Кобаяши: Организаторите на „Льо Ман“ не искаха Алпин да спечели

Oтборният шеф на Тойота Камуи Кобаяши е на мнението, че организаторите на „24-те часа на Льо Ман“ не са искали екипът на Алпин да спечели класическата френска надпревара. По думите на японеца именно поради тази причина е била направена промяна в Баланса на представянето, която е забавили състава на Алпин.

Нико Лапиер, Андре Неграо и Матьо Ваксивиер стартираха на „Сарт“ в остарелия прототип от LMP1-ерата на Ребелиън, с който участва през последните два сезона в Световния шампионат за издръжливост (WEC). Представянето на колата на Алпин и на LMDh автомобилите на Тойота и Гликенхаус се контролира от специална формула, известна като Баланс на представянето.

Toyota завоюва 5-та поредна победа в „24-те часа на Льо Ман“

„Според нашите симулации те трябваше да са с около секунда по-бързи с второто увеличение на мощността, но те бяха с 2.6 секунди по-бързи. Правеха ни на глупаци.

„ACO винаги се опитва да направи нещата справедливи. Алпинът е базиран на старта LMP1 категория и, въпреки че няма да си го признаят, нямаше да е хубаво те да спечелят на „Льо Ман“. Мисля, че точно заради това им дадоха по-големи от нужното ограничения в Баланса на представянето.

„Дори и без тези промени ние щяхме да сме в добра позиция да спечелим. Ако обаче Алпин бяха по-бързи от Гликенхаус щеше да е грубо за този производител, който идва с нова кола. Не говоря за Тойота и Алпин, а за производителите, които влизат в Hypercar с новите LMH коли и ако остарялата LMP1 е по-бърза, това не е правилно.

„Според мен точно заради това направиха промените, което според мен беше правилното решение“, заяви Кобаяши, който бе част от екипжа на Тойота с номер 7, който финишира на второ място във френската класика зад автомобила с номер 8.

В крайна сметка колата на Алпин завърши „24-те часа на Льо Ман“ на последното, пето място в Hypercar клас, след като още от самото начало на състезание нямаше темпо. Отделно от това множество технически проблеми принудиха френския екипаж да прекара много време в гаража за поправки. От догодина най-вероятно Алпин ще се завърне в LMP2 класа.

Снимки: Gettyimages