Атлетик си отмъсти и свали короната на Барса след шеметен сблъсък на "Сан Мамес"

Атлетик Билбао сложи край на надеждите на Барселона да спечели за втора поредна година Купата на Краля. Баските елиминираха носителя на трофея, побеждавайки го с 3:2 след продължения в шеметен сблъсък от 1/8-финала на турнира. Любопитното е, че това бе своеобразно повторение на миналогодишния финал, в който каталунците триумфираха с 4:0. Сега обаче "Лъвовете" взеха сладък реванш.

Домакините на "Сан Мамес" показаха по-добра игра и заслужено стигнаха до успеха. Иняки Уилямс откри резултата още във 2-ата минута, но Феран Торес изравни в 20-ата с дебютния си гол за Барса. След това Иниго Мартинес отново изведе баските напред в 86-ата минута, но каталунците не се предадоха и стигнаха до ново изравняване в 3-ата минута на добавеното време чрез Педри. Така се стигна до продължения, в които Атлетик получи дузпа за игра с ръка на Жорди Алба, а отново Муниаин вкара от бялата точка за 3:2, като това се оказа и победният гол в мача.

Марселиньо излезе в днешния мач с Раул Гарсия и Ойхан Сансет в предни позиции. Икер Муниаин и Нико Уилямс действаха по крилата, а Дани Гарсия и Микел Весга си партнирха в средата на терена.

В същото време Чави Ернандес бе предпочел да започне срещата с Феран Торес, Абде и Феран Жутгла в предни позиции. Серхио Бускетс, Педри и Гави пък движеха играта в средата на терена.

Атлетик поведе още с първата си възможност в мача. Във 2-ата минута Нико Уилямс надбяга Жорди Алба и подаде успоредно на голлинията, топката стигна до Муниаин, който овладя и по изключително техничен начин стреля в далечния ъгъл на вратата за 1:0.

В 7-ата минута "Лъвовете" имаха нова добра възможност. Този път Юри се включи добре по фланга и подаде към Нико Уилямс, който обаче не успя да засече добре кълбото и пропусна добра възможност.

Барса обаче успя бързо да възстанови равенството, а Феран Торес почти изкопира гола на Муниаин. Той получи топката в наказателното поле и с диагонален изстрел намери далечния ъгъл на вратата за 1:1. Това е дебютният му гол за каталунците.

В 26-ата минута обаче Атлетик стигна до нов шанс пред Тер Стеген. Този път Оскар де Маркос се озова на стрелкова позиция, но отправи крайно неточен шут и пропиля прекрасната възможност.

Гостите пък още в следващата минута отговориха с изстрел на Феран Жутгла с глава, който обаче бе над вратата.

В 29-ата минута събитията отново се пренесоха пред другата врата. Уилямс центрира за Муниаин, който от точката на дузпата стреля с глава и кълбото профуча опасно близо над напречната греда.

Домакините продължиха да създават по-добрите положения. В 32-ата минута Нико Уилямс се отскубна и остана очи в очи с Марк-Андре тер Стеген, който направи блестящо спасяване, за да запази резултата непроменен.

В 44-ата минута грешка в отбраната на Барса позволи на Сансет да се озове на стрелкова позиция, но Жерард Пике се хвърли самопожертвователно и спря пътя на топката към вратата.

При последвалия корнер Тер Стеген направи ново страхотно спасяване на голлинията след изстрел с глава отблизо на Раул Гарсия.

И втората част започна с шанс за домакините. В 51-ата минута отново Нико Уилямс провери рефлексите на Тер Стеген с удар в близкия ъгъл, но германският страж внимаваше и спаси.

В 62-ата минута Атлетик организира поредна хубава контраатака, Нико Уилямс центрира за брат си Иняки Уилямс, който засече топката от въздуха, но я прати над вратата.

В средата на полувремето Барса понадигна глава. В 73-ата минута Ансу Фати пробва далечен изстрел, преминал над вратата.

Последва положение пред другата врата. В 82-ата минута Дани Гарсия бе намерен пред наказателното поле, но ударът му не се получи.

В 85-ата минута Иняки Уилямс отправи коварно центриране към вратата на Тер Стеген, но топката полетя опасно и "кацна" на напречната греда.

Минута по-късно натискът на "Лъвовете" даде резултат. Икер Муниаин центрира от фаул, Алекс Беренгер стреля с глава на далечната греда, Тер Стеген успя да се намеси, но само колкото да отклони топката в краката на Иниго Мартинес, който малко куриозно я настъпи, но успя да я добута зад голлинията.

В 89-ата минута домакините вкараха и трети гол чрез Беренгер, но той бе в засада и попадението бе отменено.

В добавеното време каталунците се хвърлиха в отчаян щурм, но той даде резултат. В 93-ата минута топката бе центрирана в наказателното поле и не бе изчистена добре, Дани Алвеш със задна ножица я свали към точката на дузпата, където Педри се включи от задни позиции и стреля във вратата за 2:2.

Така победителят трябваше да бъде определен след продължения, а ако се наложи и дузпи.

И продълженията започнаха с по-добра игра на Атлетик и страхотен изстрел на Иняки Уилямс в 96-ата минута, профучал до гредата.

Отговорът на гостите не закъсня и в 102-ата минута Сержиньо Дест отправи изстрел по земя, но без особено да затрудни вратаря.

В ответната атака обаче при центриране на Нико Уилямс Жорди Алба игра с ръка. Първоначално съдията не видя ситуацията, но след намесата на ВАР посочи бялата точка. Икер Муниаин изпълни безпощадно наказателния удар и вкара за 3:2.

"Блаугранас" опитаха да реагират и Феран Торес прати топката в мрежата в 107-ата минута, но бе в засада и голът не бе признат.

До края на мача обаче натискът на гостите така и не успя да им донесе трети гол, който да прати двубоя в дузпи. Така Атлетик продължава към 1/4-финала, докато Барса ще трябва да мисли за останалите два турнира, в които все още участва - Ла Лига и Лига Европа.