Ел Класико отново е за Барселона

Отборът на Барселона постигна втора поредна победа във всички турнири над големия си враг Реал Мадрид. Възпитаниците на старши треньора Шарунас Ясикевичус сложиха край на страхотната серия от 10 поредни успеха в Лига Ендеса на “белите”, след като спечелиха баскетболното Ел Класико на 16-ия кръг с 85:75 (18:24, 24:16, 21:14, 22:21) в “УиЗинк Сентър” в столицата. Така “лос кулес” съкратиха разликата между двата тима на върха в таблицата, където Реал все още е лидер с баланс от 16-2, докато Барса е втори с 12-3 и три мача по-малко от големия си претендент за титлата.

Това е и втора загуба за мадридчани от 31 октомври насам - период, в който те записаха 21 победи. И двете поражения идват от Барселона, като първото се случи на 10 декември, когато каталунците записаха успех с 93:80 в двубой от редовния сезон на Евролигата.

В откриващите минути от срещата тимът на Барселона бе по-активният, като няколко успешни изяви на Сертач Шанлъ и тройка на Кайл Курич позволиха на гостите да поведат с ранен 5-точков аванс при 15:10. Реал Мадрид отговори мигновено на своя съперник, завършвайки първата част със серия от 6:14, която даде преднина от 18:24 на “лос бланкос” след края на периода. Барселона навакса изоставането си още до средата на втората четвърт, изравнявайки при 33:33, а до края на полувремето крилото Брандън Дейвис се развихри, за да помогне на каталунците да бъдат лидери след първите 20 минути игра - 42:40.

Третата четвърт стартира със серия от 7 безответни точки в полза на Барса, като Реал Мадрид се нуждаеше от близо три минути игра, за да отбележи първия си кош в периода. Баскетболистите на Шарунас Ясикевичус продължаваха да диктуват темпото след почивката и закономерно излязоха напред в резултата с 9 точки при 63:54 преди старта на финалната част. В самото начало на решителната десетка гостите от Каталуния вече разполагаха с 12-точкова преднина, преди “белите” да отвърнат със серия от 10 поредни и да завържат интригата при 68:66.

Сертач Шанлъ и Никола Миротич побързаха да успокоят напористите домакини с успешни наказателни изстрели, а пропуските и грешките на мадридчани в последните минути натежаха твърде много. Курич също добави две точки на сметката на Барса, извеждайки тима си към 7-точков аванс при 76:69 и оставащи 60 секунди на таблото, а тройка на Никола Миротич постави край на гонитбата и донесе нова победа на Барселона след 85:75.

Сертач Шанлъ и Кайл Курич бяха най-резултатни за победата на Барса с по 17 точки всеки. Никола Миротич добави още 13 точки и 4 борби, а Николас Лапровитола завърши с 9 точки, 5 борби и 5 асистенции.

Валтер Таварес постави 12 точки срещу името си за Реал Мадрид, Серхио Люл остана с 11, а Алберто Абалде, Венсан Поарие и Джефри Тейлър вкараха по 8 точки. Аржентинецът Габриел Дек направи повторния си дебют за мадридчани по испанските терени, завършвайки с 4 точки и 2 борби за 9 минути.