да се задоволи с двете си попадения.

Така Португалия продължава да води в група Н, но вече с 6 точки, като почти сигурно тимът ще завърши на първо място. Уругвай е на дъното със само 1 точка и ще се надява на победа над втората Гана (3 т.) и реми или загуба на третата Южна Корея (1 т.) срещу „мореплавателите“, за да се класира за елиминациите.

ПОРТУГАЛИЯ - УРУГВАЙ 2:0

1:0 Фернандеш (54')

2:0 Фернандеш (90+2' - дузпа)

Португалия: Коща, Кансело, Пепе, Диаш, Мендеш, Невеш, Карвальо, Б. Силва, Фернандеш, Феликс, Роналдо

Уругвай: Роше, Хименес, Годин, Коатес, Варела, Валверде, Бентанкур, Весино, Оливера, Кавани, Нунес

Снимки: Gettyimages