Португалия си поигра с огъня, но докосва Мондиал 2022

Португалия победи с 3:1 Турция в полуфинален плейоф за класиране на Световното първенство в Катар. "Мореплавателите" изиграха силно първо полувреме на "До Драгао" и поведоха с 2:0 след попадения на Отавио (15') и Диого Жота (42'), но през втората част Бурак Йълмаз (65') върна интригата. Ветеранът обаче пропусна дузпа в 85-ата минута, с която можеше да изравни. Точка на спора сложи резервата Матеуш Нунеш в добавеното време. Другата добра новина за португалците е, че във финалния плейоф техен съперник няма да е европейският шампион Италия, а тимът на Северна Македония, който срази "адзузите" в Палермо.

За "лузитаните" беше огромно разочарование, че не взеха директна виза за финалите. Те бяха фаворит в група "А" от квалификациите, но се провалиха в мача на истината срещу Сърбия. Кристиано Роналдо и компания щяха да се класират и при равенство на "Луж", но гол на Александър Митрович в последната минута ги остави на второто място. Турците пък направиха силен финален спринт в група "G" и заеха втората позиция пред Норвегия и изоставайки само от Нидерландия

40 Португалия - Турция 3:1

Домакините бяха лишени от някои от най-добрите си футболисти. Жоао Кансело и Ренато Санчес не можеха да играят заради натрупани картони, Рубен Диаш и Рубен Невеш са контузени, а ветеранът Пепе е заразен с коронавирус. Селекционерът Фернандо Сантош пусна в атака Роналдо, Диого Жота и Отавио, а в средата на терена стартираха Бернардо Силва, Жоао Моутиньо и Бруно Фернандеш. На вратата застана Диого Коща, а не Руи Патрисио. Четиримата в защита бяха Диого Далот, Данило, Жозе Фонте и Рафаел Герейро. На пейката останаха Жоао Феликс, Гонсало Гедеш и Рафаел Леао

Турция започна с двама нападатели в лицето на Дженгиз Юндер и Бурак Йълмаз. В халфовата линия селекционерът Щефан Кунц гласува доверие на Зеки Челик, Оркун Кьоркчу, Хакан Чалханоолу и Керем Актюроглу. Под рамката бе Уурджан Чакър, а защитното каре оформиха Озан Кабак, Чаглар Союнджу, Мерих Демирал и Беркан Кутлу

Напълно според очакванията Португалия взе инициативата в началните минути, но турците не изглеждаха притесненени и се защитаваха добре. Кристиано Роналдо получи шанс да открие резултата след пас на Далот, но побърза да спреля, вместо да обработи топката, и сбърка. Натурализираният бразилец Отавио също беше много деен. След нарушение срещу него португалците получиха нарушение в близост до наказателното поле. Последва центриране към Диого Жота, който като по чудо не уцели вратата. В 12-ата минута Роналдо още веднъж обстрелва Уурджн Чакър, но стражът на Трабзонспор внимаваше.

Малко по-късно домакините атакуваха на скорост при числено предимство в половината на съперника, но подаването на Бруно Фернандеш беше пресечено. Натискът на "мореплавателите" обаче скоро даде резултат. В 15-ата минута Роналдо комбинира с Бернардо Силва, който уцели гредата, но при добавката Отавио от малък ъгъл успя да се разпише. Чакър докосна топката, но не можа да предотврати гола.

В 21-ата минута удар на Чалханоолу не затрудни Диого Коща, но до ситуацията се стигна след груба грешка в защитата на Португалия. Не след дълго Актюроглу центрира на далечната греда за Беркан Кутлу, който стреля на сантиметри в аут. В ответната атака именно Кутлу докосна топката с ръка в наказателното си поле след игра с пета на Роналдо, но съдията Даниел Зийберт не даде дузпа.

Турците определено заиграха много по-добре след полученото попадение и се видя, че пролуки в защитата на домакините не липсват. В 31-ата минута Кристиано пропусна с глава, но имаше и флаг за засада. В 37-ата Юндер центрира опасно, но фонте протегна крак и изчисти. Секунди след това Бруно Фернандеш хитро копна топката към Роналдо, но той се подхлъзна. В края на полувремето обаче Португалия удвои преднината си. Този път Отавио влезе в ролята на асистент, а Диого Жота беше точен с глава.

В началото на втората част Кабак можеше да реши всичко, но шпагат на Кабак му попречи да направи резултата 3:0. Малко по-късно Чакър боксира пред погледа на Роналдо, който беше готов да се разпише с глава. В 55-ата минута турският вратар излезе неразчетено, но Жота не наказа грешката му и прехвърли вратата. При следващата остра португалска атака Отавио центрира, но Чакър плонжира и улови.

В 65-ата минута Бурак Йълмаз върна интригата. Ветеранът направи чудесно двойно подаване с Дженгиз Юндер и технично прати топката във вратата. Йълмаз беше в центъра на събитията и малко по-късно, когато падна в наказателното поле след съприкосновение с Данило, но нарушение нямаше. Фернандо Сантош реши да освежи нападението си с включването на Жоао Феликс вместо Жота.

Четвърт час преди края Рафа Герейро догони топката до самата тъчлиния и центрира към непокрития Отавио, но той прати топката покрай гредата. Мачът стана много двуостър. Турците трябваше да рискуват и пратиха повече хора в предни позиции, а португалците вече имаха много свободни пространства за контрите си.

В 81-ата минута Жозе Фонте опита да избие топката, но уцели крака на Енес Юнал. След преразглеждане с ВАР Даниел Зийберт посочи бялата точка - дузпа за Турция. С отговорността се нагърби Бурак Йълмаз, но стреля над вратата. До края португалците направиха всичко възможно да държат съперника по-далеч от вратата си. Домакините имаха шанс и за трети гол след удар на Феликс и спасяване на Чакър, но Роналдо се засуети с опита за добавка.

Всичко приключи дълбоко в добавеното в добавеното време. Тогава влезлият малко преди това на мястото на Моутиньо Матеуш Нунеш се възползва от пас на друга резерва - Рафаел Леао, и сложи точка на спора. Така португалците са само на една крачка от класирането на Мондиал 2022, а последният им съперник няма да е Италия, а сензацията Северна Македония.