Столичният общински съвет /СОС/ на онлайн заседание днес отхвърли доклад относно дарение на два жилищни имота в район "Илинден" на олимпийската шампионка по бокс от Летните олимпийски игри в Токио 2021 Стойка Кръстева и на нейния треньор Борислав Георгиев.
Вносители на доклада са кметовете на район "Илинден" и на "Надежда" - Иван Божилов и Димитър Димов. Те мотивират предложението си на базата на съществуващата правна възможност по Закона за общинската собственост и Наредбата за общинската собственост, според които дарение на общински имоти може да се извърши след решение на СОС, прието с мнозинство три четвърти от общия брой на съветниците.
Докладът обаче не беше приет, тъй като получи подкрепа единствено на групата на ГЕРБ-СДС и на "Патриоти за София".
В мотивите на вносителите се посочва, че Стойка Кръстева е доказан спортист, седемкратен Шампион на България, двукратен световен вицешампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион, състезаващ се за боксов клуб Локомотив (София).
Нейният треньор Борислав Георгиев е старши треньор на националните отбори по бокс за ученици и юноши, помощник-треньор на националния отбор по бокс за жени и личен треньор на Стойка Кръстева. Под негово ръководство са завоювани 17 медала за Локомотив (София) от европейски първенства, сред които седем европейски титли, бронзов медал от Световно първенство за жени през 2016 г. и Олимпийска титла за жени 2021 г. на Стойка Кръстева. Като наставник на националните отбори е спечелил общо 52 медала.
По време на дискусията общинските съветници от опозицията предложиха докладът да бъде отложен, за да се добавят към него и премии за българските параолимпийци. Грети Стефанова от "Демократична България" каза, че не трябва да се допуска разделение на олимпийците ни и, че параолимпийците също заслужават необходимото внимание.
Независимият общински съветник Методи Лалов каза, че трябва да има принципно решение, с ясни критерии и цялостна програма по темата, защото работата на парче води до противопоставяне. Лалов отбеляза, че ако СОС приеме да се дадат апартаменти на тези двама спортисти, останалите спортисти от предходни олимпиади, европейски и световни първенства, остават ощетени. Политиката на това ниво трябва да се прави от държавата, а политиката на общините трябва да е по-скоро символна, като се дават почетни звания и отличия. Според Лалов предложения за даване на паркоместа и гаражи за олимпийците, каквито бяха направени по-рано на днешното заседание, са напълно неуместни.
Бойко Димитров от "Демократична България" каза, че реалната пазарна стойност на двата апартамента е около 400 хил.лв. Това са пари, които едно училище чакаше с години от Столичната община, за да ремонтира своя басейн и накрая ги получи не от общината, а от държавата. Средствата на софийските данъкоплатци трябва да се насочват, където те наистина ще носят възвръщаемост за хората, каза Димитров. Той предложи тези 400 хил.лв. да се добавят към бюджета за 2022 г., към програмата за спортна инфраструктура в училищата и детските градини. Смятам, че самата Стойка Кръстева ще е много по-щастлива, ако парите отидат не за нея лично, а за всички деца на София, посочи Димитров.
Независимият общински съветник Борис Бонев каза по време на обсъждането, че няма да подкрепи доклада, защото не смята, че подаряването на апартаменти е подходящият жест в случая. Столичната община от години страда от сериозна липса на апартаменти за осъществяване на своите социални политики. Убеден съм, че жестът към нашите олимпийци можеше да бъде с почетно звание, с плакет, а не с апартаменти. Те са скъпи, разпродадоха се масово през последните десет години и са за водене са социална политика, а не за политиканстване. Според Бонев олимпийските ни шампиони са щели да бъдат много по-щастливи тези апартаменти да бъдат дадени на семейства в нужда. Ако бяхме добре управляван град с решен жилищен проблем, тогава съм съгласен и цял блок за спортисти да построим, даже два или три, каза Бонев.
Снимки: Борислав Трошев