Впечатляващ триумф на "Стамфорд Бридж" върна Арсенал в битката за топ 4

Арсенал срази Челси с 4:2 на "Стамфорд Бридж" в отложен мач от 25-и кръг на Премиър лийг. Мачът беше по-важен за "топчиите", които записаха три поредни загуби преди това и се отдалечиха от мечтаната позиция в топ 4. Днес обаче възпитаниците на Микел Артета изнесоха истинска лекция на "сините" и се изравниха по точки с Тотнъм. Еди Нкетия вкара два гола за Арсенал, а по един добавиха Емил Смит Роу и Букайо Сака, който се разписа от дузпа в добавеното време. Точни за домакините бяха Тимо Вернер и Сесар Аспиликуета.

Челси все още стои стабилно на третата позиция, а и има по-малко изиграни мачове от преследвачите си. Преди няколко дни "сините" надвиха с 2:0 Кристъл Палас в полуфинал за ФА Къп и влязоха в днешния двубой с повишено самочувствие. Тимът на Томас Тухел обаче се провали в трети пореден мач на своя стадион - нещо, което не се беше случвало цели 28 години.

Мениджърът на домакините Томас Тухел даде шанс на Ромелу Лукаку от първата минута. Намиращите се в отлична форма Тимо Вернер и Мейсън Маунт действаха зад белгийския таран, а в средата на терена започнаха Рийс Джеймс, Рубен Лофтъс-Чийк, Н'Голо Канте и Маркос Алонсо. Аут заради травма бе Матео Ковачич. Тримата в защита пред Едуар Менди бяха Сесар Аспиликуета, Андреас Кристенсен и Маланг Сар

Кадровите проблеми в Арсенал не са малко. Александре Лаказет не беше в оптимална кондиция и влезе чак в последните секунди. В негово отсъствие атаката водеше Едуард Нкетия. Емил Смит Роу, Мартин Йодегор и Букайо Сака бяха другите офанзивни футболисти в състава на Артета, а като вътрешна двойка халфове си партнираха Гранит Джака и Мохамед Елнени, който замести контузения Томас Партей. На вратата бе Аарън Рамсдейл, а защитното каре оформиха Роб Холдинг, Бен Уайт, Габриел Магаляеш и Нуно Тавареш.

Още от първите минути стана ясно, че и двата отбора ще заложат на офанзивен подход в търсене на победата. Челси започна с повече увереност и стигна до няколко статични положения, но не извлече никаква полза от тях. Лукаку можеше да открие резултата след пас на Лофтъс-Чийк, но стреля встрани от вратата.

Арсенал излезе напред при първата си опасна атака. Това стана в 13-ата минута, но не без съдействието на Кристенсен. Датчанинът направи огромна грешка при опита си да върне топката на Менди и на практика я подари на Нкетия. Нападателят на "топчиите" напредна и хладнокръвно преодоля стража на Челси.

Отговорът на домакините дойде много бързо. Тимо Вернер, който през целия сезон е преследван от малшанс, този път се разписа след рикошет в крака на Бен Уайт. Германският национал шутира от границата на наказателното поле, а Рамсдейл се заблуди от промяната в траекторията на топката и тя влезе до гредата за 1:1.

Челси вдигна темпото в търсене на втори гол, но и контрите на Арсенал бяха опасни. В 23-ата минута Сака се справи с Алонсо и подаде на Нкетия, но този път неговият изстрел отиде в аут. След още четири минути "топчиите" за втори път излязоха напред. Отборът на Артета направи съвършена контра, преминала през Джака и Йодегор, а завършващият удар на Смит Роу не остави никакви шансове на Менди.

Челси съумя отново да възстанови равенството мигновено. В 32-ата минута Аспиликуета беше забравен от защитата на Арсенал след центриране на Маунт и опитният испанец се разписа за 2:2. Положенията пред двете врати не се редуваха едно след друго и зрителите не можеха да си поемат дъх. Нкетия още веднъж се измъкна от колебливата защита на домакините, но не уцели вратата. В самия край на полувремето Смит Роу пропусна от чиста позиция да даде аванс на "топчиите" за трети път.

На почивката Тухел направи нужното, за да заздрави защитата и пусна Тиаго Силва, който се превърна в най-възрастният футболист, играл за Челси от създаването на Премиър лийг. Опитният бразилец замени тотално дезориентирания Кристенсен. Полувремето започна с нов шанс пред Вернер, но изстрелът на германеца беше неточен.

В 51-ата минута Лукаку и Вернер комбинираха на скорост, но Рамсдейл излезе предвидливо. В 57-ата Аспиликуета сбърка при изнасянето на топката и постави началото на опасна атака на Арсенал. Поредица от рикошети предизвикаха хаос в отбраната на "сините" и Нкетия се възползва, вкарвайки втория си гол в двубоя.

Челси трябваше да реагира и го направи. В 65-ата минута Рамсдейл се намеси колебливо след центриране от десния фланг и това предизвика меле в наказателното поле, но в крайна сметка топката беше изчистена. Преди това Тухел извади Лукаку и пусна вместо него Кай Хавертц. Артета пък замени голмайсторите Нкетия и Смит Роу с Мартинели и Седрик Соареш.

В последния четвърт час Челси изцяло се настани в противниковата половина. При една от редките контри на Арсенал Мартинели подаде на Букайо Сака, но той се подхлъзна в наказателното поле. Хаким Зиеш също се появи в игра, но Челси така и не успяваше да стигне до голова ситуация. В самия край на редовното време Аспиликуета задържа Сака в наказателното поле и Джон Мос веднага посочи бялата точка. Английският национал сам изпълни дузпата и реши всичко в полза на Арсенал.