“Споделените игри“ дадоха старт на 24-часово благотворително бягане на Витоша

“Споделените игри“ дадоха старт на 24-часово благотворително бягане на Витоша

Днес бе даден старт на 24-часово благотворително бягане на Витоша. Символичното начало бе поставено на Игликина поляна по време на традиционните „Споделени игри“, в които деца в неравностойно положение получават напътствия и възможност да спортуват, подпомагани от свои връстници ученици. Същинският старт бе след това в 14.00 ч. от Княжево и ще продължи до утре в 14 ч. по маршрут до Копитото и обратно. Всеки, който желае да подкрепи смелите бегачи и тяхната кауза, може да се включи с една или повече обиколки по трасето.

За четвърта поредна година „Споделените игри“ показаха, че планината е за всички и заедно можем да бъдем по-толерантни и ангажирани към хората със специални нужди и техните проблеми в съвременното общество. Над 280 деца се включиха в спортния празник, организиран на Игликина поляна от „София – европейска столица на спорта", Национална спортна академия „Васил Левски“, Сдружение „ПараКидс“ и Дирекцията на Природен парк „Витоша“ с цел

Празникът бе открит от Андрей Ковачев – евродепутат и член на групата на ЕНП. Приветствия към участници и присъстващи отправиха още представители на Природен парк Витоша, сдруженията „Паракидс“ и Вертикален свят“, както и европейският юношески шампион по таекуондо Калоян Бинев – едно от лицата на инициатива „София – европейска столица на спорта“ за тази година. Всички те пожелаха на децата да се забавляват със спортните и туристически активности и благодариха за силната отдаденост на благородната кауза. След това символичният старт на 24-часовото бягане бе даден от Анатоли Илиев – зам.-председател на „София – европейска столица на спорта“ преди групата бегачи да се насочи към маршрута Княжево-Копитото

С инициативата „24 часа Копитото - CHARITY за децата шампиони“ за втора поредна година група смели атлети, подкрепящи ПараКидс правят опит за бягане в провдължение на цяло денонощие, като целта тази година е набиране на средства за участие в Европейските летни игри за деца и младежи с увреждания "Emil Open", които ще се състоят от 22 до 25 юни 2022 в Бърно, Чехия. Фондация „София – европейска столица на спорта“ дари днес за каузата 500 лв., с които да подпомогне спортуването на децата със специални потребности.

Всеки, който желае да подкрепи смелите бегачи и тяхната кауза, може да се включи с една или повече обиколки по трасето. След символичното начало на Игликина поляна бегачите се насочиха към същинския старт на маршрута, който бе в 14.00 ч. от ресторант Бор/Бар Шишарка. Маршрутът се вие по стръмната пътека под лифта, а крайната точка е Копитото. Спускането е по избрана от всеки пътека, като най-препоръчаната е през малкото Копито. Обиколката е с дължина от 7 км и около 700 м денивелация и до 14.00 ч. в неделя всеки ще може да се включва според собствените си възможности и избор. Събитието няма състезателен характер, важна е подкрепата за каузата, която може да бъде и с дарение по сметката на Спортен клуб Шарк (юридическото лице зад ПараКидс)

IBAN: BG36FINV91501016892867

Основание: дарение за Емил Опън 2022

или през пейпал: paypal: parakids.bg@gmail.com

Междувременно цяла сутрин Игликина поляна бе огласяна от стотиците участници в „Споделените игри“, практикуващи 13 различни дисциплини, в които хора със специални нужди получаваха напътствия и възможност да спортуват, подпомагани от свои връстници. От ранна утрин капитаните на отделните отбори, доброволци, преподаватели в НСА и членове на асоциации на хората в риск подготвяха отделните спортни сетове, в които хора със специфични потребности получаваха напътствия и възможност да спортуват: тенис на маса, бадминтон, алпийски тролей, футбол, ориентиране, лесовъдни игри, бягане за незрящи с придружител, гимнастически и фитнес уреди, дисккечър, работни ателиета, щафета с жулиен колички, подвижни игри: голяма топка и др.

Събитието цели социализация и интеграция на хора със специални нужди чрез споделени игри в природна среда към възможностите на активния начин на живот чрез спорт. Вече близо две десетилетия тече процесът по представяне и утвърждаване на специализиран център „Игликина поляна“ в ПП „Витоша“ за спорт в планината и на благоприятните фактори за въздействие на околната среда върху организма. Изградената през 2004 година от Дирекцията на Природен парк „Витоша“ спортно-информационна алея за хора с увреждания на опорно-двигателния апарат в местността Игликина поляна се превърна в много посещавано и предпочитано място за отдих.

В организацията активно се включват Спортен клуб „Вертикален свят“ и Сдружение „Паракидс“. Целта е по естествен път, чрез спорта да бъдат въвлечени в активни действия и хора в неравностойно положение. Наред с това - да се запознаят децата в отделните физически активности с възможностите и спецификите във видовете спорт при занимания на хора, които се нуждаят от помощ и съдействие.

За втора поредна година към участниците се включиха млади таекуондисти от Централния полицейски клуб с цел да приобщят към спорта хората в неравностойно положение. Продължи и сътрудничеството със Столична библиотека, която отново пренесе с „библиобусчето“ книгите в планината. Децата получаваха безплатни абонаментни карти и илюстровани книжки, а за всеки имаше подарък раничка и специална грамота от партньорите от „Декатлон“.

* * *

Дарителската кампания на ДПП „Витоша“ „Витоша – достъпна за всички“, стартира през м. ноември 2017 г. под мотото „Избери, за да помогнеш!“. През 2018 г. бяха събрани 21 000 лв., които послужиха за възстановяване на съществуващите и изграждане на нови съоръжения на Игликина поляна за хора със специфични нужди.. Сред дарителите е Фондация „София - европейска столица на спорта“ - инициатор на „Споделени игри“, подпомогнала кампанията и реновирала тогава пътя до Игликина поляна за по-лесен и безопасен достъп.

„Споделените игри“ са продължение на проведения през 2018 г. щафетен супермаратон „Един ден на Витоша“ с основното участие на алпиниста Дойчин Боянов в компанията на известни спортисти и хора с увреждания. Огромен интерес предизвика филмът, отразяващ спортното събитие, както и спортният фест „НДК – 360“.

От отделните издания на „Споделени игри“ се заснема кратък документален филм, който ще бъде презентиран в училищата. Творбата цели да формира у децата и младежите още по-толерантно и ангажиращо отношение към хората в неравностойно положение и техните проблеми в съвременното общество.

Следвай ни:

Още от Лека атлетика

Виж всички