Полша срази сензацията Саудитска Арабия, Левандовски с първи гол на световни финали

Полша изигра отличен в тактическо отношение двубой и сломи с 2:0 може би най-голямата сензация от началото на Световното първенство в Катар - Саудитска Арабия. “Дружина полска” се разписа по веднъж във всяко едно от двете полувремена чрез Пьотър Жиелински (39’) и Роберт Левандовски (82’), за когото това бе първи гол на световни финали.

24 Феновете на Полша и Саудитска Арабия

“Зелените соколи” пък пропуснаха “златна възможност” да се върнат в мача минути, след като се оказаха назад в резултата, но Ал-Дусари пропусна дузпа няколко минути преди края на първата част. От своя страна играчите на Ерве Ренар, който поднесоха огромна изненада след постигнатния обрат срещу Аржентина в първата си среща, днес отново изнесоха добър двубой, но в крайна сметка загубиха.

Двата тима започнаха двубоя двуостро и доста енергично, но първата добра възможност дойде на сметката на “зелените соколи” малко след изтичането на десетата минута, когато Мохамед Канно опасно, но Войчех Шчесни се намеси и спаси. Само в рамките на няколко минути между 15-ата и 20-ата минута поляците получиха три жълти картона на имената на Якуб Кивиор, Мати Каш и Аркадиуш Милик. Само минута - две след това десният бек на поляците можеше да бъде и изгонен, тъй като извърши ново неспортсменско нарушение, но съдията му го спести.

Играчите на Чеслав Михниевич също имаха добър шанс в 25-ата минута, когато Кристиан Биелик засече добре топката след центриране от корнер, но на метър от голлинията героят от мача с “албиселесте” Салех Ал-Шехри изчисти с глава. Десетина минути по-късно един от първите моменти, в които Роберт Левандовски направи хубав пробив, влезе в наказателното поле, но преди да успее да завърши положението се чу сигнал от съдията, който отсъди негово нарушение срещу Али Албулахи.

50 Полша - Саудитска Арабия 2:0, група "С"

“Дружина полска” успя да излезе напред в резултата в 39-ата минута, когато те осъществиха много добра атака по дясното крило, топката бе центрирана отлично от Мати Кеш към Роберт Левандовски, той се оказа очи в очи с вратаря, но не успя да стреля, а вместо това пое и след обръщане край аутлинията върна отлично към Пьотър Жиелински, а халфът на Наполи нямаше проблем да отбележи за 1:0. Още в следващата атака футболистите на Михниевич направиха нова добра атака, но се разминаха с второ попадение.

Две минути преди края на първата част Саудитска Арабия обаче направи остра атака отдясно, Ал-Шехри влезе в наказателното поле, но там бе застигнат от Биелик, а при съприкосновението падна. Съдията получи сигнал от ВАР и след преразглеждане на ситуацията бе отсъдена дузпа. Салем Ал-Досари застана зад топката и стреля вдясно, но Шчесни усети ъгъла и спаси, а при добавката на Ал Бурайк направи и второ спасяване и по този начин запази преднината на своя тим.

Вратарят на Ювентус отново трябваше да се намесва решително десет минути след началото ан втората част, когато саудитците, който започнаха много активно и в търсене на попадение втората част, успяха да създадат суматоха в наказателното поле, а отново Ал-Дусари се оказа на правилното място, за да ритне към вратата, но стражът отрази с крак. Малко след това и Фирас Ал-Бурайкан опита изстрел.

Полша отговори с ново добро отиграване на Левандовски в 63-ата минута, когато той намери отляво Пжемислав Франковски центрира, а Милик отправи добър удар, но той срещна горната греда на вратата на Мохамед Ал Оваис. Самият нападател на Барселона също нацели гредата в 66-ата минута, когато той изпревари стража на арабите.

Футболистите на Ерве Ренар задържаха топката в по-големи периоди, но поляците се бранеха стабилно. Абдулелах Ал-Малки за малко да се възползва от лошо изчистване на играчите в бели фланелки в 80-ата минута и стреля покрай вратата.

Робърт Левандовски сякаш до голяма степен сложи точка на спора в 82-ата минута, когато той успя да се възползва от неточност в отбрана на Ал-Малки, открадна му топката и отбеляза за 2:0. Няколко минути по-късно отново капитанът на “дружина полска” се оказа във великолепна позици и опита много технично да се рапзише с копване над Ал Оваис, но стражът този път се справи и спаси.

По този начин Полша, която завърши наравно с Мексико в първата си среща, за момента оглавява своята група “C” с четири точки, а саудитците са втори с 3 пункта. Малко по-късно тази вечер трябва да се изиграе и другата среща от тази група между Аржентина и Мексико, която ще даде повече яснота за положението преди последните сблъсъци.

Снимки: Gettyimages