Атлетик Билбао взе скалпа и на Реал Мадрид за Купата на краля

Отборът на Атлетик Билбао се класира за полуфиналите на турнира за Купата на краля в Испания, след като елиминира Реал Мадрид с 1:0 в 1/4-финален сблъсък от надпреварата.

Безценното победно попадение за “баските” отбеляза резервата Алекс Беренгер в 89-ата минута на двубоя. Така баските взеха реванш за загубата в сблъсъка за Суперкупата на Испания преди две седмици, когато отстъпиха пред Реал Мадрид. За Атлетик успехът е още по-ценен и заради факта, че в предишния кръг отстраниха и друг от водещите клубове в Испания - каталунският гранд Барселона след 3:2.

Атлетик си отмъсти и свали короната на Барса след шеметен сблъсък на "Сан Мамес"

Треньорът на мадридчани Карло Анчелоти бе избрал силен стартов състав за гостуването на коравия тим на баските, макар и без да може да разчита на звездния нападател Карим Бензема, който страда от лека контузия, получена в мача с Елче

Фенове на Атлетик Билбао замеряха с предмети автобуса на Реал Мадрид

Още от първата минута гостите от Мадрид дадоха заявка, че ще търсят победата, като тръгнаха напред, но така и не успяха да затруднят домакините, които бяха окуражавани от трибуните. В 8-ата минута Каземиро предотврати опасност пред вратата, а само 60 секунди по-късно и Тибо Куртоа се наложи да се намесва решително след мощен удар на Дани Гарсия. Реал Мадрид отговори с атака чрез Винисиус, но бразилецът реши да играе сам и пропусна от изгодна позиция. В 14-ата минута и Милитао не успя да порази целта.

Мадридчани за кратко дадоха инициативата на домакините, което доведе до опасен удар на Минуаин в 24-ата минута. Мощната преса на домакините продължи, като баските не позволяваха на мадридчани да напускат често своята половина.

Мадридчани дадоха инициативата на домакините, което доведе до опасен удар на Минуаин в 24-ата минута. Мощната преса на домакините продължи, като баските не позволяваха на мадридчани да напускат често своята половина. Ударите в полза на баските по посока на вратата на Реал се увеличаваха, но им липсваше точност. В 45-ата минута домакините получиха тежък удар, след като Нико Уилямс беше заменен принудително след като получи разтежение при поредната атака на Атлетик. До край на полувремето Реал се опита да се възползва от временното си числено превъзходство на терена, но не успя да стигне до нищо.

Така интригата се запази за втората част. Играчите на домакините продължиха с по-активната си игра. В 48-ата минута Мартинес изпревари Куртоя в борба за висока топка, успя да я насочи в правилната посока, но не намери целта. В 50-ата минута се стигна до нова опасна ситуация пред вратата на Реал, която беше прегледана чрез ВАР за предполагаема игра с ръка на играч на мадридчани, но до дузпа не се стигна.

Атлетик продължи да доминира и не позволяваше на Реал да стига създава положения. В 60-ата минута треньорът на мадридчани Карло Анчелоти прибегна до важна смяна, като извади Винисиус за сметка на Иско.

Баските продължиха да радват своите фенове с по-активна игра, но с наближаването на края на мача действията им загрубяха. Четвърт час преди края Анчелоти замени Тони Кроос с Камавинга в търсене на още по-решителна промяна.

Десет минути преди края Реал създаде страхотна възможност да реши мача. Топката попадна у Каземиро, който стреля по земя, но стражът на домакините се справи. Натискът на Реал продължи, като “белите” изглеждаха много по-опасни в тези заключителни минути.

Така се стигна до 89-ата минута, когато резервата Алекс Беренгер донесе успеха на Атлетик с удар от наказателното поле. В ответната атака Иско можеше да изравни за Реал, но не успя. Така Атлетик стигна до успеха и се озова в ролята на фаворит за спечелване на Купата на краля след отстраняването на мадридчани и Барселона.

Атлетик Билбао - Реал Мадрид 1:0
1:0 - Беренгер 89

Атлетик Билбао: Агиресабала, Де Маркос, Йерай, Иниго Мартинес, Юри Берчиче, Нико Уилямс, Дани Гарсия, Весга, Муниаин, Раул Гарсия, Иняки Уилямс

Реал Мадрид: Куртоа, Милитао, Алаба, Начо, Кроос, Модрич, Асенсио, Каземиро, Лукас Васкес, Винисиус Жуниор, Родриго.