Баная: Най-трудното състезание в живота ми

С деветото си място в надпреварата за Гран При на Валенсия Франческо Баная си гарантира световната титла в MotoGP за 2022 година. Въпреки че на „Рикардо Тормо“ днес италианецът се нуждаеше само от влизане в топ 14, за да стане шампион, той определи състезанието като „едно от най-трудните в живота ми“.

Франческо Баная е новият световен шампион в MotoGP, Сузуки с победоносно сбогуване

„Най-трудното състезание за тази година, а може би и в живота ми. Моята цел беше да съм в топ 5, но не знам защо след 3-4 обиколки започнах да изпитвам проблеми с предницата на мотора, много трудно го контролирах. Най-важното е, че спечелихме и сме световни шампиони. Страхотен ден“, каза Баная веднага след финала на Гран При на Валенсия.

Франческо Баная е едва вторият пилот на Дукати, който печели световната титла в кралския клас. Преди него това стори Кейси Стоунър през 2007 година.

Освен сушата на Дукати днес Баная прекъсна и тази на своята родина Италия. Той стана първият представител на Апенините, който триумфира в MotoGP от неговия идол и ментор Валентино Роси, който спечели своята седма титлата в кралския клас през 2009 година.