Българите се бориха, но рухнаха срещу швейцарците, които ни разбиха и отиват в Катар

България загуби с 0:4 от Швейцария в последната си среща от световните квалификации. Крайният резултат в Люцерн зарадва максимално играчите на Мурат Якин, които си гарантираха участие на световното първенство догодина, а европейският шампион Италия ще трябва да минава през ситото на баражите. "Лъвовете" се бориха, но след почивката рухнаха пред вдъхновените домакини. Ноа Окафор откри резултата с глава в 48-ата минута. В 57-ата Рубен Варгас направи 2:0 с изстрел отляво. В 72-ата минута Седрик Итен се разписа за 3:0. В добавеното време звездата на Аталанта Ремо Фройлер вкара за 4:0. "Часовникарите" удариха и две греди, а два техни гола бяха отменени заради засада.

34 Швейцария - България 4:0

Ясен Петров заложи на Иван Караджов под рамката на вратата. В защита изненадата беше Момчил Цветанов, който започва като ляв бек. Останалите в отбрана бяха Иван Турицов, Андреа Христов и Кристиян Димитров.

Двойката вътрешни халфове бяха капитанът Георги Костадинов и Ивайло Чочев. Кирилов и Неделев действаха по крилата, а в предни позиции Пловдивския Джанини заложи на Кирил Десподов и Атанас Илиев.

Преди началото на битката домакините уважиха своя капитан Джердан Шакири, който записа мач номер 100 с фланелката на "часовникарите". Първата опасност в мача се откри пред Варгас, който в четвъртата минута финтира Иван Турицов пред нашето наказателно поле, но след това стреля над вратата. В десетата минута отново Варгас пробва мерника си, но Иван Караджов нямаше сериозни проблеми и улови топката.

В 24-ата минута Марио Гавранович се озова на стрелкова позиция пред Караджов, но централният нападател на Швейцария шутира в ръцете на българския вратар. Скоро последва нов удар на Рубен Варгас и отново Караджов беше идеално пласиран. В 32-ата минута Атанас Илиев пробва обстрел на рамката на Ян Зомер от 30-тина метра, но не сполучи. В 40-ата минута Денис Закария слаломира покрай няколко наши играчи, но след това прати топката покрай българската врата. В 45-ата минута Ноа Окафор докосна гола, но ударът му се спря в страничната греда.

На почивката Ясен Петров направи две промени в своя състав - на мястото на Наско Илиев се появи Георги Минчев, а Димитър Велковски замени Иван Турицов. В 48-ата минута Шакири центрира отляво и Ноа Окафор "взриви" трибуните, пращайки топката с глава в мрежата - 1:0 за Швейцария.

В 55-ата минута Шакири получи пространство в наказателното поле на България, като звездата на Лион стреля майсторски, но страничната греда отново помогна на Караджов. В 57-ата минута домакините ни вкараха втори гол след пробив на Рубен Варгас през зоната на Велковски и силен шут на крилото на Аугсбург - 2:0.

В 64-ата минута Марио Гавранович покачи на 3:0, като дикторът побърза да обяви гола, но проверка на ситуацията с VAR установи засада и попадението на "червените" беше отменено. Същевременно Илиан Илиев-младши влезе на мястото на Ивайло Чочев. Скоро след това Швейцария отново вкара гол, но отново той беше отменен заради засада. На мястото на Ради Кирилов пък се появи звездата на Левски Радослав Цонев.

Третият гол за хората на Мурат Якин стана реалност в 72-ата минута, когато резервата Седрик Итен матира Караджов - 3:0. Централният нападател на Гройтер Фюрт прати топката в българската врата с глава след центриране отдясно.

Италия се провали шумно в Белфаст, отива на бараж

Последва затишие, за да дойде добавеното време, когато Фройлер намери долния десен ъгъл на вратата ни за 4:0.

ШВЕЙЦАРИЯ 4:0 БЪЛГАРИЯ

1:0 Ноа Окафор (48)
2:0 Рубен Варгас (57)
3:0 Седрик Итен (71)
4:0 Ремо Фройлер (90+1)

Стартовите състави:

ШВЕЙЦАРИЯ: 1. Зомер, 2. Мбабу, 22. Шер, 4. Фрай, 3. Видмер, 8. Фройлер, 6. Закариа, 17. Варгас, 23. Шакири, 9. Окафор, 19. Гавранович

БЪЛГАРИЯ: 23. Караджов, 2. Турицов, 3. А. Христов, 5. Димитров, 21. Цветанов, 8. Неделев, 7. Костадинов, 18. Чочев, 10. Кирилов, 11. Десподов, 9. А. Илиев.

Снимки: Владимир Иванов