„Само за половин час“ Баная не е вярвал, че ще спечели титлата през 2022 година

Вчера Франческо Баная спечели своята първа титла в MotoGP с 9-то си място в Гран При на Валенсия. Това се случи, въпреки че след десетия старт за годината италианецът изоставаше с цели 91 точки от миналогодишния шампион Фабио Куартараро.

Франческо Баная е новият световен шампион в MotoGP, Сузуки с победоносно сбогуване

В последвалите девет старта обаче пилотът на Дукати спечели 5 победи (Нидерландия, Великобритания, Австрия, Сан Марино и Малайзия) и записа още три качвания на подиума с 2-ро място в Арагон и 3-ти места в Тайланд и Австралия. Единственият провал за него в този период бе в Япония, където той не завърши, след като падна от 9-то място в последния тур.

Тази силна серия и слабата поредица от състезания за Куартараро позволиха на Баная да започне вчерашното състезание на „Рикардо Тормо“ с преднина от 23 пункта. Това означаваше, че той се нуждае само от класиране сред първите 14, за да стане световен шампион. Напълно очаквано в тази ситуация италианецът не пое никакви излишни рискове и финишира 9-ти, печелейки титлата с финален аванс от 17 точки спрямо Куартараро, който завърши 4-ти вчера.

Баная: Най-трудното състезание в живота ми

По време на своята шампионска пресконференция след финала на вчерашното състезание Баная разкри пред репортерите на пистата, че в хода на целия сезон само за половин час е бил загубил надеждата, че ще бъде шампион. Това се е случило след Гран При на Германия, където той отпадна, а Куартараро спечели и преднината на французина бе възпросните 91 точки.

„Загубих вяра за половин час, един час след състезанието на „Заксенринг“. След това обаче знаех, че шанс още има. Работата, която свършихме през тази година е невероятно, представихме се страхотно през втората половина на сезона. Опитахме се да анализираме всичко във фабриката, за да разберем защо падах толкова много, защо допусках тези грешки и след този момент беше невероятно“, обясни Баная.

„Най-трудният ми момент през сезона беше на „Заксенринг“ защото бях много конкурентен там. Както и на „Льо Ман“ имах шанс за победата, но паднах. Точно в този момент разбрах кое е моето слабо място, аз бях много бърз пилот с много възходи и падения, бях твърде непостоянен.

„Не беше лесно да приема този факт. Но в този момент разбрах, че имам проблем и започнах да работя върху него“, каза още световният шампион.

Снимки: MotoGP