Левски пречупи ЦСКА пред препълнена зала и стъпи на волейболния връх в България - на живо от зала "Левски София" с отзивите и награждаването

Рованпера продължи похода си към титла след победа в рали „Сафари“

Кале Рованпера спечели своята четвърта победа от началото на Световния рали шампионат (WRC), след като допусна най-малко грешки от всички по време на унищожителното рали „Сафари“ в Кения. За разлика от победите си в Швеция, Хърватия и Португалия този път финландецът не взе точки от пауър стейджа, в който той заложи на сигурното и даде осмото време.

Въпреки това на финала той спечели с аванс от 52.8 секунди пред своя съотборник в Тойото Елфин Евънс, а тройката допълни третия пилот на японсците – Такамото Кацута. За него това е втори подиум в кариерата, като той отново идва в Кения, където преди 12 месеца той завърши втори.

Действащият световен шампион и миналогодишен победител в рали „Сафари“ Себастиен Ожие завърши четвърти в Кения, с което направи доминацията на Тойота пълна в африканското приключение. Единствени пилотите на японския производител нямаха технически затруднения в хода на рали „Сафари“, което бе и основната причина за тяхната окупация на първите четири позиции.

Тиери Нювил от Хюндай кенийското състезание на петото място, а топ 10 в ралито допълниха Крейг Брийн (Форд), Джордан Сердеридис (Форд), Себастиен Льоб (Форд), Кайетан Кайетанович (Шкода) и Оливър Солберг (Хюндай). Най-бърз в пауър стейджа бе Нювил, а освен него точки от финалното изпитание взеха още Льоб, Ожие, Гас Грийнсмит и Адриен Формо.

В генералното класиране в Световния рали шампионат след шест от 13-те ралита лидер с актив от 145 точки е Рованпера, като финландецът има аванс от 65 пункта спрямо Нювил. Трети с 62 точки е победителят от рали „Сардиния“ Ойт Танак, който не завърши в Кения.

Сезон 2022 в Световния рали шампионат продължава след три седмици с домашния старт за Танак – рали „Естония“, което за трета поредна година е част от календара на WRC.

Снимки: Gettyimages