Испания прегази Коста Рика за най-категоричната си победа на Световно първенство

Испания започна много обещаващо участието си на Мондиал 2022, след като разби Коста Рика със 7:0 на “Ал Тумама” в откриващия си мач от група Е. И тримата нападатели на “Ла Фурия” в този двубой - Дани Олмо (11'), Марко Асенсио (21') и Феран Торес (31' - дузпа, 54'), се разписаха, а към тях се присъединиха Гави (75') и резервите Карлос Солер (90') и Алваро Мората (90+2'). Тимът показа добра игра и в защита, след като не допусна нито един удар по посока на вратата си. Не на последно място, световният шампион от 2010-а владееше топката в 82% от времето. Това е най-изразителната победа за испанците на Световно първенство, като предишната беше с 6:1 над България през 1998-а.

Две имена привлякоха вниманието в стартовия състав на Луис Енрике. Селекционерът реши да преквалифицира дефанзивния халф Родри в централен защитник, изпробвайки го на тази позиция в тренировките през последните няколко дни. Негов партньор беше съотборникът му в Манчестър Сити Аймерик Лапорт. В атака пък в ролята на “фалшива деветка” беше крилото на Реал Мадрид Асенсио, както беше и в контролата с Йордания (3:1). Неговият съотборник от "лос бланкос" Даниел Карвахал е с настинка, така че като десен бек играеше Сесар Аспиликуета от Челси. Ляв бек очаквано е Жорди Алба, а тримата му съотборници в Барселона - капитанът Серхио Бускетс и младите Педри и Гави, съставиха халфовата линия. Последният титуляр, който е представител на каталунците, беше Торес на десния фланг на атаката, а отляво нападаше Олмо от РБ Лайпциг. От друга страна, Луис Фернандо Суарес заложи на 4-4-2, като разчиташе на капитана Кейлор Навас на вратата, а в атака действаха Джоел Кембъл и Антъни Контрерас.

31 Испания - Коста Рика

Още в 5-ата минута испанците имаха шанс да открият резултата. Тогава дълъг пас на Педри намери Олмо в близост до вратата, но волето на крилото се оказа неточно. В 8-ата минута Асенсио също се отчете с пропуск след шут по земя. Три минути по-късно Гави пробва подаване, при което топката отскочи след досег с крака на противников играч и отиде при Олмо, който този път успя да преодолее Навас за 1:0.

Натискът на “Ла Фурия” продължи и тимът не се забави с отбелязването на втори гол, дело на Асенсио. Тогава той получи топката от Алба и с воле прати топката през ръцете на вратаря за 2:0.

Десет минути по-късно играчите на Енрике стигнаха и до трето попадение, след като Торес беше точен от дузпа, свирена за нарушение на Оскар Дуарте срещу Алба. До почивката Испания намали темпото и през този период единствено Асенсио имаше възможност за нов гол, но не намери целта.

Втората част започна именно с шут на Асенсио, който от голямо разстояние прати топката над вратата. В 54-тата минута Торес нахлу в наказателното поле и задържа топката под натиска на Навас, Брайън Овиедо и Франсиско Калво, след което я прати в противниковата мрежа за втория си гол в мача. Той обаче не успя да оформи хеттрик, тъй като малко след това беше заменен от Мората. В 63-тата минута именно нападателят опита изстрел, който мина встрани от вратата.

Така се стигна до 75-ата минута, когато дойде 5-ото попадение на иберийците. Тогава Мората беше изведен в наказателното поле, а Навас излезе да го пресрещне. Испанецът обаче задържа топката и я подаде на Гави, след чието воле тя се отклони в близката греда и влезе във вратата. Малко след това имаше разправия между играчите на двата тима, но тя бързо беше прекратена.

В 90-ата минута резервата Нико Уилямс пусна остър пас в наказателното поле, който беше избит от Навас, а топката отиде на пътя на Солер. Халфът се възползва от това и добави името си сред голмайсторите със своя шут.

В началото на 8-минутното добавено време Мората също успя да се разпише, оформяйки крайното 7:0 след двойно подаване с Олмо.

Така Испания спечели първите си 3 пункт и поведе в група Е, изпреварвайки Япония само по голова разлика. Коста Рика, също като Германия, остава без актив, но на последното място заради далеч по-тежката си загуба.

ИСПАНИЯ - КОСТА РИКА 7:0

1:0 Олмо (11')

2:0 Асенсио (21')

3:0 Торес (31' - дузпа)

4:0 Торес (54')

5:0 Гави (75')

6:0 Солер (90')

7:0 Мората (90+2')

Испания: Симон, Аспиликуета, Родри, Лапорт, Алба, Гави, Бускетс, Педри, Торес, Асенсио, Олмо

Коста Рика: Навас, Мартинес, Дуарте, Калво, Овиедо, Фулър, Борхес, Техеда, Бенет, Кембъл, Контрерас