Голямата цел на Лудогорец се изпари в Загреб - три червени картона за "орлите" пречупиха надеждите

Лудогорец отпадна от тазгодишното издание на Шампионската лига. “Орлите” загубиха с 2:4 втория мач от третия квалификационен кръг от Динамо (Загреб). След като първия двубой в Разград бе завършил също с победа за хърватите - 2:1, българите напускат надпреварата с общ резултат 3:6.

Разградчани могат да имат претенции към главния съдия Беноа Бастен, който ги остави с цели трима души по-малко и имаше някои спорни отсъждания в ущърб на българите. Доминик Янков бе изгонен за втори жълт картон още в началото на мача, а Рик Джонатан и Жан Карничник напуснаха съответно в средата на втората част и края на двубоя. Освен това и тийм мениджърът Георги Кирчев получи червен картон за протести срещу отсъжданията на арбитъра.

Кирил Десподов реализира попаденията за Лудогорец, докато за Динамо на два пъти бе точен Мислав Оршич, а по един гол добавиха Йосип Дърмич и Бруно Петкович.

Наставникът на “орлите” Анте Шимунджа бе избрал да започне в състав на вратата Симон Слуга и пред него в защита Антон Недялков, Игор Пластун, Оливие Вердон и Сисиньо. В халфовата линия бяха Шоу, Якуб Пиетровски и Доминик Янков. В предни позиции пък действаха Кирил Десподов, Рик и Игор Тиаго на върха на атаката.

Първата опасност бе в полза на домакините. Ариан Адеми се оказа на чиста стрелкова позиция в наказателното поле, но Симон Слуга успя да избие в ъглов удар.

В 13-ата минута Динамо успя да открие резултата. Хубавата многоходова атака на домакините бе завършена с глава от Йосип Дърмич за 1:0.

В 17-ата минута българите можеха да изравнят, след като Доминик Янков се освободи от защитник и стреля силно, но Доминик Ливакович спаси. Секунди по-късно полузащитникът обаче получи втори жълт картон и остави тима си с човек по-малко доста рано в мача. Предупреждението бе пресилено, но така или иначе протестите не дадоха резултат и Лудогорец остана с десет души.

В 28-ата минута резултатът набъбна до 2:0 в полза на хърватите. Антон Недялков спъна в наказателното поле Дарио Шпикич и съдията Беноа Бастен отсъди дузпа. Зад топката застана Мислав Оршич и удвои.

Минута преди края на полувремето преднината на Динамо стана три гола. Оршич премина като на шега през Пиотровски в наказателното поле и с техничен удар, отклонил се в гредата, реализира.

В последната секунда на първата част Лудогорец намали резултата. Една избита топка се оказа право при Кирил Десподов в наказателното поле, който без да се бави я насочи добре във вратата на Ливакович.

В началото на втората част българите стигнаха до втори гол. Дино Перич игра с ръка в наказателното поле и след проверка от ВАР съдията посочи бялата точка. Зад топката застана Десподов и реализира.

В 73-ата минута Лудогорец остана с още един човек по-малко. Рик Джонатан удари в лицето съперников играч в опит да запази топката, което се стори достатъчно на рефера да му покаже директен червен картон. Арбитърът подмина само с жълт картон подобно нарушение на футболист на Динамо малко по-рано в мача, като показа двоен аршин в двете ситуации.

Пет минути преди края на мача гостите останаха с цели трима играчи по-малко. Резервата Жан Карничник задържа в наказателното поле Оршич и съдията отсъди дузпа, а след преглед на ВАР изгони и бранителят. Зад топката застана Бруно Петкович и вкара четвъртият гол за Динамо.

Така в последните минути срещата се доигра, след като с трима по-малко Лудогорец нямаше как да се бори за каквото и да било. Домакините от своя страна пък нямаха амбиции да тръгнат масирано напред, въпреки призивите на трибуните.

Така Лудогорец за шеста поредна година не успява да стигне до груповата фаза на Шампионската лига. "Орлите" се разделят с турнира през този сезон след загуби от отбор, който не показа категорично, че е значително по-силен от българите. Динамо успя да се възползва от своите положения в двата мача и с голям прагматизъм преодоля родния първенец.

По този начин Лудогорец ще продължи евроучастието си в турнира Лига Европа. В плейофа за влизане в груповата ваза "орлите" ще се изправят срещу литовския шампион Жалгирис, който отпадна от Шампионската лига от норвежкия Бодьо/Глимт. Ако не успеят да преодолеят тима от Балтика, "орлите" ще се включват в групите на Лига на Конференциите, където вече си осигуриха мястото. Динамо от своя страна ще мери сили с норвежкия шампион за влизане в групите на най-комерсиалния турнир на Стария континент.

ДИНАМО (ЗАГРЕБ) 4:2 ЛУДОГОРЕЦ
1:0 Дърмич (13)
2:0 Оршич (28-д)
3:0 Оршич (44)
3:1 Десподов (45)
3:2 Десподов (48-д)
4:2 Петкович (87-д)

Състави:

ДИНАМО (4-2-3-1): 40. Ливакович, 13. Ристовски, 4. Шутало, 55. Перич, 14. Любичич, 10. Батурина, 27. Мишич, 5. Адеми, 99. Оршич, 77. Шпикич, 18. Дрмич
Старши треньор: А. Чачич

ЛУДОГОРЕЦ (4-2-3-1): 12 Слуга, 3. Недялков, 32. Пластун, 24. Вердон, 4. Сисиньо, 23. Шоу, 6. Пиотровски, 64. Янков, 11. Десподов, 73. Рик, 9. Тиаго