Спец от академията на Арсенал: В България не се обръща внимание на анализите в ДЮШ

Спец от академията на Арсенал: В България не се обръща внимание на анализите в ДЮШ

Красимир Корсачки е треньор в академията на Арсенал от четири години. При "топчиите" той отговаря за професионалното изграждане на футболисти между 11 и 16-годишна възраст. Професионалната му кариера включва съвместна работа с отборите на Уест Хам, Чарлтън, Брентфорд и Барнет като скаут и наставник. В момента е и анализатор на ефективността на представянето на два мъжки отбора от полупрофесионалната пирамида в Англия. Понастоящем изучава магистратура към Университета за бизнес и футбол, специалност "анализ на ефективното представяне във футбола". През декември специалистът ще проведе у нас курс по "Тактически и индивидуален футболен видео анализ". Семинарът ще се проведе от 1-4 декември 2022 г. в Св. Св. Константин и Елена. Корсачки сподели пред Sportal.bg очакванията си относно предстоящия семинар:

Какво ти е мнението за технологиите за анализиране на футбола в България?

- След обстойно и детайлно анализиране на футболните технологии в България, установих липса на съвременни методи в повечето мъжки отбори, детски академии и твърде бавното им навлизане в сравнение с други държави. Реално няколко мъжки отбора в родния професионален футбол имат GPS системи. Отделно само 5-6 отбора имат анализатори, които следят за представянето на отборите. Това число е прекалено малко за стандарта на професионалния ни футбол. В сериозните футболни държави това е сериозно развито от много години. Да не споменавам, че тази практика е вече доста разпространена и в детските академии в Европа. Това служи като инструмент и основа за изграждане на играчите в бъдещото им развитие. Нека кажа, че всеки желаещ може да се запише за курса на 0895036246. Крайна дата за записване е 20 ноември. 

Каква е причината за провеждане на курса?

- В България не се обръща голямо внимание на анализите в детските академии. Именно оттам се очаква да излязат подготвени младежи и основен проблем да нямаме конвертируеми футболисти зад граница. Това е една от причините да проведа такъв курс в България, за да запозная анализатори, треньори, скаути както и хора които се интересуват от технологиите във футбола. Ще представя какви са съвременните тенденции във видео анализите, какъв е процеса на работа и какви индикатори се използват когато се анализира футболна среща или тренировка, както и работа с програмата за анализ Longomatch.

Този курс провеждан ли е преди в България?

- През 2021 година проведох първия курс по видео анализ в София и Пловдив. Обратната връзка от страна на участниците беше доста положителна. Дори един от завършилите в момента работи като анализатор в отбор в efbet Лига. Друг се занимава индивидуално с видео анализ на играчи. Към момента интереса към семинара е сериозен и това ми дава увереност, че доста специалисти желаят да се развиват точно в тази сфера.

Какво съдържа курсът като тематика?

- Основен процент от съдържанието на курса ще е практически. Главно ще се набляга върху тактическия и индивидуален видео анализ, както и този на живо по време на мач. Курсът съдържа структурата на видео анализа, ролята на видео анализатора, събиране и представяне на данни, създаване на шаблони за анализ с програмата Longomatch, както и презентиране на проект. След успешно завършен семинар всеки участник ще получи диплома от Longomatch, както и един месец безплатно Про-версията на програмата.

Има ли реализация в тази сфера?

- Разбира се! Знанията и опитът от този курс може да доведат до успешна реализация в най-бързо развиващата се сфера във футбола, както и за подобряване на играчи, отбори и представянето им. Изграждат се и професионални навици.

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички