Радост за Роналдо и Португалия след зрелище с пет гола, дискусионни решения и инфарктен момент в последната секунда

Европейският шампион от първенството през 2016 година Португалия стартира успешно участието си на Мондиал 2022, след като победи с 3:2 Гана в зрелищен втори сблъсък от битката в група „Н“. След неособено атрактивно първо полувреме, в което Кристиано Роналдо направи един голям пропуск, след което негов гол бе отменен, втората част се превърна в истински спектакъл. Петкратният носител на „Златната топка“ откри резултата от дузпа в 65-ата минута и така стана първият играч, който се разписва на пет световни първенства. Много скоро обаче Андре Аю (73') изравни. След това головете заваляха. Жоао Феликс (78') и Рафаел Леао (80') отбелязаха още две бързи попадения за Португалия, а в края на редовното време Осман Букари върна надеждите на Гана. В крайна сметка обаче „мореплавателите“ задържаха аванса си, въпреки че последните секунди бяха инфарктни. Тогава Диого Коща сгреши сериозно, но топката бе изчистена пред голлинията на вратата на португалците. Освен зрелището на терена, имаше и доста дискусионни решения от страна на главния рефер, който първо отмени гол на Роналдо заради спорно нарушение, а след това отсъди доста пресилена дузпа заради фаул срещу бившия играч на Манчестър Юнайтед

Голямата звезда на Португалия, около когото се вдигна много шум в последните седмици след интервюто му за Пиърс Морган и особено след новината за прекратяването на неговия договор с Ман Юнайтед, започна като титуляр. Жоао Феликс и Отавио му помагаха в атака. Това означаваше, че звездата на Милан Рафа Леао остана на пейката за началото. Диого Коща застана на вратата.

Нападателят на Атлетик Билбао Иняки Уилямс водеше атаката на африканския тим. Голямата звезда Томас Партей също бе титуляр.

Португалците очаквано започнаха по-добре, а първата голова възможност се откри именно пред Кристиано Роналдо. В десетата минута Кудус подари топката на „мореплавателите“, след което бившият вече играч на Манчестър Юнайтед получи перфектно извеждащо подаване. Първото докосване, с което Роналдо си пое топката, обаче бе лошо и това даде шанс на Ати да излезе напред и да улови. Това бе чиста възможност, каквато CR7 по принцип рядко пропуска.

67 Португалия - Гана 3:2, група "Н"

Три минути по-късно Роналдо отскочи много високо, за да засече центриране от корнер, но ударът му с глава премина встрани. Португалия продължи да доминира тотално и да владее топката в близо 70% от времето. В 31-вата минута петкратният носител на „Златната топка“ прати топката във вратата на Гана след удар в далечния ъгъл. Роналдо обаче леко побутна Джику в борбата за позиция в наказателното поле и главният рефер доста пресилено отсъди нарушение, така че гол нямаше.

Гана стартира малко по-активно втората част. Африканският тим дори владееше повече топката в първите десетина минути. В 53-тата Роналдо получи подаване отляво на наказателното поле, влезе в него, опита финт и центриране, което обаче бе блокирано. Това сложи началото на много опасна контраатака на Гана, която завърши с изстрел на Кудус от границата на наказателното поле. Топката обаче премина на сантиметри встрани от дясната греда. Това бе първото чисто положение, до което стигна Гана.

В 62-рата минута Роналдо получи хитър пас от Феликс в наказателното поле, след което падна след съвсем лек контакт със Салису. Главният рефер Исмаил Елфат веднага посочи бялата точка за дузпа, която изглеждаше пресилена. Играчите на Гана протестираха, но ВАР не видя грешка на съдията и потвърди решението му. Роналдо изпълни безкомпромисно 11-метровия наказателен удар, с което даде преднина на Португалия и стана първият играч, който се разписва на пет световни първенства.

Гана обаче реагира светкавично и в 73-тата минута изравни резултата. Перейра сгреши, което даде шанс на Кудус да пробие отляво. Играчът на Аякс стигна почти до аутлинията, след което центрира ниско. Данило пропусна топката да мине между краката му, след което Аю засече от няколко метра за 1:1.

Само пет минути след това обаче Жоао Феликс възстанови преднината на „мореплавателите“. Ганайците прибързаха с една своя атака и загубиха топката около централната зона. Бруно Фернадеш изведе много добре Феликс, който влезе в наказателното поле и стреля над плонжа на стража на Гана.

Това попадение съвсем срина „черните звезди“, които получиха още един гол две минути след това. Рафа Леао, който се появи в игра малко по-рано, получи нов перфектен извеждащ пас от Бруно Фернандеш, измъкна се на ръба на засадата и стреля в ъгъла за 3:1.

След този гол Фернадо Сантош реши да извади Роналдо, Феликс и Бернардо. Португалците обаче трябваше да треперят в края, защото в 89-ата минута Гана върна едно попадение. Този път Кансело сгреши в защита, което даде шанс на Баба Рахман да центрира отляво. Букари засече с глава и върна надеждите на африканците, тъй като добавеното време бе девет минути.

В стотната минута Диого Коща бе близо до това да сгреши фатално, след като си заложи топката, за да я изрита силно напред, но се забави и забрави, че Иняки Уилямс е зад гърба му. Нападателят открадна кълбото, но сам се подхлъзна и не успя да нанесе добър удар, което даде шанс на Перейра да изчисти пред голлинията.

Снимки: Gettyimages