Славия съсипа Левски на "Герена", "сините" отново на колене пред "белите"

Отборът на Славия отново нокаутира Левски с 2:1. Този път “белите” го сториха на стадион “Георги Аспарухов”, като оставиха 26-кратните шампиони без победа в седми пореден мач от efbet Лига. Това е антирекорд за клуба, който от 1952 година не беше записал такава серия без успех в първенството.
Ивелин Попов, който се завърна след травма, бе точен с глава в 20-ата минута. Той пропусна дузпа в 55-ата минута, след като Вуцов парира неговия изстрел. Емил Виячки изравни в 77-ата минута, а 90-ата минута Ерол Дост матира домакините. Още в третата минута попадение на Ахмед Ахмедов бе отменено поради засада след намесата на ВАР.

Това е четвърта победа с 2:1 на Славия срещу Левски на "Герена" от март 2020 година, като в този период от пет мача "сините" имат само една победа пред своя публика срещу най-стария столичен клуб, който определено се превърна в черната котка на домакините.

Много грозни сцени имаше след мача, като в гостуващия сектор стана масов бой между фенове на двата тима, след като ултраси на домакините нахлуха в него, провокирани силно от щастливите привърженици на гостите, които преди това влязоха в междинния сектор да дразнят публиката за загубилия тим.

Преди двубоят собственикът на "сините" Наско Сираков награди легендата на клуба и българския футбол Добромир Жечев, единственият роден участник на четири световни първенства, по случай 80-ия му рожден ден.

Наско Сираков награди Добромир Жечев по случай юбилея му

В състава на Левски имаше една промяна спрямо последния двубой със Спартак (Варна), завършил 2:2. Опитният Ивелин Попов зае мястото на 17-годишния Борислав Рупанов на върха на атаката.

Мъри заложи отново на Пламен Андреев под рамката, а Жереми Петрис, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба и Цунами бяха в защита. Филип Кръстев и Андриан Краев бяха опорни халфове, докато Георги Миланов, Роналдо и Уелтон действаха зад Ивелин Попов.

Златомир Загорчич направи две смени в стартовия състав от успеха над Черно море (1:0). Венцислав Керчев замени Константин Чешмеджиев, а Тони Тасев се завърна в единайсеторката за сметка на Кристиян Стоянов.

На вратата на тима, избран от Заги, очаквано бе Светослав Вуцов. Христо Попадийн, Емил Виячки, Венцисав Керчев и Людовик Соарес бяха бранители. Кемело Нгуена и опитният Дарко Тасевски бяха пред тях, а Тони Тасев, Емил Стоев и Галин Иванов помагаха на Ахмед Ахмедов в атака.

46 Левски - Славия

Двубоят стартира на високи обороти, като след 150 секунди топката спря в мрежата на Андреев. Ахмедов бе изведен зад защита от Галин Иванов след хубава атака с Тасевски и вкара, но след намесата на ВАР главният рефер Георги Кабаков отмени попадението за радост на около 7000 по трибуните.

Гостите продължиха да създават опасни контраатаки, докато домакините отвърнаха с опасен удар с глава, който Вуцов изби в ъглов удар. След него "белите" тръгнаха бързо към вратата на Андреев, но Уелтон спечели единоборство с Тасев преди крилото на гостите да излезе сам срещу вратаря. Скамейката на Славия скочи, тъй като имаше основателни претенции за избутване на бразилеца в гърба на Тасев, но такова не бе отсъдено от Кабаков.

Хубава атака на Левски отляво донесе предимство на "сините" в 20-ата минута. Цунами бе изведен от Уелтон и центрира отлично от аутлинията, а Попов с глава от няколко метра матира Вуцов за 1:0. Опитният играч, който пропусна последните три мача, бе последният футболист на домакините разписвал се на "Герена" при 1:1 с Локомотив (Пловдив). Той посвети попадението на своите родители, които днес заедно празнуват рождени дни.

Голът даде импулс в играта на домакините, които до края на първата част оправиха няколко далечни удари, но нито един от тях не попадна в рамката на вратата и Вуцов не трябваше да се намесва.

Чак в последните секунди той трябваше да парира удар на Миланов от фал, който бе от границата на наказателното поле.

Втората част започна с факли и димки от двете агитки на домакините в Сектор "Б" и Сектор "А". Славия тръгна по-смело напред, за да гони изравняване, но Иванов стреля лошо от добра позиция.

В 55-ата минута "сините " пък получиха дузпа за игра с ръка на капитана на гостите след удар на Уелтон. Зад топката застана Ивелин Попов, който стреля в долния десен ъгъл на Вуцов, но националният вратар с отличен рефлекс плонжира и изби топката.

Кристиан Добрев, Мартин Сораков и Иван Минчев влязоха за гостите, а при смяната си Тасевски бе изпратен с аплодисменти и голям транспарант: "Благодарим ти Дарко, завинаги един от нас!"

Роналдо пропусна да удвои преди смяната на Попов и Миланов с Марин Петков и Абдулахи Шеху. Отново Роналдо имаше отличен шанс, но стреля на сантиметри от лявата греда на Вуцов.

В 77-ата минута Емил Виячки шокира "Герена", след като с удар от въздух матира Андреев. Централният бранител бе оставен непокрит при центриране на корнер, Шеху не се ориентира добре и с глава продаде на своя противник, който вкара за 1:1 с първия точен удар на гостите.

По-късно бразилецът се контузи и напусна терена с просълзени очи, а в 90-ата минута влезлият като резерва Дост матира Андреев и Левски. Той получи отлично подаване с пета от Иванов, като Краев и Шеху бяха оставили бившият играч на Лудогорец сам и той с плътен удар по земята съсипа Левски.

Левски не успя да изравни, като пропусна една възможност и записа трета загуба през този сезон и първа на "Герена",  като вече изостава на 15 точки от ЦСКА-София. Предстои гостуване на Вихрен за купата и две визити на Лудогорец в отложен мач за първенство и евентуално за купата, ако в Сандански бъде постигната победа.

"Белите" гостуват на Спортист Своге за Купата, а на 26-и приемат Лудогорц в отложен мач за шампионата.

След мача се разиграха много грозни сцени по трибуните, които само пречат този спорт в България да се развива, като сега се очакват тежки наказания за домакините, които ще влязат в сила през 2023 година, тъй като това бе последната среща на "Герена" за тази календарна година.

ЛЕВСКИ 1:2 СЛАВИЯ
1:0 Попов (20)
1:1 Виячки (77)
2:1 Дост (90)

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Жереми Петрис, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба, Цунами, Филип Кръстев, Георги Миланов, Андриан Краев, Роналдо, Уелтон, Ивелин Попов

СЛАВИЯ: Светослав Вуцов, Христо Попадийн, Емил Виячки, Венцисав Керчев, Людовик Соарес, Кемело Нгуена, Дарко Тасевски, Тони Тасев, Емил Стоев, Галин Иванов, Ахмед Ахмедов

Снимки: Борислав Цветанов