Брутални грешки ощетиха Лудогорец, ето как съдията спести два червени картона на Динамо (видео)

Френският съдия Беноа Бастиен, който свири реванша от третия предварителен кръг между Динамо и Лудогорец в Загреб, изгони трима футболисти на българския шампион. Доминик Янков и Рик Джонатан - след два жълти картона, а Жан Карничник - с директен червен. Картоните бяха заслужени. Някакво съмнение може да има единствено за второто предупреждение на Рик, но приемаме, че съдията и там е постъпил правилно.

Голямата цел на Лудогорец се изпари в Загреб - три червени картона за "орлите" пречупиха надеждите

Притеснителното както за качествата, така и за морала на френския рефер обаче са други две ситуации.

Първата е в 28:30 минута. По това време Динамо води с 2:0. Секунди по-рано хърватите са удвоили от дузпа, а Лудогорец играе с човек по-малко след втори жълт картон на Янков заради препъване на противников състезател около наказателното поле на домакините. Във въпросната 29-та минута Мисич фаулира Сисиньо с брутален бодичек, съдията Бастиен е на 7-8 метра от ситуацията и я вижда прекрасно. Хърватският халф вече има жълт картон и поради тази причина арбитърът не отсъжда нарушение, а дава безумен авантаж, чрез който подминава изгонването на състезателя.

Втората ситуация е в 89:15 минута. Малко преди нея Бастиен вдига трети червен картон за играч на Лудогорец. Карничник фаулира футболист на Динамо, за което тимът от Загреб получава втора дузпа, а защитникаът на “орлите” е изгонен.

Във въпросната 90-та минута Спас Делев се откъсва фронтално сам срещу вратаря. Последният в отбраната на Динамо - Мохарами, го сваля нарочно с ръце, което по всички футболни правила е директен червен картон. Французинът обаче не отсъжда дори фал, а отговорникът за ВАР не му сигнализира да прегледа ситуацията - така, както го направи при дузпата на Карничник, който първоначално получи само жълт картон.

Същият този Мохарами вече е с жълт картон. Той го получи в средата на втората част за удар с лакът в лицето на Рик Джонатан. Тогава резултатът е 3:2, Лудогорец играе със само един човек по-малко и притиска противника. Състезателите и щабът на “орлите” претендират за директен червен картон, но Бастиен и отговорникът за ВАР преценяват, че ударът в лицето не е умишлен и Динамо продължава с 11 човека.

Десет от ЦСКА-София заслужаваха да продължат, но съдията и късметът решиха друго (видео)

Впрочем бруталните съдйски ощетявания не са рядкост за българските отбори в Европа. Всички помним как съдиите бяха главни действащи лица и за отпадането на ЦСКА - София от Зоря (Луганск) преди няколко години. На реванша в Украйна главният рефер подмина очевадна дузпа за “червените”, което позволи на Зоря да организира контраатака, при която Турицов фаулира противников състезател, за което бе изгонен от игра. На практика тези две ситуации решиха изхода на двубоя.

снимка: startphoto.bg