Селекционерът на мъжкия национален отбор по баскетбол Росен Барчовски даде обширно интервю пред Sportal.bg, като една от темите, които засегнахме беше футболът. Опитният специалист коментира пред нашата камера проблемите с празните зали и стадиони, изискванията на спортните фенове в България и какво води до отлива на публика в спортните съоръжения в страната ни.
“Има много фактори, които направиха така, че залите и стадионите да не са пълни. Един човек може в страхотни условия да гледа безкрайно много мачове. Навремето нямаше такава възможност. Ние не можехме да гледаме сръбска телевизия, там където беше сръбският баскетбол, а да не говорим за Америка. Сега сядаш на удобното кресло, лягаш си в леглото, а срещу теб застава един прекрасен телевизор. Не ходиш, не си купуваш билет и гледаш топ ниво футбол, баскетбол, волейбол, хокей…каквото човек иска. Това става пренасищане. Но това е една от причините. Това е голям бич, страшен проблем. Някой ще каже - Защо в Англия стадионите са пълни и там има телевизия или защо в Америка залите са претъпкани...
Тук, феновете искат да видят силен отбор, печеливш отбор, добре да играе, да не губи, да не влиза в комбинации и т.н. Страшно много изисквания имат едни фенове и не могат да издържат на някакви временни колебания, на някакво подмладяване или на някакви катаклизми. Животът върви нагоре-надолу. И на самите тях така им върви животът и не може да искаш ти от някой да бъде вечно на върха, а трябва да се подкрепя.
Типичен пример е футболният отбор на Левски. Комбинация от ръководство - Сираков и Стоилов, които феновете харесват, уважават, имат авторитет. Малко по-добра игра, малко победи - къде обективни, къде някъде с късмет и изведнъж публиката се събира. Обратно - ЦСКА както беше много ентусиазирана, няколко загуби, особено една срещу Левски и айде напускаме стадиона. Много ни е обидчива публиката. Много бързо се появява и много бързо изчезва. Това е някаква народопсихология. Не мога да влияя върху нея.
Други фактори - условията на стадионите и залите. В 21 век не можеш да ходиш в мизерия. Цените на билетите са като на едно кино или един театър. Напълно са нормални цените, защото на терена играят отбори, които струват милиони. Не може билетът да бъде 1 лев или 50 стотинки. Едно кино или един театър вече са по 15-20 лева. От друга страна - да не говорим за тоалетните, седалките и изобщо нещата, които като погледнеш стадиона в Англия в трета дивизия, виждаш страхотни условия и деца, жени, по-възрастни хора. Тук как да отидеш, то е пълна мизерия. Това също е фактор. Като построиха тези модерни киносалони - отиваш да гледаш някой си филм, но част от удоволствието е хубавият салон, пуканките, кола. Това са част от нещата. Много малко усилия се хвърлят в тези спортни съоражения. Въпросът е на държавата, на общината, но и на самите клубове. Не може да имаш еди колко си чужденци и стадионът да ти е мизерен. Еми, ще се лишиш от левия бек и ще направиш две тоалетни. И следващата година още две тоалетни, пет седалки, ще забиеш два пирона и стадионът ще стане по-нормален. По този начин трябва да се работи в много насоки. Продукцията също е важна.", сподели Барчовски.
Той зави и в една по-различна посока.
"Има нещо, което искам да спомена. Че е факт, факт е, но някои хора си го правят ей така по инерция. Типични са таксиметровите шофьори, които знаят всичко и казват - “Този мач е уреден, какво да гледам… aз български футбол не гледам, аз български баскетбол не гледам, там всичко е уредено.”. Те знаят всичко как е уредено?!", коментира селекционерът на националите.
Не пропуснахме да го попитаме и за националния отбор по футбол и как гледа на коментарите за мотивацията на футболистите да играят за представителния ни тим.
“С това много се спекулира - мотивирани, немотивирани. Ти като не можеш… Който си може си може. Това е основното. Има класа, ниво. Очевидно нямаме, защото дори страни като Северна Македония разполагат с играчи, които са водещи в някои европейски отбори. Ние имаме такива, които играят извън България в по-скоро средни, да не кажа слаби отбори и даже не са водещи. Те са резерви. Толкова много клубове има, толкова много треньори, толкова много състезания. Направиха се толкова много терени - изкуствени, естествени, малки, средни. Могат да се гледат състезания, треньорите могат да се обучават в интернет. Родителите са мотивирани да си дават децата да тренират и защо не могат да произведат - трябва те да отговорят. Очевидно има база, брой деца. Очевидно е нещо в методиката и в треньорската работа. При нас има същия проблем.", категоричен е новият наставник на баскетболния ЦСКА.
Засегнахме и темата за футболните му пристрастия и го попитахме кога беше последният път, когато е гледал мач на живо.
"Последният мач, на който ходих беше преди 2-3 години. Със Сашо Чакмаков бяхме на ЦСКА. Бях 9 години в Самоков и една от причините да не ходя на мачове беше физическа. Второ - някои неща не ми харесват. Бях свикнал да ходя с един вид публика. Ходил съм и в Г Сектор и във В и в А Сектор. Тази публика, с която аз съм свикнал някакси се промени и не ми е приятно, но гледам мачове и се вълнувам.", откровен е Барчовски.
Цялото интервю с Росен Барчовски очаквайте в петък!
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.