Весела Лечева: Не обещавам чудеса, а сигурност и спокойствие за българския спорт

Весела Лечева: Не обещавам чудеса, а сигурност и спокойствие за българския спорт

Не чудеса, а сигурност и спокойствие за българския спорт с мисъл за олимпийските игри в Париж 2024, това обеща министърът на младежта и спорта в служебното правителство Весела Лечева, която днес представи своя екип и приоритетите си. Тя подчерта, че друга нейна цел е възстановяването на диалога със спортните федерации, който е бил прекъснат в последните месеци.

"За изключително краткия ни мандат чудеса не може да се очакват. Нашата основна цел е да осигурим спокойствие и сигурност сред спортните организации, за да може безпрепятствено да протича техният състезателен и тренировъчен процес. Да осигурим максимално добри условия на всички експерти, треньори, специалисти и състезатели, за да подпомогнем тяхната подготовка. Знаете, че само след две години са олимпийските игри в Париж и почти всички спортове, които участват на игрите, вече са започнали интензивна подготовка. Затова от изключителна важност са спокойствието, предвидимостта и сигурността по отношение на този процес", заяви Весела Лечева на пресконференция.

"Необходим е също непрекъснат диалог с федерациите. Този диалог е прекъснат през последните месеци. Почти две седмици вече управлявам министерството на младежта и спорта и диалогът с федерациите е основен приоритет. Целта е поддържаме регулярен контакт с тях. когато има проблеми, сами да търсим контакт с тях и възможно най-бързо решаване. Ще търсим срещи с всички федерации. Знаете, че по време на моето управление на Държавната агенция за младежта и спорта от 2005 до 2009 г. всеки месец имаше регулярни срещи с всички федерации. Така се поддържа много добро ниво на диалог и възможност за решаване на всички възникнали казуси и въпроси", добави Лечева.

“Министерството работи с един основен документ, наречен Национална стратегия за физическото възпитание и спорт. Неговият срок изтича в края на тази година. Вече сме предприели необходимите действия за съставяне на експертна група с представители на всички заинтересовани страни по отношение на спорта и физическото възпитание в България. Считам, че в тази стратегия е необходимо да бъде отчитан не само броят на медалите от международния календар - европейски, световни първенства и олимпийски игри, но и броят на децата, ангажирани със спорт. Изключително важен е мониторингът върху ангажираните деца в организирани форми на спорт.

Друга важна точка от стратегията е да бъде анализирана физическата годност, физическото здраве на населението на България", продължи спортният министър.

"Вече казах, че за такъв кратък мандат чудеса не могат да се направят, но считам, че трябва да се направи сериозен анализ на състоянието на спортните училища в България - държавните спортни училища. Тяхна основна мисия е да бъде подготвен качествен спортен резерв. Считам, че тук има сериозни проблеми и пропуски. Тук може да направим много, за да може следващото редовно правителство, ако вижда полза, да стъпи върху направеното от нас, да използва този материал и да започне с летящ старт", каза още Весела Лечева.

Тя представи официално и двамата заместник-министри - Петър Георгиев, който ще отговаря за спорта, и Петър Бучков, който ще се занимава с въпросите на младежта. Последният подчерта, че водеща при работата му ще е прозрачността и даде пример с организация, която е спечелила проект за 400 000 лева, а е била създадена през месец април тази година, което създава съмнения за мотивите, които стоят зад въпросната процедура. Организацията сама се е отказала от реализацията на проекта си. Младежките организации искат не само прозрачни процедури, но и достъпни правила, констатира Бучков.

Заместник-министърът по спортните въпроси Петър Георгиев постави акцент върху олимпийската подготовка, като вече се водят разговори с федерациите не само за Париж 2024, но и за Лос Анжелис 2028. Също така се надява до месец да бъде пуснат единен регистър, обхващащ всички спортни организации, бази и треньори, който е част от изпълнението на политиката за електронно управление на страната.

Петър Георгиев е роден в гр. София. Завършва висшето Национална спортна академия „Васил Левски“ през 1983 г. Придобива образователна и научна степен доктор през 1999 г. и научна степен доктор на педагогическите науките през 2004 г. Трудовият му път преминава в МВР, като от 1992 г. до 2013 г. е началник на сектор „Приложна подготовка и ведомствения спорт”. До 15 юли 2022 г. е доцент в Академията на МВР. Притежава богат управленски опит в спортната сфера, като е бил изпълнителен директор на Обединен спортен клуб „Левски“ от 1995 до 1998 г., член на Управителния съвет на ФК „Левски-1914“ от 1995 до 1998 г., председател на Управителния съвет на ФК „Левски-Спартак“ от 2005 до 2007 г., от 2009 г. до 2013 г., член на Спортната асоциация на МВР, спортен мениджър в ПФК „Берое – Стара Загора” от 2014 г. до 2021 г. В различни периоди е член на експертния съвет към министъра в Министерството на физическото възпитание и спорта. Привличан е като преподавател в НСА „Васил Левски“ и Нов български университет. Автор и съавтор на монографии и учебни помагала, научни публикации, методически ръководства, учебни програми Петър Бучков е роден на 14 юни 1985 г. в София. Придобива бакалавърска степен по връзки с обществеността и магистърска степен по публична комуникация в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Завършва средното си образование в Първа английска езикова гимназия – София.

От 2012 година, в качеството си на председател на Младежка секция, а по-късно и като член на управителния съвет на Дружеството за Обединените нации в България, активно подпомага развитието на програмата „Български младежки делегати към ООН“, която е призната на национално и международно ниво за един от най-успешните примери за овластяване на младите хора и младежко включване на най-високо равнище. В рамките на мандата си на председател на Младежка секция (2012-2015 г.) е и делегат на организацията в Общото събрание на Националния младежки форум, като е въвлечен в мисията му за по-активно включване на младежите в процесите на вземане на решение и застъпничеството за по-ефективни младежки политики.

Придобива опит в държавната администрация като експерт в Министерството на външните работи на Република България в периода 2016-2018 г. През 2018 година е част от комуникационния екип на МВнР за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз.

От 2019 година е изпълнителен директор на Българската платформа за международно развитие.

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти